Слово королеви. Як змінювалось привітання Єлизавети ІІ

В Британії є традиція, яка дуже схожа на нашу: якщо у нас 31 грудня всі сім’ї збираються біля телевізора, щоб послухати привітання президента та бій курантів, то в Британії 25 грудня всі з нетерпінням очікують привітання королеви Єлизавети II (формально відоме як «Милостива мова Її Величності»). Ми розповімо вам про те, як змінювалось привітання королеви, та про те, що ставало причиною цих змін.Щороку трансляцію ведуть з вітальні в Букінгемського палацу всього кілька хвилин. За цей час королева говорить про себе, свою родину і державу. Також вона може прочитати уривок з Біблії або вірш. Все це королева зв’язує однією спільною темою, яка відображає попередній рік і прогнозує наступний.

1952. Цей рік став першим Різдвом Єлизавети II в ролі королеви. Вона виголосила свою першу промову по радіо, сидячи на стільці, за столом свого покійного батька короля Георга VI. У той час промова транслювалася з Сандрингему, а пізніше – з Букінгемського палацу. «Кожне Різдво, в цей час, мій улюблений батько звертався до своїх людей у ​​всіх частинах світу. Сьогодні це роблю я, мій народе. Мій батько і мій дід працювали все життя, щоб об’єднувати наших людей і підтримувати ідеали, які були дуже близькі їхньому серцю. Я буду продовжувати цю роботу…». Свій виступ королева закінчила проханням про молитву – не за країну, а за себе, в день її майбутньої коронації, в червні. «Я хочу попросити вас усіх, якою б не була ваша релігія, молитися за мене в цей день – молитися про те, щоб Бог дав мені мудрість та силу для виконання урочистих обіцянок, які я дам, про те, щоб я змогла вірно служити йому і вам все своє життя».

1957. До 1957 року виступи королеви проводилася тільки в аудіоформаті: як по радіо, так і по телебаченню. Але завдяки BBC і, можливо, далекоглядному «реформатору» лорду Олтрінхему, 1957 став першим роком, коли звернення королеви транслювали по телебаченню. Річард Веббер, глава позастудійних передач того часу, написав в The Guardian: «Ми запитали Палац, чи не хоче королева подумати про те, щоб прочитати повідомлення в прямому ефірі по телебаченню. Вона була молодим монархом, однією з тих, хто прагне увійти в дух нової ери, тому вона і схвалила цю ідею». У те Різдво, о 15:00, люди змогли побачити Єлизавету ІІ всередині її будинку. Цю подія часто називають одним з найважливіших способів, яким королева модернізувала монархію.

1980. Нове десятиліття принесло новий глядацький рекорд: понад 28 мільйонів людей подивилися різдвяну трансляцію Її Величності в 1980 році, яка була присвячена 80-річчю матері королеви.

1992. Після розлучення трьох з чотирьох її дітей і жахливої ​​пожежі, яка знищила більшу частину Віндзорського замку, королева назвала 1992 своїм «annus horribilis» (в перекладі з латинської «жахливий рік»). Вона розповіла народу про свої проблеми в різдвяному зверненні 1992 року: «Як і багато будь-яких інших сімей, ми пережили важкі дні в цьому році. Молитви, розуміння і співчуття, дані нам багатьма з вас, надали нам велику підтримку». Проте, в той рік більшість людей вже знали, що збирається сказати Її Величність. Справа в тому, що британський таблоїд The ​​Sun опублікував її звернення на два дні раніше. Королева подала скаргу до суду і отримала 200 000 фунтів збитку (які вона відразу ж пожертвувала на благодійність).

1997. У цей рік загинула принцеса Діана. У зв’язку з цією трагічною подією королеву звинуватили в поганій поведінці (багато людей вважали, що вона повинна була повернутися в Лондон відразу, як дізналася цю новину, а не залишитися в Балморалі). Її емоційна промова повинна була розвіяти всі сумніви. «Ми всі були шоковані і засмучені смертю Діани. Тисячі з вас висловили своє горе. Це стало втіхою для всіх її близьких», – сказала королева, коли на екрані з’явилися знімки квітів, залишених перед Букінгемським і Кенсінгтонським палацами. 9 хвилин і 50 секунд – це було найдовше різдвяне звернення британського монарха, а ще воно стало першим, яке було опубліковано в Інтернеті.

2016. В цей рік різдвяне звернення було присвячене британським олімпійцям і досягненням британців. Але справжньою особливістю в цій промові був не сам текст, а технологія: це був перший виступ, який транслювався в 3D.

2017. У минулому році вона вимовила свою 65 промову, приділивши особливу увагу важливості сімейних традицій, а також розповіла про те, наскільки високо цінує свого чоловіка принца Філіпа. До речі, в минулому році вони відсвяткували 70-ту річницю весілля. Про що говоритиме королева цього року – загадка, але ми з нетерпінням чекатимемо її виступу, адже у 2018 році відбулась величезна кількість подій не тільки в світі, але й безпосередньо в королівській сім’ї.

POST A COMMENT