Чи замислювалися ви, чому деякі компоненти у доглядовій косметиці є справжніми зірками, а інші залишаються поза увагою? Напевно, хоча б раз у вас виникало питання: «Для чого потрібен цей інгредієнт? Чи підходить він саме мені? Як його правильно використовувати та з чим «їсти»?» Але погодьтеся, розібратися у складі баночок на поличці та визначити найкращі компоненти для шкіри не завжди легко.
Одним із найзагадковіших і водночас найкорисніших компонентів є антиоксиданти. Про те, як вони працюють, кому вони необхідні, а також про найпоширеніші міфи навколо них ми дізналися від Оксани Капітанової – провізорки-косметологині, засновниці магазинів Kapitanova Lux Cosmetics і дистриб’юторки Kapitanova Distribution та ексклюзивного бренду Flânerie. У цьому матеріалі – відповіді на питання про антиоксиданти, які вам потрібно знати, щоб перетворити їх на секрет своєї доглядової рутини та впевнено обирати догляд з ними.
Що таке антиоксиданти, і яку роль вони відіграють у косметичних засобах?
Антиоксиданти – це сполуки, які захищають клітини від пошкоджень, спричинених вільними радикалами. Вони діють, блокуючи вільні радикали, що запобігає їхній шкідливій дії на клітини шкіри. Пошкодження можуть виникати під впливом сонячного випромінювання, стресу, забруднення навколишнього середовища, куріння або неправильного харчування.
Які основні джерела антиоксидантів у косметиці?
Вони походять, зокрема, з овочів, фруктів, трав, а також містяться в ягодах, зеленому чаї, бобових, горіхах і какао. Антиоксиданти викорситовуються у великій кількості засобів для догляду за шкірою. Вони поділяються на екзогенні (зовнішні, отримані з їжею або харчовими добавками) та ендогенні (вироблені організмом природним шляхом).
Екзогенні антиоксиданти надходять з їжею та харчовими добавками. Вони включають вітаміни (А, С, Е), поліфеноли (в чаї, фруктах, овочах), які мають сильні антиоксидантні властивості, і каротиноїди (бета-каротин, лютеїн, лікопін, астаксантин), які мають вирішальне значення для захисту ліпідів і клітинних мембран.
Ендогенні антиоксиданти – це речовини, що виробляються організмом для захисту клітин від пошкоджень. До них належать ферменти (супероксиддисмутаза, каталаза, глутатіонпероксидаза), а також глутатіон, сечова кислота, білірубін або мелатонін, які захищають від шкідливого впливу вільних радикалів.
Як антиоксиданти допомагають боротися зі шкідливим впливом вільних радикалів?
Існує кілька сотень різних антиоксидантів. Тому конкретного списку найкращих антиоксидантів не існує. По факту, будь-який антиоксидант має властивості боротьби зі шкідливим впливом вільних радикалів.
Який зв’язок між антиоксидантами та уповільненням старіння шкіри?
Вільні радикали сприяють пошкодженню клітин, в такому випадку антиоксиданти допомагають затримати процес старіння на клітинному рівні.
Чи можуть антиоксиданти зменшувати ознаки пігментації або пошкодження шкіри від ультрафіолету?
Найкраща пара антиоксидантів проти цих проблем – це вітамін С + вітамін Е, вони зменшують існуючу пігментацію, попереджуючи її появу та захищають шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання.
Які антиоксиданти найчастіше зустрічаються у складі косметичних засобів (вітаміни С, Е, коензим Q10 тощо)?
Найчастіше у складі можна побачити вміст цих антиоксидантів:
- Вітамін C – цей потужний антиоксидант стимулює вироблення колагену, освітлює пігментацію, захищає від ультрафіолету.
- Вітамін E – володіє зволожувальними, живильними та має антиоксидантний ефект, сприяє захисту та догляду за шкірою від агресивних факторів навколишнього середовища.
- Ніацинамід – вітамін групи B, який зміцнює бар’єрну функцію шкіри, освітлює пігментні плями, розгладжує зморшки, звужує пори.
Чим різні антиоксиданти відрізняються за дією?
Залежно від антиоксиданту, ми маємо різну дію на нашу шкіру, але можемо схарактеризувати загальні властивості багатьох з них:
- Борються з вільними радикалами: антиоксиданти нейтралізують вільні радикали, які утворюються під впливом зовнішніх факторів (ультрафіолетове випромінювання, забруднення, стрес) та внутрішніх процесів (обмін речовин).
- Запобігають старінню шкіри: ефективні антиоксиданти захищають компоненти клітин шкіри (колаген, еластин) від руйнування, збільшують пружність та еластичність шкіри, розгладжуючи зморшки. Стимулює вироблення колагену та еластину.
- Борються з пігментацією: антиоксиданти освітлюють пігментні плями, вирівнюють тон шкіри.
- Зменшують запалення: антиоксиданти володіють протизапальними властивостями та борються з подразненнями епідермісу.
- Захист від ультрафіолету: використовують антиоксиданти, наприклад, вітамін C, через сонцезахисні властивості, які нейтралізують шкідливу дію ультрафіолетового випромінювання.
Як правильно вибирати косметику з антиоксидантами залежно від типу та потреб шкіри?
Ми обираємо антиоксиданти завжди по потребі шкіри. Залежно від проблеми, ми можемо призначити той, чи інший антиоксидант. Але, як приклад – вітамін С ми можемо призначити як і для сухої шкіри з пігментацією, так і для проблемної шкіри з висипами.
Чи є обмеження у використанні таких засобів?
Можна використовувати на постійній основі.
Чи працюють антиоксиданти краще в комбінації з іншими інгредієнтами?
Так, в косметичних засобах дуже часто компоненти можуть доповнювати один одного. Перший приклад вітаміни С+Е, вітамін Е стабілізує вітамін С та разом вони працюють набагато сильніше. Другий приклад, який зараз на хвилі популярності: вітамін С + ферулова кислота. Разом надають гарний рівний тон, прибирають пігментацію та борються зі зморшками.
Чи можна вважати антиоксиданти трендом, чи вони стали базовим компонентом догляду?
Антиоксиданти – це базові компоненти в косметичних засобах вже дуже багато років.
Як часто потрібно використовувати засоби з антиоксидантами для досягнення максимального ефекту?
На постійній основі.
Чи можна замінити косметику з антиоксидантами харчовими добавками або природними продуктами, вживаючи їх всередину?
Багатими джерелами природних антиоксидантів є фрукти, овочі, горіхи, насіння, спеції та інші продукти харчування. Здорова дієта – це ваша найбільша зброя в боротьбі з окислювальним стресом.
Існують різні типи антиоксидантів, і всі вони діють по-різному. Тому вони не можуть замінити один одного. Це означає, що у вашому раціоні повинні бути різноманітні продукти, які їх містять, а також косметичні засоби у складі яких є антиоксиданти.
Які найпоширеніші міфи про антиоксиданти в косметиці та чому вони не відповідають дійсності?
Найпоширеніший міф про антиоксиданти – це те, що їх потрібно використовувати тільки для омолодження та не можна використовувати молодій шкірі. Також існує міф, що для кожної проблеми виробник розробляє особливий антиоксидант. Як ми вже знаємо, то один компонент може вирішувати багато проблем та підходить для всіх типів шкіри, а не виробляється окремо. Моя рекомендація – завжди дивитися на проблему та опираючись на неї обирати догляд.
За підбором доглядової косметики та консультації звертайтесь:
Онлайн-магазини:
Kapitanova-distribution.com.ua
Instagram:
Адреси офлайн-магазинів:
м. Київ, вул. Цитадельна, 5/9
м. Харків, вул. Сумська, 71