Прихований погляд. Різновиди сонцезахисних окулярів

Вони захищають наші очі від ультрафіолету, доповнюють образ та підкреслюють форму обличчя. Сонцезахисні окуляри – це практичний та стильний аксесуар, без якого не може обійтись сучасна людина. Ми спробували розібратись в історії виникнення окулярів та в тому, як люди дійшли до тих сучасних варіантів та форм, які ми всі так любимо.

Перші сонцезахисні окуляри

Історія перших предметів, які виконували роль сонцезахисних окулярів, сягає до тих часів, які в сучасній історії позначили «до нашої ери». Перші так звані окуляри виготовляли із найрізноманітніших матеріалів, які сьогодні важко уявити на місці звичайних лінз: дорогоцінні і напівдорогоцінні камені, кора, різноманітні тканини й інші не менш незвичні матеріали. Перший предмет, який виконував функцію окулярів і був найбільш на них схожий, вчені знайшли в гробниці Тутанхамона. Ці окуляри були виготовлені з двох дуже тонких смарагдових пластин, які були з’єднані бронзовою платівкою. У Стародавньому Римі роль лінзи виконував смарагд. Римський імператор Нерон використовував відшліфований камінь як лорнет, щоб дивитися на гладіаторські бої. «Темні окуляри» використовували і в Стародавньому Китаї. Їх носили судді, щоправда не для того, щоб в сонячний день гуляти вулицями, а щоб під час процесу приховати свій погляд і тим самим зробити свої емоції менш зрозумілими для оточуючих.

Поява сучасних окулярів

Точкою відліку прийнято вважати середину XVIII століття, коли англійський оптик Джеймс Еск’ю в 1752 році винайшов синє скло. На жаль його винахід не зазнав успіху, адже він зумів продати всього дві пари. Справжній прорив стався трохи пізніше, коли Наполеон замовив для своєї Єгипетської експедиції першу промислову партію сонцезахисних окулярів. Окуляри були зроблені з затемненого сажею і лаком скла, що сильно спотворювало картинку. Однак зі своїм первинним завданням лінзи більш-менш справлялися. Згодом з’являється синє і зелене скло, яке за якістю було хоч і далеко від ідеалу, але вже краще ніж те, що пропонував Еск’ю. В цей же час лікар-офтальмолог Альберт Фогт виявив, що ультрафіолет має негативний вплив на очі людини. Дослідження в цій галузі призвели до того, що на ринку поступово почали з’являти-ся вже цілком непогані сонцезахисні окуляри. У 1929 році американцем Семом Фостером була заснована компанія Foster Grant, яка запустила масове виробництво і продаж доступних сонцезахисних окулярів. Справжній прорив стався в 1937 році, коли в продаж надійшли перші високоякісні окуляри компанії Bausch + Lomb під брендом Ray-Ban. Компанія презентувала новий вид окулярів з зеленими лінзами, які, не порушуючи видимість, захищали очі від сонця і вперше притупляли відблиски. Одночасно з цим американський учений і засновник корпорації Polaroid Едвін Ленд винайшов поляризаційні лінзи, які ідеально блокували відбиті від різних поверхонь світлові промені і вперше захищали очі від УФ-випромінювання. В середині ХХ століття виробництво сонцезахисних окулярів досягло свого піку. Питання якісних лінз було вирішено. Тепер за справу взялися дизайнери. З’являються численні варіанти оправ, змінюється стиль, форма, а окуляри стають не тільки предметом для захисту очей від сонця, але й стильним аксесуаром.

Найпопулярніші моделі

1. Авіатори. Легендарна форма, яка спочатку була придумана для пілотів. Завдяки своєму вигляду вони швидко стали популярними не тільки серед пілотів, а й серед знаменитостей. Відрізняється така форма лінзою краплеподібної форми і тонким металевим обідком.

2. Броулайнери (клабмастери). Такі окуляри обожнювали голлівудські красені 50-х років на кшталт Джеймса Діна. Вони відрізняються комбінованою оправою: в області брів – пластикові вставки, а нижня частина лінз обрамлена в тонкий металевий ободок. Броулайнерами вони називаються тому, що верхня лінія очок практично пряма і підкреслює лінію брів.

3. Вайфаєри. Така форма оправи з’явилася через 20 років після авіаторів. Вайфаєри стали першими неметалевими окулярами і одразу ж полюбилися голлівудським зіркам. Наприклад, окуляри саме такої форми носила Одрі Хепберн у фільмі «Сніданок у Тіффані». Вони відрізняються трапецієподібної формою і є однією з найбільш популярних форм в світі.

4. Тішейди (Ленони). Або окуляри з круглими лінзами і тонкою металевою окантовкою. Таку форму мали найперші окуляри (НЕ сонцезахисні, а ті, що з діоптріями), адже зі скла коло було зробити набагато легше, ніж інші форми. Вони були популярні на початку ХХ століття, але потім з часом вийшли з моди. Друге життя цій формі дав Джон Леннон, в честь якого вони тепер і називаються.

5. Панто. Як і тішейди, мають круглі лінзи, але відрізняються від них положенням дужок відносно до оправи. Вони розташовані вище середини. А ще дуже часто лінзи у Панто трохи звужуються до низу і нагадують краплю. Пік популярності припав на 60-і роки.

6. Cat-eye. Окуляри cat-eye обожнювали всі голлівудські ікони: від Мерілін Монро і Одрі Хепберн до Грейс Келлі і Софі Лорен. Їх відрізняє піднятий і загострений верхній зовнішній кут і досить товста оправа. Ще варіант подібної форми може називатися «метеликом» – такі окуляри більш витягнуті і гостріше дивляться вгору.

7. Стрекоза. Такі лупаті окуляри обожнювали Жаклін Кеннеді і Бріджит Бардо. Вони прекрасно захищали від сонця і нав’язливих шанувальників. Відрізняються круглою формою, закривають значну частину обличчя (брови і частина щік) і мають опуклі лінзи.

POST A COMMENT