Зараз таке вино можна зустріти скрізь: у барі, ресторані та на літніх терасах. І це не дивно: якщо ви шукаєте прохолодний напій, який є легшою і більш святковою альтернативою для червоного вина. Як саме його виготовляють? Як вино стає рожевим? Правда, що біле та червоне змішують? Рожеве вино лише для жінок?
На всі ці питання у нашому матеріалі відповідає сомельє мережі Basilic Дмитро Лаушкін.
⠀«У будь-якій незрозумілій ситуації – пийте розе».
Вибір вина – штука досить не проста, незалежно від того, чи ви початківець або ж досвідчений споживач. Очі розбігаються серед різноманіття пляшок, а мозок відмовляється сприймати назви, які навіть важко прочитати. Для кожного, кому траплялися такі проблеми, пропонують швидке і приємне вирішення – розе.
ТРІШКИ ІСТОРІЇ
Коли йдеться про рожеве вино, перша асоціація – Прованс. І навпаки, коли говориш Прованс, автоматично згадуєш розе. Згадаймо історію цього регіону. Тонке і свіже біле вино у Провансі зробити важко, а червоне не таке популярне, що ж робити? Залишалося тільки придумати рожеве, з ароматом червоного і легкістю білого та змусити увесь світ у нього закохатися. Саме це і зробив Марсель Отт, коли приїхав у Прованс. У далекому 19 столітті він перший почав бутилювати рожеве вино. Сьогодні дві третини усіх вин Провансу саме рожеві.
Але не тільки Франція відома своїми розе. Практично у кожному винному регіоні, винороби прагнуть мати у своїй лінійці хоча б одне розе, тому що з кожним роком популярність цієї категорії вин лиш росте. Хоча у відсотковому співвідношенні,рожеві вина займають лише 5% від загальної кількості вин на планеті.
У Франції рожеве вино називають Rose, в Італії – Rosato, в Іспанії – Rosado, а в США воно може носити надпис «blush» (дослівно «рум’янець»).
ЧОМУ РОЗЕ?
По-перше, рожеві вина – це вишукано. Напевно, кожний винолюб, відкриваючи пляшку рожевого вина, переноситься думками кудись до Середземноморського узбережжя. Адже як ще можна пояснити таке захоплення від цих вин?
По-друге, це смачно. Вкрай рідко купуючи рожеве, ви придбаєте неякісний варіант. Своєю ніжною фруктовою нотою вони спокушають наші рецептори, здаючись солодшими, ніж є насправді.
ЯК ВОНО СТАЄ РОЖЕВИМ? ПРАВДА, ЩО ЧЕРВОНЕ І БІЛЕ ЗМІШУЮТЬ?
Найякісніші вина виготовляють методом кровопускання, коли сік, вичавлений з винограду під його власною вагою, деякий час настоюється в тому ж чані.
Найпростіше методом є пряме пресування: червоний виноград віджимають так, що сік швидко стає потрібного рожевого кольору.
Найпопулярніший спосіб – мацерація: сусло залишають з віджатими ягодами для первинної ферментації. Процес проходить так само як і за умови виробництва червоного вина. Головна відмінність у часі, з рожевим все відбувається набагато швидше. Від того, як довго виноградний сік контактує зі шкіркою й залежить його колір. Нерідко таке розе називать «вином однієї ночі». Саме стільки потрібно часу на його створення. А ось щодо змішування червоного з білим – така процедура дійсно існує, але це швидше виняток з правила. Це дозволено робити у «мецці» ігристих вин – Шампані. Саме під час виробництва рожевого шампанського у сусло додають червоне вино.
Є кілька способів зробити вино рожевим.
Ще один розповсюджений винний міф, але з маленьким винятком. Розберімось, чому.
Одним із найважливіших факторів для рожевого вина є сорт винограду. Як ви думаєте, чи можна з червоношкірого винограду зробити біле вино? Звісно, можна.
Річ у тому, що сік винограду білий, а шкірка червона і саме вона містить у собі фарбувальні речовини, які називаються антоціани. Лише з декількох червоношкірих сортів винограду неможливо зробити біле вино.
З одного боку, рожеве вино тяжіє до білих вин, тому що ми найчастіше вживаємо його достатньо охолодженим у спекотну погоду. Воно створює відчуття свіжості, легкості і яскравої фруктової. З іншої ж сторони, якщо говорити про технологію виготовлення рожевого вина, воно більше схоже до червоного.
РОЖЕВЕ ВИНО ЛИШЕ ДЛЯ ЖІНОК?
Такі фрази можна почути від сексистів, які вважають, що синій колір – для хлопчиків, а рожевий – для дівчат. В Європі вже давно діє кампанія боротьби з «розефобією» серед справжніх чоловіків, яку називають «Real Men Drink Pink».
Та і ділити напої за гендерноми стереотипами – неправильно, тим паче через колір. Подобається рожеве – пийте, не соромтесь. Умовності не повинні заважати насолоджуватися улюбленим напоєм.
НАЙВІДОМІШІ РОЖЕВІ ВИНА
Наприклад, одне з найвідоміших рожевих вин світу, яке стало частиною історії вина і винного маркетингу – Mateus з Португалії. Вино, створене у 1942 році, нагадувало фляги солдатів Першої світової й швидко набуло популярності у світі. До кінця 1980-х вино експортували в 125 країн об’ємом до 50 млн пляшок, а ще воно займало 40% португальського винного експорту.
«Матеуш» був найпопулярнішим вином армії США під час воєнних дій на Далекому Сході, а також ним були завалені підвали Саддама Хусейна.
Ще одне зіркове розе, яке наробило галасу і стало бажаним у кожному ресторані світу це – Miraval Rosé. Шато належить Бреду Піту та Анджеліні Джолі. До речі, саме там і відбулась їхня весільна церемонія. Перший тираж – шість тисяч пляшок Miraval Rosé 2012 розпродали за п‘ять годин.
Рожеве вино є найромантичнішим і міцно асоціюється з богемним життям. Не дарма. Про це говорить, наприклад, широкий асортимент смаків і відтінків, які характерні для нього.
Кислотність, гарна структура, а також легка тлінність роблять розе ідеальним доповненням до широкого асортименту їжі. Важливо пам’ятати, що одна із цінностей рожевих вин у тому, що вони дуже універсальні й за умови правильного подання та хорошого охолодження, вони прекрасно відгірають роль аперитива.
Тому, якщо ви раніше несерйозно ставилися до рожевих вин, вам варто переглянути своє бачення. І поки ще погода тішить нас останніми променями сонця, не відмовте собі у задоволенні поласувати келихом розе. Рожевого вам настрою!
INSTAGRAM: dimalaushkin