Центральна фігура. Хто така Дженні Савіль?

Її називають найдорожчою художницею в світі, адже на вечірніх торгах Sotheby’s її роботу продали за рекордні 9,5 мільйонів фунтів (12,4 млн. доларів). Що стоїть за таким вражаючим успіхом? Розповідаємо вам про феноменальну жінку ХХІ століття.

Дженні Савіль – це сучасна британська художниця, одна з найвідоміших Молодих бритаських митців. Вона стала відомою завдяки монументальними образам оголених тіл. Художниця не відповідає звичним уявленням публіки про Молодих британських художників, оскільки вона присвятила свою творчість традиційному фігуративному живопису маслом. Її художній стиль порівнюють з манерою Люсьєна Фрейда і Рубенса. Фігури на її полотнах зазвичай більші від натуральної величини. Нашарування фарби дає відчуття поверхні шкіри і маси тіл. Савіль іноді додає позначки на тіло: наприклад, білі кільці, ледь помітні слова, або ж цілі тексти.

Результатом запеклих торгів стає абсолютний рекорд – 12,4 мільйонів доларів.

Дженні завжди відкрита до співпраці, тому її роботи і мотиви можна знайти в різноманітних сферах мистецтва. Так її живопис «Strategy» (South Face/Front Face/North Face) з’явився на обкладинці третього альбому групи «Manic Street Preachers», «The Holy Bible», а «Stare» (2005) — на обкладинці дев’ятого альбому «Journal For Plague Lovers» (2009). Так у чому ж полягає секрет її успіху? Розповідаємо 5 фактів, які вплинули на кар’єру Дженні.

№1

Розпочнемо з того, що й викликало такий пильний інтерес до цієї жінки, а саме з полотна, яке вже увійшло в історію. На нещодавньому аукціоні Sotheby’s був побитий рекорд вартості на твір авторів-жінок. Новий рекорд поставила Дженні Савіль з автопортретом під назвою Propped. Картина була написана маслом в 1992 році. Основна ідея картини полягає в наступному: на полотні, поверх оголеної фігури художниці, яка дивиться на себе в дзеркало, нанесений рядок з есе франко-бельгійської феміністки Люс Ірігарей. Але сам текст складно розібрати, так як призначений він для центральної героїні.

№2

Феномен Савіль відкрив для всього світу знаменитий колекціонер і арт-дилер Чарльз Саатчі. В середині дев’яностих він придбав у неї цей автопортрет трохи менше, ніж за 7 000 доларів. 25 років по тому на аукціоні за полотно розгортається запекла боротьба між п’ятьма учасниками. Результатом запеклих торгів стає абсолютний рекорд – 12,4 мільйонів доларів. Це найбільша сума за картину жінки-художниці. Важливо також зазначити, що кошти від продажу пішли в фонд підтримки сучасного мистецтва Teiger Foundation for the Support of Contemporary Art. До цього моменту найдорожчим «жіночим» полотном була робота Кеді Ноланд, Bluewald, за 9,8 мільйонів доларів.

№3

Повернемося до самого автора. 48-річна британка, яка народилася в Кембриджі, Дженні Савіль належить до групи «Молодих британських художників». Як і її легендарні сподвижники – Трейсі Емін і Деміен Херст – вона «прокинулася знаменитою» в 1992 році після виставки, організованої Саатчі в Королівській академії мистецтв. Після цього увага, яка була прикута до неї, зростала все більше. Кількість поціновувачів її мистецтва росла, а разом і з нею – кількість нулів у ціні її робіт.

№4

У фокусі уваги Савіль завжди була монументальна, повна фігура людського тіла, що значно перевищує реальні розміри. Не випадково хтось із критиків навіть назвав її «сучасним Рубенсом». В середині 1990-х художниця вирішила змінити фокус в роботах. Вона почала спостерігати за сотнями пластичних операцій. Таким чином її роботи сповнились сюжетами про ліпосакцію і відверті оголені тіла транссексуалів. Такий модерний натуралізм дуже актуальний у ХХІ столітті, де людське тіло стало предметом, інструментом для самовираження і досягнення певних цілей.

№5

Не тільки мистецтво цікавить британську художницю. Мода для Дженні Савіль – це також мистецтво, щоправда іншого формату та змісту. Для неї співпраця з модними брендами – це ще один спосіб самовиразитись, донести думку. Це спосіб поєднання двох частин в одне ціле. Саме тому у 2014 році разом із дизайнеркою Клер Уейт Келлер, яка очолювала в той час бренд Chloe, вона випустила серію хустинок, які одразу припали до душі усім прихильникам Модного дому.

POST A COMMENT