Українська вишивка: значення символіки

Кола, ромби і спіралі… Вишиванка – це оберіг, де колір, форма, крій, матеріал, орнамент – усе має неабияке значення. В тандемі символи вишивки створюють енергетичний заряд елементу гардеробу, адже у них таємно приховується сакральна геометрія. Старі бабусині вишиванки можуть нам розповісти багато чого, адже в них тисячолітня мудрість – голос предків! Space Magazine розповідає, як правильно читати візерунки традиційної української вишиванки.

Українська народна вишивка – це геометрія, де навіть рослинний орнамент часто подають графічно.

Десь сто років тому на виготовлення довгої сорочки потрібно було використати близько 8 кілометрів пряденої вручну нитки. Весь процес від вирощування рослини до пошиття речі сягав близько року, особливо складну вишивку могли створювати всю зиму. Можна припускати, що кількість годин ручної роботи визначалась не просто ретельністю праці, але і символікою кожного шва і стібка, які з’являлися на сорочці.

Українська народна вишивка – це геометрія, де навіть рослинний орнамент часто подають графічно. Традиційно малюнок вишивки не змінювався. Квітчастий фантазійний декор розпочав побутувати лише в ХХ столітті.

Серед символів української вишивки переважають знаки солярні, а саме: «сварги» (свастики) – динамічний символ сонця –  означають силу 8-кутної зірки, Ангела-охоронця, Коляди і зорі. Правильний геометричний орнамент із великої кількості зірок на краях рукавів вишиванок або рушників символізує сталий порядок і гармонію, що панують у Всесвіті і в житті кожної людини.

«Колодязь» – схрещені по діагоналі подвійні лінії – означає зв’язок між світами: як і реальний колодязь, з якого з водою черпали енергію і знання предків.

Перехресні «баранячі роги» – руна родючості, а «вуж», який схожий на половину знаку нескінченності, – символ дітородної функції і води, яка плідним дощем обдаровує землю.

У вишивці домінують п’ять кольорів, а саме: білий, чорний, червоний, синій, жовтий. Вони – збірні універсальні знання про людство: ідентифікують кількість рас (європеоїдна, негроїдна, американоїдна, семітська, монголоїдна) і знання, які вони дали світу, а також певні елементи світового подіуму (вода, космічний ефір, вогонь, повітря, земля).

«Вишивка білим по білому характерна для всіх регіонів України. Культ батька-творця проявляється через світло і білий колір. Адже наші предки вибілювали сорочки і хати. Сорочки традиційно білили три роки: полотно вимочували і залишали лежати на землі під сонцем, тому воно проходило обробку чотирма стихіями: вогнем, землею, водою і повітрям.

Шиття чорним по білому – це «божественна графіка», що демонструє створення світу, а червоним по білому – це єднання праматері і бога-батька, об’єднання матерії і духу. Не менш важливі й нитки для вишивки. Найкраще «працюють» шерсть і шовк. Шерсть тваринного походження, тому здатна акумулювати інформацію і пам’ять про власника і поглинати негатив. Так, як і шовк. А ось бавовною вишивати в народній традиції навіть не намагалися, адже «бавовна – це пух».

Завдяки знакам та символам наші вишиванки стають оберегами, виконують охоронну, магічно-обрядову функцію.

Серед найпоширеніших геометричних орнаментів також поєднання Землі та Сонця у тандемі з Водою – це життєдайна трійця, яку часто доповнювали ромбічними символами, що означають родючість Матінки-Землі, рясно засіяної і добре зігрітої сонячним промінням. Перехрещений ромб має значення поля, земельної ділянки як власності. Таке значення цього символу сприяло його популярності. Саме цей символ часто використовували в орнаментах етнічного одягу слов’янських народів. Зараз також можна придбати чарівні вишиванки, які оздоблені прекрасними орнаментами, в основі яких – символіка ромба. Натомість коло – знак Сонця і символ гармонії. Хвилясті лінії – сила водойм, джерел, води. Різноманітні варіації меандрових мотивів означають добробут, ситість, небесне благословення, довголіття, продовження життя.

Отже, символи у вишивці відіграють дуже важливу роль. Завдяки знакам та символам наші вишиванки стають оберегами, виконують охоронну, магічно-обрядову функцію. Українські вишиванки є надзвичайно різноманітними завдяки оздобленню елементами народної вишивки та символіці.

POST A COMMENT