Вже незабаром українці святкуватимуть одне з найважливіших свят у році – Великдень. І однією з найулюбленіших традицій у цей час є фарбування яєць. Великодні писанки, крашанки й крапанки завжди мали особливе значення для українців, зокрема яйце є символом життя, родючості, весняного пробудження землі та символом сонця, тепла й радості всього живого.
Українці шанують власні традиції і щороку фарбування яєць є особливим моментом у багатьох сім’ях. Нині цей процес значно спрощений, адже на прилавках магазинів можна знайти різноманітні барвники, наліпки та інші елементи декору, якими прикрашають яйця. Однак ми пропонуємо цьогоріч спробувати пофарбувати яйця за допомогою натуральних барвників, адже це доступний спосіб для кожного і він є абсолютно безпечним. Які натуральні барвники обрати, щоб фарбувати яйця на Великдень, як фарбувати яйця цибулевим лушпинням, червоноголовою капустою, кропивою, буряком і куркумою – у матеріалі.
Цибулеве лушпиння
Впевнені, цей спосіб знайомий кожному. І не дивно, адже це перевірений часом метод, яким послуговувалися ще наші бабусі. Головне – зарання зібрати достатню кількість цибулиння, аби можна було досягнути насиченого кольору.
Отож, засипте цибулеве лушпиння до каструлі, підсоліть та залийте окропом. Варіть його протягом 40-60 хвилин. За цей час підготуйте яйця: подбайте про те, аби вони були кімнатної температури, щоб під час варіння не виникло тріщин.
Нагріті і помиті яйця покладіть до каструлі з лушпинням так, щоб вода повністю покрила їх, збільште вогонь і варіть 15–20 хвилин. Час від часу повертайте яйця, щоб вони забарвилися рівномірно. Якщо ви хочете більш оригінального візерунка, на яйце можна прив’язати листочки з петрушки чи будь-якої іншої рослини і тоді опустити в окріп з цибулинням. Так ви отримаєте подвійний природній візуальний ефект.
Червоноголова капуста
Для цього способу вам знадобиться одна невелика або половина великої червоноголової капустини. Дрібно її наріжте, викладіть у зручну каструлю і залийте оцтом (3-6 ст. л.) з водою. Потрібно проварити капусту близько півтори години на маленькому вогні. Після цього воду потрібно охолодити і краще дати настоятися, а вже згодом опустити у неї попередньо зварені гарячі яйця на кілька годин. Чим довше яйця будуть у цій воді, тим яскравішим буде колір: від ніжно блакитного до глибокого синього.
Кропива
Цей натуральний барвник надасть яйцям відтінків зеленого кольору: від болотяного до м’ятного. Для цього потрібно зробити відвар з кропиви і дати йому настоятися протягом кількох годин. До металевої високої посудини всипте листя кропиви і залийте близько 230 мл води, проваріть на повільному вогні протягом 15 хвилин. Готовий відвар треба процідити крізь сито чи марлю в півлітрову банку, додати дрібку алюмокалієвих квасців (можна придбати в аптеці, це природний антисептик, яким можна замінити використання спирту для шкіри) і добре перемішати.
Для кращого результату залиште яйця у відварі на всю ніч.
Буряк
Для фарбування буряком краще підходять яйця з білою шкаралупою. Очистіть два-три буряки від шкірки, натріть на великій тертці і залийте невеликою кількістю води (близько 1 л). Влийте чайну ложку столового оцту і прокип’ятіть 5-10 хвилин, потім остудіть до кімнатної температури. У цей відвар додайте зварені круто яйця. Що довше вони побудуть у настої, то краще пофарбуються.
Або ж використайте суто сік від буряка, не проварюючи його. Так є ймовірність, що колір буде яскравішим.
Куркума
Щоб пофарбувати яйця у жовтий колір, необхідно до 1 літру води додати 5 столових ложок куркуми, після чого покласти туди яйця. Варити приблизно 30 хвилин, а потім залишити на ніч, або на 8-10 годин настоюватися. Зауважте, що на коричневих яйцях результат буде непомітним.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
«За тиждень – Великдень»: обираємо подарунки для себе і найрідніших