It`s called vitiligo

It’s called Vitiligo (Це називається «вітиліго» – таке татуювання зробила Тіфані Постераро, якій просто набридло слухати образливі зауваження і запитання щодо її шкіри. Згодом це переросло в рух, що навчає людей приймати себе і свою шкіру, а також пояснює, що таке вітиліго. Ми розповімо вам, що це таке і які методи боротьби із білими плямами існують.

В Instagram є хештег #vitiligopride, під яким люди публікують свої світлини з вітиліго. І поступово привчають суспільство до того, що особливості шкіри – не причина ховатися. Великий внесок у сприйняття вітиліго зробила Вінні Гарлоу. Сотнями тисяч лайків користувачі Instagram голосують за красу оголеного тіла, вкритого островами і океанами молочно-білих плям. Гарлоу перетворила свою хворобу в перевагу, адже вона долучилася до ангелів Victoria’s Secret. Найголовніше, що варто зробити людям з вітиліго – прийняти і полюбити себе у такому образі.

 

Перевербувати вітиліго з ворога в союзника – ось що повинні зробити власники таких особливостей шкіри. Воювати з ним безглуздо: наука поки не створила ефективних ліків, що гальмують втрату природного пігменту шкіри. Плями можуть зникати і знову повертатися, їх марно приховувати: зазвичай, світлі острівці шкіри повільно, але впевнено перетворюються на континенти. Тому найкраще – вивчити вітиліго і навчитися з ним жити. Один молочний «острівець» може не змінюватися роками, але в один прекрасний день швидко поширитися по всьому тілу.

Цікаво, що плями на тілі часто виникають симетрично з двох сторін: якщо молочний «острівець» з’явився на зап’ясті лівої руки, варто чекати такого ж на правій.

 

Чому ж з’вляється вітиліго? Відомо, що за звичний колір шкіри відповідає пігмент меланін, його виробляють клітини меланоцити. У плямах вітиліго меланоцити теж присутні, але вони неактивні. Вважають, що у такому аутоімунному стані власний імунітет відштовхує меланоцити. Це не єдиний бунт імунної системи проти себе. Якщо людині діагностують вітиліго, то йому відразу ж необхідно перевірити стан щитовидної залози і здати аналіз крові. Іноді вітиліго може спровокувати повторювана травма, наприклад, постійне тертя або подряпини на шкірі. Однак частіше в у виникненні цієї хвороби замішана генетика. Втім, якщо у людини діагностували вітиліго, це не означає, що цей стан торкнеться і її дітей.

 

Цікаво, що плями на тілі часто виникають симетрично з двох сторін: якщо молочний «острівець» з’явився на зап’ясті лівої руки, варто чекати такого ж на правій. Найчастіше шкіра втрачає свій пігмент на руках, обличчі, навколо очей, ніздрів, рота, пупка, статевих органів, в складках шкіри – під пахвами і в них. Плями вітиліго, зазвичай, не викликають фізичного дискомфорту, лише перед їхнім виникненням шкіра може свербіти і поколювати. І ще потрібно остерігатися яскравого сонця: незахищена мелатоніном шкіра швидко засмагає, тому креми з SPF 30 – must-have для людей з цим діагнозом. Головне джерело дискомфорту таких пацієнтів – психологічне: білі плями на тілі постійно привертають увагу оточення, зацікавлені погляди і витримати їх непросто. Людям з вітиліго потрібні спеціальна дієта з акцентом на продуктах з вітамінами групи В, С і фотодинамічними речовинами (шпинат, гречка, інжир, щавель, селера, шипшина), хороший захист від сонця, маскувальний макіяж і правильний курс терапії. Лікування багатьох пацієнтів дає змогу досягти репігментації (відновлення) пігменту на плямах вітиліго, але запобігти поширенню нових світлих плям – неможливо.

 

До ефективних способів боротьби з вітиліго відносять: місцеві кортикостероїди (протизапальні креми можуть відновлювати колір шкіри на окремих ділянках), інші місцеві засоби (ефект цих препаратів менш помітний, зате вони дають змогу уникнути витрат кортикостероїдів – стоншування шкіри), фототерапія (штучний ультрафіолет на плямах вітиліго повністю не відновлює колір, але тон стає рівнішим), хірургічне лікування (пересадка невеликих ділянок нормальної шкіри на плями вітиліго), лазеротерапія (невеликі плями вітиліго поступово зменшуються після дії ексимерного лазера), видалення залишків пігменту (якщо вітиліго «вибілило» понад 80% пігменту, можна відбілити гідрохіноном пігментованої шкіри, що залишилася), психотерапія (потрібно бути сильним духом, щоб прийняти себе, а сеанси з психологом полегшують цей процес),  маскування шкіри (креми з ефектом автозасмаги майстерно приховують ділянки вітиліго, а водостійка камуфляжна косметика спеціально для людей з вітиліго дозволяє гуляти під дощем, обніматися, носити окуляри, тиснути руки друзям – консилери різних відтінків зафарбовують білі плями і повністю їх маскують).

 

 

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР