ВСЕ ПРО ЗЛУ ЕМОЦІЮ ТА НАВІЩО ВОНА ПОТРІБНА?
Часто чую на консультаціях: «Я така зла/злий, не знаю що з цим робити. Кричати, бити подушку допомагає не надовго». Отож поговоримо про те, що робити, коли ти злий.
1. ЩО ТАКЕ ЗЛІСТЬ І НАВІЩО ВОНА НАМ ПОТРІБНА?
Злість насамперед – це енергія!
✓Для того, щоб відстояти свої границі (психологічні та фізичні).
✓ Для того, щоб досягти мети, взяти своє, розчистити собі місце. Це її біологічний зміст!
Це природна функція, яка вбудована в нас! Тут немає ні поганого, ні хорошого.
2. ЯК ЇЇ ІДЕНТИФІКУВАТИ В СЕБЕ?
Дуже важливо з’ясувати, як вона з’являється саме у вас. Найлегше – через сигнали тіла.
Відслідкувати – напруження м’язів, стислих зубів, шумного дихання, прищурювання/округлення очей, проявлення психосоматичних розладів (болі у шлунку, мігрень, спина, шкірні прояви тощо).
3. ПРИЙНЯТИ СВОЮ ЗЛІСТЬ
Визнати той факт, що так я злюся! Дозволити собі її відчувати! Адже, зазвичай, якщо людина довго стримує або не усвідомлює злість, то її накопичується так багато, що вона виливається «неекологічно». У когось це конфлікт, а у когось – психосоматика (шлунок, шкіра, горло тощо).
Часто люди так лякаються себе, що не готові визнавати злість і починають відчувати вину (а це ще одна сторона злості – злість на себе). А потрібно просто її прийняти і екологічно прожити.
4. ВИРАЗИТИ ЗЛІСТЬ
Це може бути крик, бій подушками, биття тарілок, різання паперу, ламання сірників, хрускання «хрусткою» їжею. Важливі фізичні вирази і активні дії, спрямовані на фізичний контакт або руйнування. І багатьом людям, схильним соромити себе, потім важко і соромно. Але якщо організувати все безпечно, то це приносить велике полегшення і можливість рухатися далі.
Зазвичай, саме це й допомагає нам звільнитися.
5. УСВІДОМЛЕННЯ ТОГО, ЩО ЗЛІСТЬ – ЦЕ СИЛА.
Так, злість – це природна життєва сила, яка в нас є і потрібна нам для досягнення цілей. І тому важливо цю злість-силу залишити за собою. Відчути цю силу в м’язах. Силу відштовхнути те, що не потрібно. А також те, що заважає та утримувати те, що нам потрібно. Закричати і відчути гучність і міць голосу. Тобто зробити це своєю енергією. Цей етап – основний, бо він змінює ваше відчуття себе і змінює так життя. Відчувши силу і її ефект, ви вже ніколи не станете тим самим.
Прийняття своєї злості може супроводжуватися соромом, страхом, радістю та іншими почуттями – важливо їх прожити, щоб потім йти далі.
6. УСВІДОМЛЕННЯ ТІЄЇ ПОТРЕБИ, ЯКА СТОЇТЬ ЗА ВАШОЮ ЗЛІСТЮ. ЧОГО ХОЧЕ МОЯ ЗЛІСТЬ?
Варто зрозуміти, що саме ви хочете. Що хочете змінити в житті? Що відштовхнути, а що притягнути? Що отримати?
Переосмислення злості – вже трансформує вас зсередини! Розуміння того, що вона потрібна, просто потрібно навчитися її екологічно проживати, тобто без втрат для особистого здоров’я та здоров’я оточуючих!
І тоді життя і стосунки змінюються так, як вам хочеться. Мету легше досягнути, гроші з’являються, взаємини в задоволення, енергії більше і як наслідок – задоволення собою, іншими, світом!