Зміна поглядів. Як костюм став універсальним аутфітом

Всюдисущий фемінізм чи безумовний тренд? Безумовний тренд на фемінізм і зручність. Жінки в костюмах з штанами, випрасуваними «на кант» – не дивина, а ознака гарного смаку. Ще сотню років тому за костюм з штанами жінки могли отримати осуд та навіть покарання. Тому піджак з штанами – це історія жіночого активізму та образ впевнених в собі леді.

Вже декілька сезонів з подіумів не сходять класичні костюми в стилі «гарсон». Суворий крій додає ефектності, підбори жіночності, а туфлілофери – особливого стилю. Здавалося б, що тут такого, але виявляється, що й донині чимало дівчат та жінок сумніваються, чи можна такий образ одягати для урочистих подій. А от модельєри та стилісти переконані, що нічого універсальнішого навіть не придумати. Не вечір з подругами чи на побачення, на весілля, червону доріжку, ділову зустріч чи й у кіно. Сила в простоті. Ну і, звісно, в аксесуарах. Століття тому жінки в костюмах спричиняли фурор і навіть стикалися з заборонами, а тепер – знову фурор, але вже з захопленими поглядами.
Зміна ставлення до жіночого образу почалася завдяки феміністичному руху в 19 столітті. Відтоді почалися масові демонстрації та пікети. Жінки прагнули рівності, а для різноманітних заходів їм був необхідний зручний одяг. Тож панянки швидко взялися за чоловіче вбрання. Проте справді демократичний жіночий одяг показала Коко Шанель вже в 20 столітті. Вона представила розширені до низу жіночі штани, твідові піджаки, зручні піжами та чимало інших речей, які до того вважали питомо чоловічими.

Попри пропаганду фемінізму, жіночої зручності та маскулінних фасонів, емансипація жінок сповільнювалася в умовах вже сталих гендерних стереотипів. Жінка = спідниця чи сукня. Саме така формула працювала в свідомості навіть в громадян з дипломатичного кола. Жіноча сміливість для політиків була просто небезпечною, адже жінки-конкурентки – це вполовину більше талановитих претендентів на крісло в керівних апаратах. А костюми в таких структурах полюбляють. Відтак розпочалася ледве не боротьба за право носити костюми. Наприклад, мер Парижу в 1931 вимагав у знаної акторки Марлен Дітрих негайно виїхати за межі французької столиці. Він прямо обґрунтував: жінка розгулювала в костюмі, чим зачепила моральні цінності парижан. На той час, після виходу стрічки «Марокко», Марлен вже вважала костюми основою власного гардеробу і всіляко просувала гендерну рівність.

На жіночому стилі залишили відбиток і Перша та Друга світові війни. Жінкам все частіше доводилося переймати обов’язки, які в суспільстві вважалися чоловічими, допоки протилежна стать була на фронті. На заводах і фабриках жінки одягалися в звичайні чоловічі роби з цупких тканин, а потім звичка носити штани перейшла і на виконання домашніх справ.

Справжнім революціонером в моді на чоловічі костюми для жінок став бренд Yves Saint Laurent. На подіумі була не колекція, а суцільний привід для скандалу. Класичні фраки одягли жінки, попри те, що в залі сиділи чоловіки в таких же, а на моделях, для доповнення картини, були одягнені ще й прозорі блузи. Катрін Денев і Лайза Мінелі старання Ів Сен Лорана оцінили і почали вибирати фраки для вечірніх виходів. А остаточно закріпили тренд у фотосесії від Хельмута Ньютона для Vogue.

…мер Парижу в 1931 вимагав у знаної акторки Марлен Дітрих негайно виїхати за межі французької столиці.

Селін Діон в 1999 отримала «Оскар» в білому костюмі та ще й одягнувши білий піджак від Dior задом наперед. В штанах чоловічого крою по червоній доріжці проходили Клер Фой по «Золотий глобус» у 2018 році, і Елен Дедженерс, яка забирала в таких образах «Оскар» в 2014 і в 2017 році.

Костюм – королівське вбрання. Підтверджувати це взялася іспанська власниця престолу Летиція. В білому костюмі вона навіть приїхала на власні заручини. А акторка та дружина англійського принца Меган Маркл внесла революційність в стиль королівської родини Британії.
Сьогодні ж костюм – маст-хев. Свою ідеальну пару на вечір (це про костюм) можна відшукати у виробників від Chanel і Valentino до Off-White і Acne Studios, а дешевші варіанти пропонує чи не увесь мас-маркет. Тепер ще можна посперечатися, кому піджак в сім’ї на сьогодні потрібніший.

POST A COMMENT