Чому бізнес «на довірі» може зруйнувати не лише справу, але й сім’ю? Пояснює адвокатка Наталія Горбаль

Успішний бізнес – це не тільки про ідеї, інвестиції та стратегії, а й про юридичну далекоглядність. Особливо, коли мова йде про бізнес, який тісно переплетений з особистим життям: шлюб, спільне майно або родинні інвестиції. Без належного юридичного оформлення навіть найуспішніша справа може обернутися конфліктами, втратою активів чи судовими спорами. А вразливою стороною найчастіше стає саме підприємиця – жінка, яка побудувала справу «з нуля», але не подумала зафіксувати важливі умови на папері.

У цьому інтерв’ю адвокатка Наталія Горбаль розкладає по поличках, які юридичні ризики існують для жінок-підприємиць, що не мають шлюбного договору, ведуть бізнес «на довірі» або не подбали про спадкові чи батьківські питання.

Які юридичні ризики несе підприємиця, якщо її бізнес зареєстрований на неї, а майно – спільне з чоловіком?

Якщо ми говоримо про те, що «бізнес зареєстрований на дружину» і відсутній шлюбний договір або договір про поділ майна, то ця підприємиця має визнати, що «її» бізнес, а точніше набуті частки у статутному капіталі господарського товариства або акції – за законом є спільним майном подружжя нарівні з усім іншим майном, яке пара набула у шлюбі.

Окремим «рядком» стоять ФОПи, адже ця організаційно-правова форма ведення підприємницької діяльності не є бізнесом як таким, а визначає лише статус особи, яка внаслідок ведення підприємницької діяльності отримує дохід. Тож, саме цей дохід є спільним майном подружжя, якщо все інше не врегульовано шлюбним договором.

Таким чином, нарівні з квартирами та машинами під категорію спільного майна подружжя підпадають частки у статутних капіталах господарських товариств, акції або дохід, отриманий від підприємницької діяльності.

Тож, говорячи про юридичні ризики для дружини, яка заснувала бізнес, можемо сказати, що «бізнес» також належить до спільного майна подружжя і ділиться навпіл, якщо інші домовленості не досягнуті між подружжям і не закріплені у відповідних договорах.

Звісно ж, за законом сам по собі «бізнес» не є та не може бути предметом поділу, а ось вартість часток у статутних капіталах, акцій або дохід самої компанії стають предметом спору. І ще варто пам’ятати, що така вартість оцінюється не за номінальною вартістю, а за ринковою, яка визначається на момент звернення з відповідною заявою для вирішення спору. Крім цього, до ризику варто віднести і витрачений час життя жінки на розв’язання всіх спорів у випадку бажання чоловіка «поділити бізнес».

Як правильно оформити бізнес, щоб у разі розлучення уникнути поділу корпоративних прав?

Корпоративні права між подружжям не діляться. Вони належать учаснику господарського товариства і є невідчужуваними в розрізі поділу майна подружжя. Поділу підлягають лише частки, акції, дохід.

При заснуванні бізнесу або при придбанні часток/акцій і за відсутності шлюбного договору слід подбати про відповідну заяву від іншого з подружжя про те, що той, хто засновує/купує бізнес, робить це за особисті кошти. Це найменше, що можна зробити. Також ці положення можуть бути включені у відповідний договір купівлі-продажу частки або частини частки у статутному капіталі із посиланням на відповідну заяву іншого з подружжя. Але найкращим захистом свого бізнесу залишається шлюбний договір, яким встановлюватиметься, що частки статутного капіталу, акції або весь дохід, отриманий внаслідок ведення підприємницької діяльності, включаючи організаційно-правову форму ФОП, належить на праві особистої приватної власності тому з подружжя, який й займається бізнесом. Звісно ж, мова йде не про шаблонний договір, а спеціально розроблений для конкретної пари.

Які ризики виникають, коли бізнес ведеться «на довірі», без чітких договорів, навіть у межах родини?

У таких ситуаціях першим й найголовнішим недоліком може стати зростання внутрішнього невдоволення тим, що обсяг виконуваної роботи між учасниками бізнесу розподіляється не порівну, щось на кшталт: один працює, інший керує. Якщо це все «обтяжується» ще й родинними зв’язками, то можливе виникнення відчуття провини, навіть не пов’язане безпосередньо з бізнес-процесами. Очевидно, що подібне не йде на користь самому бізнесу, і звідси виникає безліч ризиків, перш за все, для самого бізнесу та його процесів. Ризиками другого кола є втрата довіри з відповідними наслідками і навіть руйнування сім’ї, адже, на думку одного, хтось вимагає більше, аніж йому має належати, а хтось не згоден його відпускати.

Для того, щоб бізнес розвивався, а сімейні відносини лише міцнішали (якщо мова йде про бізнес, заснований подружжям, наприклад), то варто укласти договір про вихід, в якому заздалегідь прописати механізми: фінансові умови виходу, за який час має бути попередження і т.д.. Це знижує ризики конфліктів і робить бізнес більш стабільним. Також як рішення можуть бути розділені чати (робочі та особисті), визначення «червоних прапорців» та створення «сімейної ради» з незалежним модератором.

Чи може чоловік або інший родич претендувати на частку бізнесу, якщо не був офіційно співвласником, але допомагав фінансово?

Ні, не може. Якщо фінансова допомога оформлена документально, наприклад, у вигляді договору про фінансову допомогу, то за цим договором у власника бізнесу виникають договірні зобов’язання з повернення такої допомоги. Якщо договір не укладався, а допомога надавалася в інший спосіб, то в того, хто таку допомогу надавав, виникає право на стягнення компенсації, але лише у випадку, якщо існують належні докази цього.

Чи може підприємиця скористатися шлюбним договором для захисту бізнесу і що саме варто в ньому передбачити?

Так, саме шлюбний договір є та залишається у правопорядку України поки що єдиним інструментом, за допомогою якого можна захистити своє одноосібне право на бізнес.  Таким договором можна встановлювати, що частки статутного капіталу, акції або весь дохід, отриманий внаслідок ведення підприємницької діяльності, включаючи організаційно-правову форму ФОП, належить на праві особистої приватної власності тому з подружжя, який й займається бізнесом.

Які є ризики для дитини, якщо підприємницька діяльність мами пов’язана з боргами або судовими спорами?

Якщо мама не ухиляється від сплати боргів, дбає про дитину та діє в її найкращих інтересах, то жодних ризиків як для мами, так і для дитини немає. Разом з тим, якщо мама, засновниця бізнесу, зосереджена лише на бізнес-справах та їх вирішенні, залишаючи дитину «напризволяще», наслідком чого може стати констатація факту неналежного виховання дитини, то ризиком може стати й ініціювання батьком дитини судового процесу з відібрання дитини без позбавлення батьківських прав, або навіть і процесу з позбавлення матері батьківських прав.

Як застрахувати інтереси дитини у випадку, якщо мама-підприємиця потрапляє у юридичний спір або боргову ситуацію?

Інтереси та права дитини можуть бути захищені шляхом укладення між батьками дитини договору про участь батьків у вихованні та утриманні дитини. У цьому разі достатньо чітко виконувати умови договору, аби уникнути будь-яких негативних наслідків. Також таким договором можна прописати й ті негативні ситуації, які можуть трапитися у житті мами-підприємиці, і порядок дій кожного з батьків на такі випадки. Тоді кожен з батьків має діяти у спосіб, визначений положеннями такого договору.

Як оформити спадкування бізнесу, якщо у підприємиці є діти від попереднього шлюбу?

Оформити заповіт на дітей від попереднього шлюбу.

Instagram gorbal_natasha

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

PHYT’S: екологічний бренд із Франції вже в Україні

Більше = краще: стилістка Ніка Токар – про те, як інтегрувати максималізм у свій гардероб

Для мами, і для мами в собі: добірка ідей подарунків для двох сердець

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
IMGP2762111
головна адво
2021-11-22 game aromalliance antiage phyts bio soins antirides fermete peaux matures
головна
makeup-cycler-makeup-oct-3x4
квіт
photo_2025-05-05_13-22-37111
головна борщ
lrp_skfc_effaclar_effaclarazgelcream_launch_dermglove1_dmi_na_no-cta (1
яврві