Скільки разів ми чули про те, що потрібно зберігати оптимальний водний баланс? Від води залежить в нашому організмі дуже багато процесів, від роботи мозку до здорової спини. Навіть міжхребетні диски – це свого роду губчасті амортизатори, які через зневоднення втрачають свою функцію.
Ми звикли чути лише про дефіцит води в організмі, але так рідко бачимо наслідки надмірного захоплення водою. Такий процес також може призвести до неприємних наслідків. Навіть до летальних випадків. Водна інтоксикація, звісно, явище дуже рідкісне, але варто про нього знати. Саме тому ми створили шпаргалку щодо правильного вживання води та уникнення надмірної кількості в організмі.
Гіпергідратація – це надлишок води в організмі. Це стан, коли ми споживаємо більше води, ніж тіло здатне вивести. Такий стан проявляється по-різному залежно від складності.
БАГАТО ВОДИ – ЦЕ СКІЛЬКИ?
Немає визначеної кількості води, яке може викликати інтоксикацію. Важливо спостерігати за тим, скільки рідини ви випиваєте за годину. Нирки здорової дорослої можуть вимивати від 20 до 28 л води щодня, але вони не можуть позбавлятися від 1 літри щогодини. Зрозуміло, що нирки літніх людей і дітей не так ефективно працюють, тому кількість води, що надходить організм за годину, має бути трохи меншою.
ПРИЧИНИ
Виникає гіпергідратація у тому випадку, коли води в організм надходить більше, ніж виводиться. До зниження концентрації натрію в крові призводить надлишок води. Якщо серце, нирки та гіпофіз функціонують нормально, то вживання надмірної кількості води не викликає гіпергідратацію. У людей, нирки яких не функціонують нормально, набагато частіше гіпергідратація. Таке спостерігають у випадку цирозу печінки, застійної серцевої недостатності, надлишкової продукції антидіуретичного гормону, ниркової недостатності. Людям, які старждають такими захворюваннями, доводиться обмежувати кількість води і вживання солі.
РІЗНОВИДИ ГІПЕРГІДРАТАЦІЇ
Нормоосмолярна. Основні ознаки: виражений набряковий синдром, артеріальна гіпертензія.
Гіперосмолярна. Симптоми: порушення психіки, підвищення артеріального тиску, почервоніння шкіри, підвищення температури тіла, спрага.
Гіпоосмолярна. Проявляється порушенням сну, розбитістю, слабкістю, відразою до води, блювотою, нудотою.
СИМПТОМИ
На початкових стадіях спостерігають різні симптоми, зокрема легкий головний біль або нудоту. Якщо ситуація погіршується, надлишок рідини може стати причиною судом, м’язових спазмів або втрати свідомості. Це відбувається через надмірне розбавлення в організмі солей і електролітів.
Варто розвіяти страх: гіпергідратація у здорових людей може трапитися вкрай рідко. Найчастіше це стосується тих, хто має проблеми з нирками (наприклад, ниркову недостатність) або психічні розлади (психогену полідіпсію). Погана новина – надмірне вживання води може закінчитися смертю від гіпокаліємії (знижена концентрація іонів калію в крові), набряку легенів або мозку.
Більшість випадків отруєння водою пов’язані з інтенсивними фізичними навантаженнями, наприклад, військовою підготовкою або марафоном. Інші виникають в результаті розвитку психічного розладу або примусового годування внутрішньовенно.