Проблеми зі сном перед та під час циклу – це нормально. Але чому погіршується сон та як це впливає на організм жінки? Дізнаємося разом.
На наш сон впливають багато чинників: харчування, стрес, освітлення та інше. Додайте до цього списку ще фази менструального циклу – в дослідженні The Endocrine Society вчені з’ясували, як якість сну змінюється залежно від нього.
Менструації часто супроводжуються неприємними симптомами: висипання на шкірі, перепади настрою та біль, який, за словами вчених, можна порівняти з серцевим нападом. Але недавно медики виявили й інші, менш очевидні особливості менструального циклу.
Вони відстежували якість сну у жінок за кілька днів до менструації, в період, який називається пізньою лютеїновою фазою, а також у перші дні менструації – ранню фолікулярну фазу. Вони виявили, що за кілька днів до початку менструації жінки частіше прокидалися після засинання та частіше мучилися від безсоння, ніж в інші дні.
Також учені простежили, як на якість сну в цей період впливає споживання калорій. Виявилося, що у жінок, які дотримувалися дієти й обмежували себе в калоріях, розлади сну проявлялися частіше.
ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СОН ЗАЛЕЖНО ВІД РІЗНИХ ФАЗ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ
Фолікулярна фаза
Вона настає з першого дня менструації до овуляції. У жінок з нормальним циклом цей процес займає близько 14 днів.
На початку циклу рівні естрогену та прогестерону нижче, ніж в будь-який інший момент. Як говорилося вище, жінки страждають від зниження якості сну в перші кілька днів менструації. Зате відразу після закінчення менструації ви можете насолодитися сном повною мірою. Це пов’язано з тим, що на цій фазі циклу організм з більшою ймовірністю відреагує на секрецію мелатоніну, гормону сну.
Але не розслабляйтеся, бо цей «нормальний стан» триває недовго, тому що після закінчення менструації рівень естрогену починає неухильно зростати до овуляції.
Овуляція
Підвищення рівня естрогену призводить до овуляції, що забезпечує природний підйом настрою завдяки підвищенню рівня серотоніну в мозку. В результаті – ймовірність підвищення лібідо подвоюється.
Підвищений рівень енергії через естроген може природно призвести до безсоння в ніч перед овуляцією. Однак важливо мати на увазі, що це порушення сну часто відбувається під час біологічного сексуального піка у жінки у віці від 20 до 30 років.
Інша причина, через яку сон може погіршитися в період овуляції, пов’язана зі змінами базальної температури тіла. Напередодні виходу яйця з яєчника температура тіла знижується. Протягом перших 24 годин після виходу яйцеклітини та в наступні кілька днів рівень прогестерону починає підвищуватися, тим самим підвищуючи температуру тіла. Така різка зміна температури може призвести до безсоння. За ідеальних обставин, коли ви лягаєте спати, температура знижується на один-два градуси, і тіло, що втрачає тепло, швидше занурюється в сон.
Лютеїнова фаза
Ця фаза припадає на другу половину циклу, від періоду після овуляції до першого дня менструації. Якщо яйцеклітини, що виходять під час овуляції, запліднюються, почніть стежити за своїм сном під час вагітності та отримувати необхідний відпочинок. Однак, якщо яйцеклітина незапліднена, циркуляція гормонів в організмі може вплинути на сон.
У більшості здорових жінок порушення сну найчастіше виникає у другій половині лютеїнової фази або в дні безпосередньо перед менструацією. Причин такого погіршення якості сну багато, наприклад, посилення судом, головного болю, болю у грудях, здуття живота тощо.
Найкраща рекомендація – розслабитися. Якщо ви знаєте, що під час циклу у вас не вийде гарненько виспатися, правильно розплануйте час та завдання. Намагайтесь не конфліктувати, уникати стресових ситуацій та зробіть перерву у домашній рутині.