Як позбутися мозолів

Нарешті панує весняна атмосфера, яка спонукає ховати тяжкі пуховики далеко в шафу, дістаючи натомість тренчі та легкі шкірянки, а ще бажання взувати нове взуття, яке вже чекає першого виходу. Це пора оновлення,  а також… нових мозолів. Як відрізнити мозолі від натоптнів? Як і з ними боротися? Дізнаємося разом.

ЩО ТАКЕ МОЗОЛІ?

До формування «весняних» мозолів призводить носіння сезонного (зокрема, нового) взуття з незручною формою. Збільшує ймовірність виникнення мозолів зайва вага та взуття зі штучних матеріалів.

пластир

ЯК ВІДРІЗНИТИ МОЗОЛІ ВІД НАТОПТНІВ?

Розрізняють декілька видів мозолів:

 • водяний мозоль (міхур, забитий рідиною);
 • сухий мозоль;
 • стрижневий мозоль (мозоль із маленьким отвором в центрі, всередині якого знаходиться стрижень). Цей тип мозолів потрібно лікувати тільки за допомогою лікаря.

Під час постійного тиску на одну й ту ж ділянку шкіри починають з’являтися мозолі та натоптні. Тісне взуття, внутрішні шви та жорстка устілка під час ходьби і тертя створюють підвищене навантаження на окремі ділянки стопи, кровообіг на цій ділянці порушується, шкіра висушується, стає грубою, ущільнюється – так організм захищається від зайвого тертя. А в результаті на стопі з’являються несимпатичні жовтуваті бляшки-натоптні. З плином часу вони можуть перейти в стадію сухих мозолів і пустити «коріння», що йде в глибокі шари шкіри.

Всі мозолі діляться на два види – це сухі та мокрі (або м’які) мозолі. Якщо сухі мозолі утворюються під впливом тривалого тертя і порушення кровообігу, то м’які мозолі утворюються швидко. Наприклад, походивши всього 1-2 години в новому взутті з жорстким краєм можна отримати м’який мозоль на п’яті. Такий мозоль формується через розшарування шкіри, а ззовні нагадує невеликий пухир з напівпрозорим вмістом.

Сухі мозолі з часом можуть ставати стрижневими – у цьому випадку з’являється корінь або стрижень, який йде в найглибші шари шкіри. Боротися зі стрижневими мозолями складно, тому так важливо позбуватися від сухих мозолів і їхніх попередників-натоптнів якомога швидше, на ранніх стадіях формування.

Натоптні – це окремі ділянки грубої шкіри, жорсткі на дотик. Найчастіше вони мають жовтуватий або сіруватий відтінок, з’являються у формі кола. Натомість сухі (тверді) мозолі часто жовтуваті за кольором і випуклі. Серед сухих мозолів розрізняють стрижневі – це мозолі, які мають твердий стрижень, занурений глибоко в шкіру, з «шапочкою» на поверхні.

ЧОМУ З’ЯВЛЯЮТЬСЯ МОЗОЛІ ТА НАТОПТНІ?

 • Легке взуття без шкарпеток (підсилює тертя і провокує виникнення мозолів);
 • тісне взуття (занадто сильно стискає ногу);
 • дефекти ніг і стопи (молотоподібні пальці, артрит, плоскостопість тощо);
 • неправильна хода;
 • взуття на високих підборах (створює тиск на передню частину ступні);
 • тривалі заняття спортом;
 • мозолі й натоптні, викликані тертям ноги всередині взуття через шви;
 • взуття на низькій підошві викликає тиск на підйом зводу стопи. Тому найкраще носити взуття на невеликих підборах або з потовщеним низом.

 

У випадку виникнення мозолів або натоптишів на ногах з уже функціонуючими проблемами і дефектами (плоскостопість, діабетична стопа тощо), краще показати їх лікарю. У складних випадках домашнім самолікуванням займатися не варто.

незручне вуття

ЗАСОБИ ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД МОЗОЛІВ

Погодьтеся, що мозолі та натоптані – не найприємніше явище, особливо весною, коли вже так кортить взувати босоніжки та демонструвати п’ятки. Тому краще передбачити їх появу заздалегідь, і передчасно позбавити себе від поганого настрою, не зовсім приємного вигляду ніг і болю під час ходьби.

мозолі

ЯКІ ЗАСОБИ ДОПОМОЖУТЬ ЗАПОБІГТИ ВИНИКНЕННЮ МОЗОЛІВ І НАТОПТНІВ?

Передусім, подбайте про правильно підібране взуття. Розмір, матеріал, якість – варто враховувати всі ці речі. Деякі люди оцінюють взуття тільки візуально, не звертаючи увагу на інші характеристики.

Для людей з проблемними ногами хорошим вибором стане ортопедичне взуття.

А також варто придбати і ортопедичні устілки, захисні підкладки, пелоти (гелева амортизувальна вставка для поперечного склепіння стопи), підкладки під п’ятку – вони будуть дуже корисними, особливо якщо ноги часто потерпають від великих навантажень.

Якщо спостерігаєте деформацію пальців і стопи, то звертайтеся до ортопеда, який підбере ортопедичні устілки чи взуття та визначить способи лікування. Це допоможе запобігти виникненню мозолів і забути про них.

ЯКІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ ДОПОМОЖУТЬ УНИКНУТИ МОЗОЛІВ?

 • Обирайте взуття, яке підходить вам за розміром і шириною;
 • використовуйте спеціальні вкладки та розділювачі для взуття на підборах;
 • використовуйте спеціальний стік проти натирання з бджолиним воском і рослинними оліями – працює, наче пластир, але лягає непомітним шаром, захищає шкіру від травматизації та прискорює загоєння мозолів;
 • щодня варто наносити на можливі зони утворення мозолів крем для стоп, підібраний фахівцем конкретно під вашу проблематику, а не лосьйон для тіла;
 • вчасно підстригайте нігті на ногах, оскільки довжина вільного краю нігтю може змінювати положення стопи у взутті;
 • раз на місяць робіть апаратний педикюр, який дозволить видалити тільки ороговілі нарости, не травмуючи здорових ділянок.
мозоль
ноги
Матеріали за темою
Топ-3 публікації
Вибір редакції
ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР