Що таке sustainable fashion і хто її творить?

Ще кілька десятків років тому модна індустрія була відома своїм швидким темпом виробництва, надмірним споживанням та недостатньою увагою до екологічних та соціальних питань. Зараз складно уявити модне шоу, у якому моделі дефілюватимуть у шубах з натурального хутра (і це лише один з небагатьох прикладів), оскільки сьогодні все більше брендів прагнуть змінити цю динаміку та запроваджувати стійкі практики у свою діяльність. Цей процес називається sustainable fashion. І у цьому матеріалі ми розповімо вам ключові речі, які варто знати про стійку моду.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: YAKUSH: знайомство з екологічним брендом декору

Не просто екоречі

Якщо ви подумали, що sustainable fashion – це про речі з екоматеріалів, то поспішаємо розвінчати цей міф. Оскільки стійка мода, також відома як екомода або мода з етичним спрямуванням, охоплює широкий спектр ініціатив, спрямованих на зниження негативного впливу модної індустрії на навколишнє середовище та соціальний добробут. Це включає такі аспекти, як використання екологічно чистих матеріалів, енергоефективне виробництво, справедливі умови праці, відновлення та переробку товарів. Розгляньмо детальніше основні принципи стійкої моди.

 

Ключові принципи sustainable fashion

Екологічна свідомість. Sustainable-мода має на меті зменшити негативний вплив виробництва на довкілля. Відтак, для того, аби досягнути максимальної екологічності, бренди тяжіють до використання натуральних матеріалів, активного застосування технологій вторинної переробки, а також закупівлю екологічної сировини, налаштування логістики і забезпечення сприятливих умов виробництва.

Етичне виробництво. Стійка мода відстоює гідні умови праці для робітників. Це передбачає відсутність дитячої праці, справедливу оплату, безпечні умови роботи та права працівників. Багато брендів також зосереджені на встановленні довгострокових партнерств з постачальниками, де відбувається постійний контроль умов виробництва.

Вторинний ринок та переробка. Sustainable fashion пропагує використання вторинних ресурсів та переробку одягу. Зокрема, багато брендів закуповують одяг у секондхендах чи на блошиних ринках. Прикладом цього є й бренд Юлії Пеліпас Better, про який ви також можете прочитати у нашому друкованому випуску.

Довговічність та якість. Створення високоякісного одягу, який буде актуальний і витриманий роками, а також його можна буде перевикористати. Це означає відмову від швидкої моди, яка стимулює масове споживання та викидання одягу й наслідування швидкоплинних трендів. Замість цього, стійка мода пропонує якісні речі, які можуть прослужити тривалий час, та дизайн, який відповідає тенденціям довготривалості.

Прозорість роботи та освіта. Sustainable-мода акцентує на прозорості в усьому постачальному ланцюжку виробництва. Бренди, що практикують сталий підхід, намагаються забезпечити вільний доступ до інформації про умови виробництва, походження матеріалів та етичність своєї діяльності. Вони також здійснюють освітню роботу, щоб підвищити свідомість споживачів про екологічні проблеми модної індустрії та поширити усвідомлене споживання.

 

Які бренди є послідовниками стійкої моди?

Все більше всесвітньовідомих брендів рухаються у напрямку усвідомленої моди. Навіть гіганти мас-маркету впроваджують окремі правила у виробництві, аби бути ближче до sustainable-руху. Далі ми назвемо одні з найвідоміших брендів, що вже є іконами стійкої моди.

Stella McCartney – першопроходець у впровадженні екологічно чистих і веганських матеріалів на ринку високої моди. Бренд не допускає жорстокого поводження з тваринами, працівниками і є надзвичайно прозорим. Кожен може ознайомитися з їхніми екологічними зобов’язаннями та принципами роботи.

DL1961 – нью-йоркський джинсовий бренд DL1961 має на меті змінити уявлення про виробництво джинсів, яке потребує величезну кількість води для створення лише однієї пари. Використовуючи «безводну» технологію, бренду вдається виробляти свою преміальну, стильну джинсову тканину, використовуючи лише 10 галонів води, 98% з яких потім переробляється. Ба більше, джинсова тканина виготовляється з переробленої пряжі, яка інакше опинилася б на звалищі, з використанням сонячної енергії та ресурсоефективних технологій.

Veja – улюблений бренд Меган Маркл з 2005 року змінює уявлення про кросівки. Бренд використовує органічну, агроекологічну бавовну для виготовлення основи кросівок, гуму, вирощену в тропічних лісах Амазонки, для підошви та перероблені пластикові пляшки для створення сітки.

Українські бренди також не стоять осторонь і вже протягом років функціонують усвідомлено. Зокрема, йдеться про такі бренди, як Ksenia Schnaider, Better, Gaptuvalnya, Dzhus, RDNT, Lunatic Studio і це ще далеко не весь перелік.

Проте повністю відповідати принципам стійкої моди в Україні є досить складним завданням. В інтерв’ю виданню The Village Україна дизайнерка і засновниця Sustainable Fashion Pad Яна Червінська розповідала, що сертифікація виробництва доступна не кожному бренду: «Сертифікація потребує значних коштів, а ті виробництва, які можуть отримати її – зараз у занепаді і не мають ресурсів. До того ж, якщо органічні матеріали для одягу і постачаються, то вони дуже дорогі і наявні в обмеженій кількості. Їх можна використовувати для маленьких художніх робіт, але якщо у дизайнера велика колекція – він думає про собівартість одягу і хоче її зменшити».

Однак попри всі складнощі, в Україні з’являється все більше молодих брендів, які прагнуть усвідомлено ставитися до власної діяльності і ресурсів.  Попри повномасштабне вторгнення та складне економічне становище, вони реалізовують суспільно важливі проєкти, які варті уваги.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Summer sales: що придбати на літньому розпродажі?

Форми, кольори, принти та фактури: актуальні тенденції в одязі від стилістки

Мікротренди літа: які стильні речі потрібно одягати вже зараз

Хто такий fashion-стиліст і навіщо він потрібний на зйомках – розповідає стилістка Сніжана Беженар

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
le carassin
Screenshot
PYJAMAZZZ_SD_24_09
herbalcraft
3067c6ddbc69ec52a0614b8b2ab2e6861111111111111111111111
Співзасновникит
-сайт-new-_2_
IMG_7174
31489e7865e09ca11111111111111111
IMG_19991111111111111