Подвійний ефект. Чи справді кофеїн шкідливий для організму?

Ми звикли думати, що кава – шкідлива, а кофеїн у ній неодмінно принесе збитки нашому організму.  Проте вчені заспокоюють, часи цього міфу – в минулому. Дані свідчать, що регулярне вживання кофеїну знижує ризик хвороби Паркінсона, церозу печінки, хвороби Альцгеймера, базально-клітинної карциноми (один з найпоширеніших видів раку шкіри), діабету 2-го типу, раку печінки і депресії. Такого спектру неочікуваних властивостей точно ніхто не чекав.

Добре все, що не занадто. Цей принцип діє і щодо кількості кави, яку ви можете споживати в день. Оптимальна доза для дорослої людини – 3-6 міліграм на один кілограм ваги. При такій кількості можна досягти максимально корисного ефекту. При перевищенні можуть з’явитися негативні симптоми: головний біль, запаморочення, прискорене серцебиття, тривожність і проблеми зі сном. Потрібно розуміти, що вплив кофеїну на кожен організм буде іншим. Одні намагаються уникати кави по обіді, а дехто спокійно випиває горнятко перед сном і солодко відпочиває всю ніч.

У жінок, що приймають протизаплідні таблетки, метаболізм кофеїну відбувається в два рази повільніше, тож вони отримують вдвічі більший кофеїновий удар від тієї ж кількості речовини, ніж ті, хто не п’є таблетки. У вагітних жінок, особливо на останніх чотирьох тижнях, ефект виражений ще сильніше. У курців кофеїн розпадається в два рази швидше, тому в порівнянні з некурцями, вони отримають половину кофеїнового удару. Підсумковий ефект також залежить від маси тіла: чим вона більша, тим менше вразливість до кофеїну і тим більшу його кількість потрібно для того, щоб привести себе в тонус.

Кофеїн викликає звикання. І це не попередження про небезпеку. Варто розуміти, що вплив кофеїну сильніший на тих, хто вживає кавові напої рідко, а от ті, хто насолоджується кавою щодня, згодом помітять, що необхідна добова кількість кави може збільшитися. Якщо людина вирішить різко відмовитися від кави, то відчує негативний наслідок. Почнеться абстинентний синдром (синдром відміни), що виявляється в головних болях, втомі та дратівливості. Однак гарна новина полягає в тому, що ефект звикання до кави проходить всього за один тиждень стриманості. Тож, якщо помічаєте, що кава вже не діє, то варто на тиждень перейти на чай або фреші для бадьорості.

Немає сенсу намагатися вирахувати, скільки кофеїну в горнятці кави, щойно придбаному в улюбленій кав’ярні: кількість залежить і від обсягу порції, і від сорту кави, і від ступеня обсмаження, і, звичайно, від способу приготування. Навіть зерна одного сорту, вирощені на одній плантації, але в різні роки, не матимуть однакового тонізуючого ефекту! Наприклад, один з дослідників кофеїну в Шотландії протягом тижня на шляху в лабораторію щодня брав один і той же кавовий напій в одному і тому ж кафе Starbucks. Вивчивши їх в робочих умовах, він з подивом виявив, що кожен раз доза кофеїну була різною. У склянці з найменшою кількістю його виявилося 260 мг, а в склянці з найбільшим показником – аж 564. Аж 600 міліграм кофеїну може вміститися в одну порцію кави, а це приблизно вісім енергетиків. В чаї ж кофеїну вдвічі менше, тому противники кави рекомендують випивати дві склянки міцного чаю, якщо Вам дуже хочеться спати.

Тепер давайте подивимося, як працює кофеїн. Як тільки цей продукт потрапляє в наш організм, він цілеспрямовано прямує до рецепторів аденозину і блокує їх. В результаті природні стимулятори роботи мозку, такі як допамін і глутамінова кислота, отримують повну свободу дій. Для досягнення такого ефекту досить 100 мг кофеїну, які містяться у 200-грамовій чашці міцної кави, і мозок достатньо простимульований, щоб сприймати інформацію. Варто пам’ятати, що стимулюючий ефект від кави не довготривалий. Як тільки організм перепрацює весь кофеїн, ви зможете знову відчути втому. Знайоме вам відчуття ранкової набряклості обличчя? Ще одна причина випити кави зранку. Кофеїн в помірних дозах підсилює кровообіг і дозволяє нормалізувати лімфотік. Тому засоби з цим компонентом знімають набряки під очима і виводять зайву вологу з організму. Тонізація забезпечить вам свіжість обличчя без освітлення.

Шкідливий кофеїн чи ні, залежить від вжитої його кількості. Цей принцип, мабуть, можна приписати до будь-якої речовини. У невеликих кількостях він корисний і навіть потрібний, а надмірне споживання може призвести до не надто приємних наслідків та залежності. Тому споживайте в міру.

POST A COMMENT