На вагу золота: найдорожчі компоненти в парфумерії

 

У невеличкій скляночці приховується квінтесенція найрізноманітніших ароматів, які майстерно поєднані парфумерами.

 

Ваш улюблений парфум містить в собі звичайні та дешеві, екзотичні та дорогі, а іноді і зовсім незвичайні компоненти, які й формують той унікальний аромат, який так припав вам до душі. Ми дізнались, які ж найдорожчі складники використовують в парфумерії і де їх можна відшукати.

 

Ірис

Аромат ірису в парфумерії отримують не з квітів, а з коріння. Серед більш, ніж 300 видів ірисів найчастіше використовуються сорти Florentina і Pallida. Повинно пройти шість з половиною років, щоб отримати масла цієї квітки. Три роки ірис росте, збільшуючись в цибулині, потім його викопують і відправляють на зберігання, яке триває ще три роки. За цей час корінь повільно висихає, виділяючи по краплині своє масло. Після цього масло ще пів року настоюється, поки не випаде осад. Ціна ефірної олії ірису може становити від 15 000 до 150 000 доларів за матеріал виняткової парфумерної якості.

Один грам сірої амбри, придатної для парфумерії, вартує 25-50 доларів (для порівняння – грам золота зараз коштує приблизно 40 доларів).

 

Сіра амбра

Сіра амбра – це речовина, яка утворюється в травному тракті кашалотів. Процес утворення амбри виглядає приблизно так: спочатку маса, спресована з іншою неперетравленою їжею, проходить через відділи шлунка – їх у кита чотири – і потрапляє в кишківник – тільки тоді вона може стати сірою амброю. Тут ця маса змішується зі звичним вмістом кишківника, що пояснює не надто приємний, фекальний запах свіжої сірої амбри. Найчастіше кит позбавляється від цієї грудки природним шляхом, а іноді більш брутально, вмираючи від розриву кишкового тракту. Так чи інакше, свіжа амбра потрапляє в море, де може плавати десятиліттями. Ця подорож надзвичайно важлива: взаємодіючи з водою, повітрям і сонячним світлом, амбра набуває своїх неповторних ароматичних властивостей. Сьогодні рідко використовують природну амбру (в основному її замінюють синтетичними матеріалами), адже цей матеріал не тільки дорогий, але й дуже примхливий в роботі. Один грам сірої амбри, придатної для парфумерії, вартує 25-50 доларів (для порівняння – грам золота зараз коштує приблизно 40 доларів).

 

Шафран

Шафран відомий і як найдорожча спеція, і як один із найдорожчих парфумерних компонентів. Багато видів шафрану (крокусу) занесені до Червоної книги. Тичинки квітів збирають вручну у живої квітки. Саму квітку не зривають. Далі сировину відправляють на сушку, після чого роблять помел, який йде на дистилят. Щоб отримати кілограм готової сировини, потрібно перебрати понад 2 000 кольорів. Це неймовірно складна ручна праця.

 

Уд або агарове дерево

Дерева тривалий час активно вирубувалися з метою виробництва ароматної деревини, частина якої йшла на виготовлення ефірної олії методом парової дистиляції. З 1995 року дикорослі дерева знаходяться під охороною міжнародної конвенції CITES. Сьогодні ж для того, щоб зберегти вид цих рослин, створили спеціальні плантації, де їх вирощують. Насправді деревина удового дерева практично не пахне. Секрет запаху приховується в іншому: дерево, заражене спеціальним грибком, бореться з ним, виділяючи смолу, яку і використовують в парфумерії. В більшості сучасних ароматів замість натурального компонента використовують не надто дорогу синтетику, адже ціни на ефір просто захмарні. Наприклад, компанія Firmenich пропонує ефірну олію агарового дерева за ціною близько 50 000 євро за літр (ціни на дикорослий значно вищі).

 

Мускус

Натуральний мускус – це секрет апокринової залози самця кабарги, невеликого і дуже красивого оленя зі смішними іклами. Щоб вилучити цю залозу, тварину доведеться вбити. Щоправда, сьогодні ніхто так не робить (за винятком природної смерті тварини), адже 1 липня 1975 року було прийнято конвенцію про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, і з того моменту використання натурального мускусу стало незаконним. Так чи інакше, весь мускус, який сьогодні використовують в парфумерії, – синтетичний. Сьогодні в розпорядженні парфумерів величезний асортимент синтетичних замінників мускусу – від стерильно-гігієнічного (так званий акорд білого мускусу) до чуттєвого «тваринного».

 

Жасмин

Різновидів жасмину – понад 200. Найважливішим для парфумерії є жасмин великоквітковий (грандіфлорум). Його можна зустріти у Франції, в Китаї, Індії, Італії, Єгипті та інших країнах. Потрібно 8 мільйонів зібраних вручну квіток жасмину (це приблизно 1 тонна), щоб отримати 2,3 кілограми конкрету, з яких вийде всього один кілограм абсолюту. В рік виробляється близько 5-6 тонн абсолюту. Ціна одного кілограма абсолюту жасмину грандіфлорума, виробленого у Франції, становить приблизно 15 000 доларів.

 

POST A COMMENT