Рано чи пізно у житті кожного настає момент, коли ви берете волю в кулак та вирішуєте зайнятися власним здоров’ям. Налагодження режиму сну, регулярні спортивні вправи і, звісно ж, покращення раціону. Кількість інформації про здорове харчування зростає щодня, з’являється все більше псевдонутриціологів та тих, хто запевняє, що знає все про те, як вам правильно харчуватися. Відтак, досі існує багато міфів про ПХ. І почасти через них ви можете не досягнути бажаних змін чи погіршити раніше «запущені» проблеми зі здоров’ям. Або ж взагалі зійти зі шляху оздоровлення, оскільки деякі завдання здаватимуться надто складними. І саме тому у цій статті ми розповімо про найпоширеніші міфи про здорове харчування, у які не варто вірити.
Міф 1. Здорове харчування є дорогим
Харчуватися здоровою їжею з обмеженим бюджетом – можливо! Так, це може вимагати від вас більше часу і грамотного планування, проте насправді все не так складно. Зробіть за звичку прописувати список продуктів і купувати лише необхідне; робіть закупівлі сезонних фруктів та овочів, які можна заморожувати; запасайтеся крупами та бобами у період розпродажів. Планування допоможе правильно розподіляти кошти та купувати і безпосередньо те, що вам справді потрібно, а не те, чого вам захотілося, бо воно зараз на акції.
Міф 2. Потрібно «чистити» шлунок і робити детокс
Перше, що вам варто знати – організм не потрібно очищувати за допомогою смузі чи інших коктейлів з овочів або фруктів. У своєму матеріалі для spacemag.com.ua провідна нутриціологиня Наталія Тарапата розповідала, що наші клітини позбавляються від продуктів життєдіяльності, викидаючи їх у міжклітинний простір, а лімфа переносить їх та токсини у кровотік. 80% токсинів знаходяться не у печінці, нирках та кишківнику, а у міжклітинній рідині. Застій у лімфі завжди викликатиме порушення детоксу.
Також нутриціологиня радить бути обережними з марафонами детоксикації, які закликають худнути на смузі або голодувати, називаючи це детоксом. Такі міри можуть дуже нашкодити організму. Наш організм має цілу систему внутрішніх та зовнішніх органів детоксикації, яка працює як єдиний злагоджений оркестр. У випадку, якщо один з інструментів, тобто органів, дасть збій, то всі інші також почнуть працювати з помилками. Смузі тут не допоможе.
Міф 3. Глютен шкідливий для всіх
Фуд-тренди неабияк впливають на масового споживача, тому почувши одного разу про безглютенову дієту чи користь продуктів без глютену, багато хто викреслює його зі свого раціону. Якщо у вас немає целіакії або непереносимості глютену, вам не потрібно його уникати. Цільнозернові продукти мають великі поживні переваги, зокрема необхідні вітаміни групи В і клітковину.
Будьте уважні, коли виробники пропонують безглютенові продукти, оскільки часто вони натомість додають цукор, сіль або рафінований крохмаль, щоб компенсувати різницю в смаку і текстурі. Якщо ви дотримуєтеся безглютенової дієти за медичними показаннями, ознайомтеся зі списком інгредієнтів і фактами про поживні речовини, щоб переконатися, що обираєте здоровий варіант.
Міф 4. Здорове харчування передбачає інтервальне голодування
Інтервальне голодування (ІГ або фастинг) – ефективна дієтологічна стратегія, яка за умови грамотного використання та адекватного індивідуального підходу може допомогти зі зниженням ваги, зокрема з покращенням якості життя загалом. Однак багато людей покладають на ІГ надмірні очікування, не розібравшись з протипоказами, не відрегулювавши свій базовий раціон та режим, що є фундаментом всіх здорових процесів в організмі.
Нутриціологиня Наталія Тарапата відзначила, що неграмотне застосування ІГ та відсутність персоніфікованого підходу може збільшити в організмі дефіцити, які вже існують, погіршити стан щитоподібної залози, роботу органів ШКТ, призвести до харчових зривів, порушення харчової поведінки та, як наслідок, призвести до набору ваги. Якщо режим харчування до впровадження ІГ був хаотичний, а сам раціон незбалансований, також варто застосувати поетапну стратегію переходу до нового режиму.
Міф 5. Знежирені продукти – це здоровіший вибір
Багато продуктів, позначених як знежирені, містять цукор або натрій, які допомагають компенсувати втрату смаку при видаленні або зменшенні кількості жиру. Крім того, жир сприяє насиченню – ви довше почуваєте себе ситими. Вибір знежиреного продукту для зменшення калорій може обернутися проти вас, оскільки незабаром ви можете відчути бажання перекусити. Завжди дивіться на етикетку, вибираючи між знежиреним і звичайним продуктом. Звертайте увагу на вміст цукру та натрію.
Міф 6. Не можна пити під час прийому їжі
Якщо вам нав’язали думку про те, що вода під час прийому їжі розбавляє шлунковий сік, радимо забути про цей застарілий міф. Споживати достатньо рідини важливо людям будь-якого віку. Пити слід тоді, коли ми відчуваємо спрагу, незалежно від прийомів їжі. А свідоме запивання їжі може поліпшити травлення, адже допомагає плавно просувати їжу травним трактом.
Міф 7. Здорове харчування – це ідеальне харчування
Ніхто не ідеальний. І це нормально. Не картайте себе, якщо час від часу дозволяєте собі потурання. Зрештою, повне виключення шкідливих звичок зі свого раціону, швидше за все, виявиться нераціональним і призведе до переїдання, що зведе нанівець усі ваші зусилля. Тому якщо одного дня вам захочеться пачку чипсів чи цілу шоколадку – краще задовольнити цю потребу, аби згодом не заїдати цей дефіцит у майбутньому.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Як правильно харчуватись, аби легше переносити спеку?
Міфи про інтервальне голодування
Їсти і не товстіти: все про інтуїтивне харчування від нутриціологині