На межі: як уникнути емоційного вигорання?

Я більше не можу, я божеволію!

 

Хто з нас не вимовляв бодай раз такі слова? І хоча зазвичай ми перебільшуємо, емоційне вигорання на роботі, яке легко відрізнити і від наслідків стресу, і від депресії, сьогодні поширюється зі швидкістю епідемії. Кілька слів про хворобу століття та про те, як її уникнути.

 

Емоційне вигорання – це вироблений особистістю механізм психологічного захисту у формі повного або часткового блокування емоцій у відповідь на вибрані психотравмувальні впливи. Вперше термін «синдром емоційного вигорання», який також називають професійним вигоранням, почав застосовувати ще в 70-х роках американський психіатр Герберт Фрейденбергер. Відтоді вигорання стало повсякденням багатьох людей незалежно від їхньої соціальної групи і професії. Після довгих років полеміки Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно визнала синдром «професійним захворюванням» і внесла його до Міжнародної класифікації хвороб. За даними ВООЗ вигорання є «прямим результатом хронічного стресу на робочому місці, який людина не змогла успішно подолати». Знайомі слова, чи не так?

 

Симптоми

Потрібно пам’ятати, що емоційне вигорання – це не просто «я втомився». ВООЗ стверджує, що його можна діагностувати, якщо у пацієнта проявляються такі симптоми: почуття внутрішньої емоційної спустошеності, почуття непотрібності або безпорадності в професійній сфері, загострене почуття негативізму або цинізму щодо роботи і зниження професійної ефективності. Експерти в царині охорони здоров’я сподіваються, що офіційне визнання цього явища допоможе людям більш усвідомлено ставитися до свого психічного здоров’я. Крім того, є надія, що це визнання надихне людей прислухатися до себе, розставити пріоритети і встановити здоровий баланс між роботою та особистим життям.

 

Як уникнути?

Вибираємося з лап втоми, або Профілактика вигорання. Головне в боротьбі зі стресом, хронічною втомою і розчаруванням – взяти себе в руки і надати життю нового змісту. Припустимо, ви ставили перед собою недосяжну мету або надто квапилися. Коло замкнулося. Але який би спосіб боротьби з цим колом стресу ми не вибрали, завжди є шанс розімкнути його. Визнаючи проблеми, ми вже виграємо половину битви.

 

1. Будьте готові до стресу! Використовуйте розслаблювальні вправи, медитації, дихальні практики – загалом, будь-що, що допомагає вам вгамувати себе. Намагайтеся прийти до усвідомлення своїх емоцій. Як тільки ви розумієте, що зараз все полетить шкереберть, звертайтеся до рятівних технік, які ви вивчили.

2. Не піддавайтеся миттєвим бажанням! Деякі з наших найбільш сумних вчинків продиктовані бажанням позбутися від важких переживань. Однак ці вчинки все одно не допомагають вирішити проблему або пом’якшити стрес (знову замкнуте коло). Коли ви відчуваєте стрес, з’являється велика спокуса прийняти ліки або зайти в бар дорогою додому, зірватися на крик і наговорити образливих слів людям, які ні в чому не винні. Не поспішайте! Аналізуйте свої судження і бажання. Якщо ситуація вимагає вашого втручання, дочекайтеся, коли зможете контролювати себе.

3. Звертайте увагу на стан свого тіла! Якщо ви занадто стурбовані, розгнівані або перелякані, спочатку заспокойтеся, а для цього зробіть заспокійливі вправи або те, що допомагає вам опанувати себе. Підіть в тренажерний зал і займіться аеробікою – це допоможе зняти напругу. Займіться фізичною працею, це допомагає вийти з ситуації. Тривала прогулянка на самоті або з домашнім улюбленцем – теж відмінна терапія.

4. Скажіть собі «Стоп»! СТОП – цю абревіатуру придумала «Спільнота анонімних алкоголіків»: ніколи не приймайте рішень, коли ви сердиті, тривожні, самотні або пригнічені. Спочатку подбайте про власні потреби.

 

Спочатку подбайте про власні потреби.

 

5. Вирішуйте! Якщо у вас дійсно серйозна проблема, то з нею потрібно щось робити. Важка праця? Шукайте нову. Стосунки з партнером зайшли в глухий кут? І таке може бути – варто розлучитися або знайти інший вихід (але тільки гарненько все обміркуйте). Іноді нам потрібен план втечі. Наприклад, найпоширеніша проблема: якщо робота дуже трудомістка (ненормований день, відсутність допомоги, великий тиск), почніть розробляти план втечі. Не витрачайте гроші, не купуйте новий будинок або нову машину, не робіть ніяких дорогих вкладень, які можуть надовго прив’язати вас до цієї роботи. Збережіть свої гроші. Подумайте про роботу, яка підійде вам більше, і шукайте варіанти.

Навчіться вчасно помічати ознаки емоційного вигорання і вживати заходів. Тоді кожен день буде наповнений щастям і радістю.

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР