VR-ПАНОРАМА ЗАКАРПАТСЬКИХ СВІТАНКІВ ТА УНІКАЛЬНА ВІРТУАЛЬНА МАПА
Пандемія, весняний карантин та неможливість затятих туристів подорожувати за межі України навчили навіть найбільших шанувальників поїздок за кордон полюбити подорожі Україною. І просто злочин не скористатися таким шансом – відпочивати, надихатися своєю країною та пізнавати її культурну спадщину. Одним із найбільш популярних туристичних напрямків от вже який рік поспіль залишається Закарпаття з його дивовижною природою, сприятливим кліматом і неабиякою автентичністю.
Space спільно з ГО «Культурна платформа Закарпаття» презентує проєкт «Шлях Закарпатського живопису», присвячений природній та історичній спадщині регіону. Ми знайомитимемо читачів з маршрутами регіону, де всі точки – це сюжети з картин художників Закарпатської школи живопису, яка стала культурним та соціальним феноменом регіону. Нетрадиційний маршрут, який ви обираєте самі! Ми відкриємо маловідомі визначні локації, місця сили та перлини культурної й природної спадщини.
ПРО ПРОЄКТ ТА МАРШРУТ
Шлях Закарпатського живопису — перший культурний маршрут України, який охоплює 4 географічні осередки, 20 охоронних об’єктів культурної спадщини, 50 унікальних видів флори та фауни і 459 пейзажів, які стали точками на цифровій мапі. Ужанську верховину, Воловецько-Міжгірську верховину, Рахівщину та Мукачево обрали осередками, навколо яких сконцентрувалися основні пам’ятки природи та культури. За словами Євгена Забарила, СЕО «Культурна платформа Закарпаття» та куратора проєкту, весь маршрут спрямований на естетичне виховання і формувався за традицією культурних маршрутів Європи:
«Ми підійшли до завдання з боку методології: буквально шукали відповідь на питання, який вигляд повинен мати культурний маршрут в Україні та за якими принципами він має вибудовуватися».
Основою Шляху стали пейзажі 10 художників Закарпатської школи живопису. Саме їхні роботи надихнули віднайти реальні місця, про які писали та зображали митці. Команда проєкту вирушила в експедицію Закарпаттям та розпочала власне дослідження історії феномену закарпатського малярства та життя самих художників.
Команда склала власне культурний маршрут, що ви змогли відправитися в арт-мандівку визначними ландшафтами Карпат. А згодом народилася цифрова мапа, веб-ресурс, VR-панорама, і нарешті – монографія про життя і творчість самих художників.
ПРО МОНОГРАФІЮ
Розповісти про спадок та явище Закарпатської школи живопису вирішили за допомогою монографії. Досі в Україні не було жодної ґрунтовної праці, яка б пояснювала сам феномен Закарпатської школи живопису. Науковим керівником та автором монографії виступив мистецтвознавець та дослідник українських дерев’яних церков Михайло Сирохман. Так з’явилася книга «Шлях закарпатського живопису», яка оповідає про одразу 10 художників та унікальне явище закарпатського малярства.
Вона стала першою та унікальною працею про одразу 10 представників Закарпатської школи. Робота ж Михайла Сирохмана пояснює, в чому особливість цього явища та чому Закарпаття посіло своє місце на світовій мапі живопису. Ці надруковані книги будуть надіслані до українських академій мистецтв, бібліотек найбільших галерей країни. Команда проєкту робить усе та навіть більше задля того, аби зберегти історичну пам’ять. Адже основною метою Шляху став розвиток сталого туризму.
VR-ПАНОРАМА З ВЕРШИН ГІР
Автори проєкту підготували VR-контент з вершин Карпатських гір. Туристи з усього світу зможуть зануритися в атмосферу світанку на полонині Руни на висоті 1479 метрів. Сама полонина Руна – природна зона високої поясності, гірський біом. Цей ландшафт став однією з ключових концентрацій закарпатського малярства. Тому туристи з усього світу зможуть зануритися в атмосферу світанку на полонині Руни
ЯК КОРИСТУВАТИСЯ ДИДЖИТАЛ-МАПОЮ
Перед вами — диджитал-мапа для подорожей.
З чого почати? Перед вами 20 місць сили. Це маршрут, який зібрали з 459 пейзажів художників Закарпаття. Вони 70 років тому написали картини з натури, а ми сьогодні об’єднали їх в унікальну мапу. Без чітких вказівок та планів — 20 осередків, довкола яких можна планувати свої туристичні маршрути, щоб побачити унікальну флору та фауну, скуштувати народні страви, побачити старовинні церкви та познайомитися з культурним спадком регіону.
Яке з цих місць звідати сьогодні, ви вирішуєте самостійно. Обираєте одну з 20 окремих локацій, або відвідуєте усі. Хіба не прекрасно?
Більше про проєкт туристичного майбутнього – читайте у серії матеріалів від Space.
ДОДАТКОВО:
До слова, презентацію першого культурного маршруту України «Шлях Закарпатського живопису» відбулася 22 жовтня в Ужгороді від ГО «Культурна платформа Закарпаття». Про це повідомляє УКРІНФОРМ.
Проєкт отримав підтримку і від Обласної державної адміністрації, яка підписала лист до Офісу Президента, Державного агентства розвитку туризму, Міністерства захисту довкілля та Міністерства закордонних справ з проханням створити робочу групу та оголосити наступний рік роком Адальберта Ерделі та Йосипа Бокшая — засновників Закарпатської школи живопису. Адже наступного року їм обом виповнилося б 130 років! І це стало би логічним продовженням роботи над Шляхом закарпатського живопису та великим кроком у напрямку розвитку сталого туризму в Україні.міністрація, Мистецький центр ILKO Gallery та ТОВ «ЄВРОБУД МОЛЛ».
Проєкт ініційовано ГО «Культурна платформа Закарпаття» та реалізується в рамках партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» від Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва/SME.DO при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Партнерами проєкту виступають Закарпатська обласна державна адміністрація, Мистецький центр ILKO Gallery та ТОВ «ЄВРОБУД МОЛЛ».
Детальніше про проєкт:
- на сторінці Instagram: carpathians.artroad
- на сторінці Facebook: Шлях Закарпатського живопису
- та на сайті: artroad.digital
Автор фото: Віталій Маріаш