Ні для кого не секрет, що домашні тваринки з часом стають повноправними членами родини, у якій вони живуть. Для когось вони є другими дітьми, для когось – пухнастими друзями, а для когось – справжньою відрадою у моменти самотності. Той, хто має домашнього улюбленця, однозначно погодиться з тим, як позитивно він впливає на моральний стан. А той, хто такого не має, задумається про те, аби завести собі бодай маленького хом’ячка. У цьому матеріалі ми розкажемо вам про силу чотирилапих друзів, про те, як вони можуть змінити наш моральний стан на краще та попіклуватись про наше емоційне здоров’я.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Харчування, безпека та любов: що передбачає dog-parenting?
Як це працює?
Ніщо не може зрівнятися з радістю повернення додому до вірного улюбленця. Безумовна любов домашньої тваринки може зробити більше, ніж просто скласти вам компанію. Доведено, що взаємодія з тваринами знижує рівень кортизолу (гормону, пов’язаного зі стресом) і кров’яний тиск.
Також є теорія, яка полягає в тому, що час, проведений з домашнім улюбленцем, стимулює вивільнення окситоцину (це гормон, який виділяється у відповідь на позитивну фізичну взаємодію). Після вивільнення він має багато переваг, включно зі зменшенням стресу і тривоги, зниженням чутливості до болю, підвищенням емпатії, сприяння зближенню і вихованню поведінки, а також підвищення впевненості в собі. Всі ці ефекти можуть призвести до того, що люди відчувають себе спокійніше і щасливіше, коли вони знаходяться поруч зі своїми улюбленцями.
Інші дослідження виявили, що тварини допомагають самотнім людям, підвищуючи відчуття соціальної підтримки та покращуючи настрій. Тварини можуть стати джерелом комфорту та підтримки. Особливо добре це вміють робити собаки-терапевти. Іноді їх привозять до лікарень або будинків з людьми похилого віку, щоб допомогти пацієнтам зменшити стрес і тривогу.
Як домашні улюбленці можуть покращити ваш спосіб життя?
Зміна способу життя відіграє важливу роль у полегшенні симптомів депресії, тривоги, стресу, біполярного розладу та посттравматичного стресового розладу. Відтак, рішення завести домашнього улюбленця може допомогти вам змінити власне життя й почати піклуватись не лише про нього, а й про себе.
Збільшення фізичних навантажень.
Прогулянки з собакою, походи або пробіжки – це веселі та корисні способи вписати здорову щоденну фізичну активність у свій графік. Згідно з новим дослідженням університету Ліверпуля, власники собак в чотири рази частіше дотримуються рекомендованих норм фізичної активності, ніж люди, у яких немає собак.
Забезпечення спілкування.
Спілкування може допомогти запобігти хворобам і навіть додати роки до вашого життя, в той час як ізоляція і самотність можуть викликати симптоми депресії. Догляд за твариною може допомогти вам відчути себе потрібним і бажаним, а також відволіктися від ваших проблем, особливо якщо ви живете на самоті. Більшість власників собак і котів розмовляють зі своїми улюбленцями, деякі навіть проговорюють з ними свої проблеми. Однак шведські вчені стверджують: власники собак, що протягом тривалого часу перебувають у стані стресу, можуть передавати його своїм улюбленцям.
Соціальні навички.
Це особливо корисно для батьків, чиї дітки є замкненими й собі й неохочими до соціальної взаємодії. Оскільки у маленьких дітей, у яких є чотирилапі друзі, соціальні й емоційні навички розвинені краще.
Зокрема, стало відомо, що малюки у сім’ях, де є собаки, на 23% рідше відчувають труднощі з емоціями й соціальною взаємодією, ніж ті, у чиїх сім’ях немає таких улюбленців. Ті з них, хто хоча б раз на тиждень ходив на прогулянки з собакою разом із родиною, мали такі проблеми на 36% рідше.
Нові знайомства.
Домашні улюбленці можуть бути чудовим «посередником» для своїх господарів, допомагаючи заводити і підтримувати нові дружні стосунки. Власники собак часто зупиняються і розмовляють один з одним під час прогулянок або в собачому парку. Власники домашніх тварин також знайомляться з новими людьми в зоомагазинах, клубах і на тренуваннях.
Сенс життя.
Відзначимо, що цей пункт є актуальним для людей похилого віку. Адже з часом ці люди перестають цікавитись тим, що раніше займало їхній час і надавало життю сенс. Завершення кар’єри, далекий переїзд дітей, втрата друзів… Саме тому турбота про домашнього улюбленця може приносити задоволення і сприяти підвищенню морального духу, оптимізму і почуття власної гідності. Собаки, коти та інші домашні улюбленці спонукають до грайливості, сміху і фізичних активностей, які можуть допомогти зміцнити вашу імунну систему та підвищити енергію.
Завести домашнього улюбленця – це серйозне зобов’язання
Попри всі переваги, важливо пам’ятати, що домашній улюбленець не є чудодійним засобом від емоційних проблем і психічних розладів. Завести домашнього улюбленця заспокоює лише тих, хто любить і цінує домашніх тварин, а також має час і гроші, щоб утримувати його щасливим і здоровим.
Пам’ятайте, що ви будете відповідальними за хвостатого друга протягом усього його життя. Тому перш ніж зважитися на такий крок, добре оцініть власні можливості й бажання.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Безпритульні чотирилапі: як кожен може допомогти тваринкам взимку
Стерилізація тварин: варто чи ні?
«Не залишай мене!»: як бути з домашнім улюбленцем під час війни?