Біль втрати: як пережити та підтримати?

Головна: Lobster movie poster

У житті кожної людини рано чи пізно настає момент втрати найдорожчих. І не кожен витримує це горе та довго не може змиритися з тим, що сталося. Наша постійна експертка, психологиня Олена Будько розповіла про основні моменти, на які варто звернути увагу, коли ми зіткнулися з втратою або мусимо підтримати близьких у цьому стані.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Поплач і стане легше»: чи справді сльози допомагають прожити емоції?

Згідно зі шкалою стресу смерть близької людини стоїть на першому місці за травматизацією. Хоча це і неминуча частина нашого життя, але втрата дорогої для нас людини може стати найболючішим переживанням.

Людина відчуває розпач, шок, порожнечу. За негативними емоціями починаються апатія та втрата смаку життя на соматичному рівні, можлива депресія, яка своєю чергою може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.

Чим важливішою людина була у нашому житті, тим болючіше ми будемо відчувати її втрату. Сьогодні ці негативні емоції можуть підсилюватись факторами війни (наприклад, коли рідні дізнаються про катування або знущання перед смертю).

 

5 СТАДІЙ ГОРЯ

Важливо пам’ятати, немає правильного чи неправильного проживання горя. Все залежить від того, як людина проживає 5 СТАДІЙ ГОРЯ.

Перша – ЗАПЕРЕЧЕННЯ. На цьому етапі важко повірити у реальність і людина продовжує жити «на автопілоті». У такий спосіб психіка захищається від сильного болю, щоб не зійти з розуму.

На стадії ГНІВУ людина звинувачує себе/інших/тих, кого втратила. Може проявляти агресію до оточення.

Далі – ТОРГ і намагання повернутись до звичного життя. Але спогади повертають до події, емоції змінюються з плюса на мінус і навпаки. У результаті, ці емоційні гойдалки дуже виснажують.

Четверта стадія – ДЕПРЕСІЯ. Зникає інтерес до того, що раніше радувало, можуть з’являтись нав’язливі думки, що погіршують емоційний стан.

А далі настає ПРИЙНЯТТЯ, коли людина сприймає, що відбулось і починає будувати плани у нових обставинах.

Період від заперечення до прийняття не повинен тривати більше 1 року, в іншому випадку обов’язково варто звернутись за допомогою до спеціаліста.

 

ЯК ПІДТРИМАТИ ЛЮДИНУ ПІСЛЯ ВТРАТИ?

Кажуть, людині треба прожити одну весну, літо, осінь, зиму, прожити свята і день народження без людини, яку вона втратила. Це ніби метафоричне проживання та прийняття того, що сталось.

Щоб підтримати людину у цих складних переживаннях, достатньо бути поруч після новини, запитати: «Як ти?», «Чим я можу допомогти?».

Дайте можливість виговоритись/проплакатись, згадайте хороші (смішні) історії, разом перегляньте світлини.

 

ЧОГО ГОВОРИТИ НЕ ВАРТО?

У жодному разі НЕ ГОВОРІТЬ фрази типу:

  • «Бог забирає найкращих»;
  • «візьми себе в руки», «будь сильним/ою»;
  • «все буде добре», «ти ще молода/ий»;
  • «на все воля божа».

Фактично, це заперечення емоцій і людина почуває себе винною за такі переживання. Краще щире: «Я не знаю, що сказати, але я поруч».

Говоріть з друзями, плануйте час разом. Не засуджуйте себе і дозвольте собі відчувати усі емоції. Не соромтесь відкриватись оточенню і дозвольте про себе потурбуватись.

Пам’ятайте, жити далі – не означає забути близьку людину. Біль втрати змінять гарні спогади та любов.

Instagram: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як підтримувати стосунки на відстані у складні часи – радить психологиня Олена Будько

Синдром самозванця: що це і як його подолати – розповідає психологиня Олена Будько

Післяпологова депресія: симптоми, причини та способи лікування

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
-сайт-new (2)
USUAL_16111
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0