Колір в політиці. Лише благородні відтінки

Історія моди тісно переплітається з політичними подіями світу. Впродовж довгих віків одяг відігравав роль дзеркала соціальних настроїв, інструментом для протестів та символом статусу. Сьогодні політика – важлива складова життя кожного, незалежно від громадянства чи нейтральності позицій. Дизайнери виражають свій протест просто на подіумі, а політики за допомогою одягу транслюють свої ідеї, часто передаючи їх завдяки кольоровій гамі. В останні роки стриманий чорний все більше здає свої позиції, поступаючись яскравим відтінкам з символічним значенням. Ми вирішили поглибитися в історію та вияснити, про що говорить кожен колір у політичному гардеробі.

Білий

Колір асоціюється з давньогрецькою демократією. Греки носили білий зовсім не через те, що любили його більше за інші елементи кольорової палітри: тоді фарбників для одягу просто не існувало.

При французьких дворах білий став символом абсолютної монархії. Чистий колір був головним для династії Бурбонів, яка правила у Франції майже чотири століття.

На початку ХХ століття колір став головним для Білої гвардії – антикомуністичного руху, що виступав проти більшовиків у громадянській революції 1917-1922 років. Білогвардійці обрали цей колір через його ідейність, адже раніше його використовували французи – прибічники дореволюційних порядків. У 1960-х роках, після двох світових війн та ядерних загроз холодної війни, білий став ще й символом пацифізму.

Для суфражистського руху на початку ХХ століття білий був уособленням чистоти та благих намірів. Дівчата одягали білий у тандемі з світло-зеленим і фіолетовим на акції протестів та мітинги, боролися за базові потреби людей: можливість голосувати, володіти майном та розлучатися.

В Америці Дональда Трампа колір набув нового значення – сестринства, солідарності та символу жіночих політичних рухів. Хіларі Клінтон обрала білий для двох важливих дат президентської гонки: у день оголошення її головним кандидатом від демократів та на інавгурацію Трампа.

У січні розпочав діяти 116-ий Конгрес, який увійшов в історію завдяки найбільшій кількості жінок у складі та представників меншин. У білому костюмі у цей день з’явилася наймолодша конгресвумен в історії – 29-літня Александрія Окасіо-Кортес.

Пізніше на промову президента «Про положення справ країни» 127 демократок прийшли в білому – на знак протесту сексисту Дональду Трампу.

«Вона хотіла мати вигляд на мільйон доларів, – розповідала її колишня стилістка Анна Харві. – такий вигляд вона і мала».

Чорний

Для представниць прекрасної статі чорний колір набув нового значення після виходу леді Діани Спенсер в маленькій коктейльній сукні у 1994 році. У день, коли її чоловік принц Чарльз зізнався у своїй невірності у телевізійному інтерв’ю, принцеса Діана вийшла у світ у «сукні помсти». Чорна облягаюча сукня зі спущеною лінією на плечах стала голосною заявою для консервативних британців. «Вона хотіла мати вигляд на мільйон доларів, – розповідала її колишня стилістка
Анна Харві. – Такий вигляд вона і мала». Сукню, яка увійшла в історію моди як The Revenge Dress, принцеса шила на замовлення у грецького дизайнера Christina Stambolian.

З 2018 року чорні сукні стали символом руху #MeToo. Після скандалу у кінопродюсера Харві Вайнштейном голівудські акторки одна за іншою ділилися своїми історіями про сексуальне насилля на знімальному майданчику. «Якби усі жінки, які піддавалася насиллю, написали у своєму статусі #MeToo, ми могли б показувати людям масштаби цієї проблеми», – написала акторка Алісса Мілано у Twitter. З того часу рух отримав назву, а на церемонію «Оскар» 2018 року акторки завітали у чорних сукнях – на знак протесту проти сексуального насилля.

Фіолетовий

Колір руху за права жінок був відроджений завдяки Хіларі Клінтон – першою жінкою в країні, яка настільки наблизилася до найвищої посади в країні (і у світі, якщо зважати на вплив США). Феміністичний колір гідності та вірності власних ідей Хіларі використала під час своєї президентської кампанії, а фіолетовий брючний костюм Ralph Lauren і став частинкою її образу.

Рожевий

Раніше політики уникали рожевого кольору. Жінки вважали його надто інфантильним та несерйозним, а чоловіки – просто дівчачим. Сьогодні улюблений колір міленіалів став головним відтінком політичної партії Feminist Initiative у Швеції, а з 2018-го року символізує розширення прав та можливостей жінок. Рожевий брючний костюм – основа гардеробу будь-якої сучасної дівчини.

Блакитний

Колір консерваторів та дореволюційної України, блакитний присутній на більшості прапорів світу. Відтак він і здобув статус найбільш нейтрального.

Людовік ХIV – головний законодавець моди у монархічній Франції 1700-х років – зробив його королівський кольором. При дворі Людовіка діяв спеціальний модний кодекс, що забороняв одягати певні речі простим смертним. Наприклад, одяг блакитного кольору міг носити лише король та наближені до нього особи.

Зелений

На початку ХХ століття для суфражистського руху зелений символізував надію. Відтінки зеленого – від кольору фісташки, ніжної м’яти і до глибокого смарагдового – обирають представниці монархічних родин Європи і перші леді Америки. В політичному гардеробі зелений вважають нейтральним, але впродовж останнього десятиліття колір став символом екологічних рухів.

Помаранчевий

Помаранчевий став головним кольором революції 2004 року, а перед цим він символізував демократичні перевороти у пострадянських країнах з початку 1989 року. Відтінки помаранчевого – табу у сучасному політичному гардеробі через асоціацію з кольором волосся та невдалою засмагою Дональда Трампа.

Близький до помаранчевого «живий корал» – головний відтінок 2019 року за версією Pantone – уже приміряла королева Йорданії Ранія, Кейт Мідлтон і королева Єлизавета, а вперше в ньому з’явилася Жаклін Кеннеді в 1962 році.

…одяг блакитного кольору міг носити лише король та наближені до нього особи.

Жовтий

Жовтий разом із пастельними відтінками особливо любить Єлизавета ІІ. Яскраве пальто, сукня-футляр і капелюшок у тон – класичний образ королеви.

Кольорові наряди пояснюють таке правило: прості громадяни повинні впізнавати свою королеву у натовпі. Через це поля її капелюшка не повинні закривати обличчя, а парасолька обов’язково повинна бути прозорою, лише з оздобою по краях під колір наряду.

У політиці жовтий колір символізує лібералізм, а віднедавна – рух «жовтих жилетів» у Франції.

Червоний

Французькі «мервейзери» – спадкоємці покараних монархістів – носили червону стрічку на кшталт сучасних чокерів у пам’ять вбитих під час революції родичів.

Пізніше колір став символом комуністичної партії, після чого його уникають з відомих причин. Крім серпа й молота, червоний викликає асоціації з колишньою першою леді Америки Жаклін Кеннеді-Онассіс. На постері її біографічного фільму Наталі Портман позує на червоному фоні у костюмі та капелюшку-таблетці в тон.

POST A COMMENT