Відмова від алкоголю – це глобальний тренд, який набув особливої популярності в 2020 році. Серед його адептів Лілі Аллен, Наталі Портман, Наомі Кемпбелл, Блейк Лайвлі, Кім Кардаш’ян та багато інших. Але попри тенденції, ми любимо посидіти за келихом вина – так будь-яка зустріч стає атмосферною. Тільки напої відтепер – безалкогольні. Як створюють таке вино, чим воно відрізняється від класичного і скільки в ньому калорій – відповідаємо на ці питання у нашому матеріалі.
ЩО ТАКЕ БЕЗАЛКОГОЛЬНЕ ВИНО
Безалкогольне вино – це вино з дуже низьким вмістом спирту. Зазвичай від 0% до 1,5-3,5%. Деякі соки з винограду, з яскравими квітковими та ягідними ароматами, зрідка презентують і продають як безалкогольні вина. Процес залежить від типу безалкогольного вина. Безалкогольні вина з’явилися в Україні відносно нещодавно. Попит на такі вина з кожним роком зростає, збільшується і пропозиція. Загалом на ринку безалкогольних вин представлені Іспанія, Німеччина і США.
Соки зі смаком вина. З соками все зрозуміло – виноград пресують і максимально швидко фільтрують, охолоджують і стабілізують, щоб не почалася алкогольна ферментація.
Вино без алкоголю. Під час виробництва власне вина після пресування ягід запускається бродіння. Дріжджі переробляють цукор, що міститься в соку, рівень алкоголю доходить до 13-15%, а бродіння зупиняється. Вино фільтрують і стабілізують. Далі нам необхідно відокремити алкоголь. Тут є три основні способи «деалкоголізації» вина.
- Нагрівання до температури випаровування спирту – приблизно 70 градусів. Алкоголь випаровується, залишається безалкогольне вино з яскравими ароматами фруктів й овочів та близько 0,5% алкоголю. Воно абсолютно не змінюється в келиху, а за смаком більше нагадує виноградний сік.
- Центрифуга – вино розкручується, а оскільки молекули спирту легші інших за вагою, вони залишаються на поверхні вина. Потім відокремлюють фракцію від спирту. Залишається близько 1,5% алкоголю. Ароматика вина завдяки такому способу повністю зберігається.
Низькотемпературна вакуумна дистиляція – алкоголь випаровується у вакуумній місткості за умови зниженого тиску у низькій температурі. Ароматика вина повністю зберігається, а алкоголю – менше 0,5%. Цей спосіб також підходить для виробництва безалкогольних ігристих вин
КАЛОРІЙНІСТЬ
Калорійність у безалкогольних вин приблизно така ж, як і в алкогольних, але кінцеві цифри залежать від ступеня солодкості. Безалкогольні вина, які додатково піддавалися обробці, не зможуть бути «ідеально» схожими на звичайні. Вони будуть поступатися в ароматі та у смакових характеристиках. Якісне безалкогольне вино дорожче через спосіб виробництва. Щоб купити якісне, потрібно орієнтуватися на цей критерій під час вибору. Популярні марки безалкогольного вина – це Klaus Langhoff, Vinada, Torres, Einig-Zenzen тощо.
КОРИСТЬ
Такі вина можна пити в ситуаціях, коли алкоголь вживати не можна. Наприклад, коли треба буде сідати за кермо, але не хочеться порушувати загальну атмосферу, цокаючись водою або морсом в компанії, де всі п’ють вино. Безалкогольні вина рекомендують людям з підвищеним тиском: у 2012 році були проведені дослідження, які показали, що червоне вино без алкоголю сприяє зниженню тиску. Безалкогольні вина також можуть стати альтернативою для тих, хто страждає на цукровий діабет, а також для тих, хто живе зі зниженою секрецією шлунково-кишкового соку.
Вина без алкоголю містять в собі повний набір вітамінів і мікроелементів, властивих звичайному вину. У вин досить різноманітний мінеральний склад: марганець, фтор, цинк, титан, кобальт – всього 24 мікроелементи. Також у них присутня невелика кількість вітамінів: С, В1, В2, В6, В12, РР.