Stan Lee. Чоловік, який створив MARVEL

12 листопада 2018 року світ дізнався про смерть видатного чоловіка – Стена Лі. Цей чоловік був творцем багатьох героїв фантастичного всесвіту Marvel. Його неймовірна уява подарувала світу Халка, Людину-павука, Доктора Стренджа, Людей Х, Тора, Залізну людину, Фантастичну четвірку та багатьох інших супергероїв, які стали нашими улюбленими персонажами багатьох коміксів і фільмів.

Біографія

Стенлі Мартін Лібер народився в 1922 році в Нью-Йорку. Його батьки були єврейськими іммігрантами з Румунії. Коли Стену виповнилося 9 років, у нього з’явився молодший брат Ларрі. Країна в цей час переживала Велику депресію, грошей родині не вистачало. Батько майбутньої легенди світу коміксів був закрійником, але роботи для нього в 1930-і роки не вистачало. Родині довелося переїхати в однокімнатну квартиру в Бронксі. Стен намагався допомагати батькам – він продавав газетні підписки, розвозив сендвічі, писав некрологи в службу новин і прес-релізи для туберкульозного центру.

Світ коміксів

У 1939 році авторитетний видавець Pulpжурналів Мартін Гудман створив Marvel Comics. Цей підрозділ в той час існував як частина групи компаній під загальною назвою Timely Comics. Про Гудмана говорили, що вся його імперія являє собою сімейний бізнес. Стен потрапив в Timely Comics саме з цієї причини – власник компанії був одружений на його кузині Джин. Сам Лі таку версію власного працевлаштування спростовував і стверджував, що влаштувався працювати випадково, побачивши оголошення в газеті. Стен Лі влаштувався в Timely Comics в 1939 році, в той момент йому було 16 років. Через рік він став наймолодшим редактором у всій індустрії коміксів. Псевдонім Стен Лі був придуманий для того, щоб підписувати перші роботи. Стенлі Лібер не хотів розмінювати своє справжнє ім’я на дрібниці і беріг його для того, щоб підписати дійсно видатний твір, наприклад, серйозний роман. У жовтні 1942 року Лі на три роки відправляється на строкову службу. Він потрапляє в війська зв’язку і займається тим, що у нього добре виходить – пише інструкції і створює навчальні фільми. Після армії Стен повертається на роботу в Timely Comics.

Нові герої

Стен Лі прийшов в індустрію в той момент, коли починався Золотий вік коміксів. За період з кінця 1930-х до початку 1950-х років з’явилися одні з найвідоміших персонажів. У Marvel – Капітан Америка і Капітан Марвел, у DC Comics – Супермен, Бетмен і Чудо-жінка. Справжня слава прийшла до Стена в 1960-і роки, коли він почав придумувати супергероїв нового типу – саркастичних і суперечливих. Так з’явилися Фантастична четвірка, Людина-Павук й інші відомі персонажі. Вони виявилися тією самою порцією свіжої крові, яка була так необхідна тогочасній індустрії коміксів. Завдяки зусиллям Стена Лі, Marvel перетворилася в одну з головних компаній, яка випускає комікси. Більшість своїх персонажів Стен створив разом з Джеком Кербі – ще одним вихідцем з родини єврейських іммігрантів, який згодом покинув свою роботу. Сам Лі був головним редактором Marvel Comics більше 30 років – з 1941 по 1972 рік.

Акторський досвід

Коли за коміксами почали знімати блокбастери, які приносили величезні кошти, Стен Лі полюбив з’являтися на екранах в камео. Його можна побачити в декількох частинах «Людей Ікс», «Людини-Павука», «Фантастичної четвірки» та інших фільмах, знятих за коміксами Marvel. Зазвичай редактор займав мінімум екранного часу, постаючи в одному з епізодів охоронцем, переляканим глядачем, продавцем морозива на пляжі, випадковим співрозмовником головного героя або листоношею.

Останні роки

Стен Лі продовжував займатися створенням нових персонажів до самої смерті. За останні кілька років він перехворів пневмонією і став гірше бачити, через що сценарист і продюсер втратив можливість читати і писати. Однак і ці проблеми не завадили йому продовжити займатися творчістю. Протягом останніх років життя Стену допомагала його дочка – Джей Сі. Вона все життя просила батька про те, щоб вони разом створити нового супергероя. В рештірешт ця мрія, нарешті, збулася. Стен і Джей довго працювали і придумали нового персонажа на ім’я Dirt Man, тобто Людина-бруд. Батько допомагав розвивати його історію до самої смерті. Деталі сюжету про нового героя до цих пір тримаються в секреті. Джей Сі збирається розвивати цей проект і сподівається, що він одного разу переросте в зйомки повнометражного фільму.

У фантастичних світах смерть далеко не завжди стає кінцем. Великий Стен помер, але історії його персонажів продовжують розвиватися.

POST A COMMENT