Чому з’являються родимки та чи можуть вони бути небезпечними?

Упродовж тисяч років люди вгадували в родимках таємний сенс. У древньому Китаї та Греції ворожки передбачали долю за плямками на шкірі, у середньовічній Англії та Франції родимки вважали елементом зовнішності відьом, а в 17-річні європейські дами прикрашали обличчя, груди та плечі «мушками» з тафти, сподіваючись, що це додасть їм вишуканості. Розповідаємо про те, чому з’являються родимки, що потрібно про них знати і як контролювати.

ЩО ТАКЕ РОДИМКИ?

У медицині родимка, або родима пляма, називається «невус». Це пігментоване утворення на шкірі. Вони можуть бути плоскими, об’ємними, коричневими, чорними, червоними та навіть синіми. Колір родимки залежить від її природи – для невусів, які виникають після розростання судин, притаманні відтінки червоного. Пігментні родимки забарвлені в коричневий тон через скупчення меланоцитів – клітин, які переповнені пігментом меланіном.

ЧОМУ З’ЯВЛЯЮТЬСЯ РОДИМКИ?

Родимки можна розділити на вроджені та набуті. Більшість з них виникає упродовж перших 30 років життя, а ті, що з’являються пізніше, потребують особливої уваги.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ РОДИМОК

  • Генетична схильність.
  • Ультрафіолетове випромінювання (від сонця або ламп в солярії).
  • Гормональні сплески (наприклад, під час вагітності).
  • Шкідливе випромінювання.
  • Стрес, віруси, травми.

Як і з веснянками (це теж скупчення меланоцитів), родимки люблять світлошкірих, які сприймають УФ-промені. Однак веснянки можуть блідніти зі зміною сезону і навіть зникати з віком. А від родимок такого не дочекаєшся.

СКІЛЬКИ РОДИМОК БУВАЄ В НОРМІ?

Норми тут немає, у кожного мешканця планети (старшого, аніж 10 років) знайдеться від 10 до 40 родимок, які можуть бути і симпатичними, і не зовсім. Наприклад, надто випуклими або з волоссям. Родимки можуть з’явитися на будь-якому місці на тілі, зокрема на слизових оболонках (в роті, в носі тощо). «Внутрішні» плями частіше трапляються у жінок, аніж у чоловіків.

ЧИ МОЖУТЬ РОДИМКИ ЗМІНЮВАТИСЯ?

У новонароджених родимки-крапки трапляються рідко або вони настільки мікроскопічні, що їх неможливо роздивитися. Згодом вони стають помітнішими, підростаючи разом із володарем. Надмірне розмноження родимок, спричинене гормонами, трапляється під час статевого дозрівання, а міні плями можуть збільшуватися і навіть змінювати забарвлення.

Зміна гормонального фону через вагітність чи пігулки також може впливати на зовнішній вигляд родимих плям. Підвищення рівня естрогену впродовж тривалого періоду може викликати збільшення чи потемніння родимок, оскільки естроген стимулює вироблення меланіну. Але коли гормони нормалізуються, невуси, зазвичай, повертаються до звичного вигляду. До речі, дослідження показують, що синтетична версія естрогену, який існує в протизаплідних пігулках, має схожий ефект. Теоретично, в майбутньому, це дає надію на пілюлі для автозасмаги.

ЯК СОНЦЕ ВПЛИВАЄ НА РОДИМКИ?

Загалом, погано. Сонця варто уникати. Дія ультрафіолетового проміння завжди збільшує ризик виникнення нових плям або перетворення їх на щось недобре. Захист – найкращий вихід: якщо сонце дуже активне, то наносіть щодня на шкіру сонцезахисний крем SPF не менше 30. Не обов’язково лежати в шезлонгу до сонячного опіку, щоб дочекатися розвитку проблеми. Нехай ви забуваєте, який вигляд має пляж, позаяк проводите літо в мегаполісі, ланч у дворі офісу в сонячний день також не надто гарна ідея, якщо у вас світла шкіра або багато родимок. Одягайте панами та капелюхи, обов’язково використовуйте сонцезахисний крем і назавжди забудьте про солярій.

ЯКІ РОДИМКИ НЕБЕЗПЕЧНІ?

Гарні родимки – це чітко окреслені плями, плоскі або такі, які злегка виступають на шкіру, а також мають однорідну структуру. Такі невуси безпечні, вони не потребують ніякого вмішування. Таких родимок набагато більше, аніж проблемних. Важливо знати, що під дією УФ-променів або регулярних травм (скажімо, від натирання взуттям або від одягу) деякі родимки можуть перетворитися в меланому – небезпечну злоякісну пухлину. Спостерігайте за родимками, керуючись оцінкою ABCDE-ознак. Ця абревіатура розшифровується так:

A — asymmetry (родимка навколо набула асиметричних контурів);

B — border (змінила межі, розпливлася по шкірі);

С — color (колір став іншим, родимка набула іншого кольору або цілий букет відтінків);

D — diameter (змінилася в розмірах);

E — evolving (помітно змінилася, наприклад, в об’ємі).

 

Якщо ви помітите зміни на родимій плямі, підтвердіть лікарю динаміку одного або усіх симптомів з цього списку. Він проведе повну діагностику, зробить висновок про ступінь небезпеки. А якщо потрібно, то порекомендує видалити родимки. А взагалі варто перевіряти невуси у дерматолога і самостійно також звертати на них увагу щомісяця.

ВИДАЛЯТИ АБО ПИШАТИСЯ?

Родимки – яскрава ознака нашої унікальності, особливо тепер, коли масова культура повільно відвертається від beauty-стандартів. Коли ретушери затирають родимки на животі Джиджи Хадід, то фанати топмоделі влаштовують твіт-шторм на захист недоторканної краси. За оглядами світової статистики косметичної хірургії за минулий рік, кількість запитів на видалення родимок збільшилося майже на 15%. Якщо позбавлятися від невуса без будь-яких специфічних показів, то є сенс подумати про наслідки. Незалежно від того, який метод видалення обере лікар – лазер або хірургічне втручання – отриманий шрам може вас дратувати не менше, аніж сама родимка.

Матеріали за темою
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”” column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”15865, 15939, 14672″][eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”7530, 10034, 13475″]
Топ-3 публікації
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”15140, 15865, 15589″ offset=””]
Вибір редакції
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”14855, 12520, 15524″ offset=””]
ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11