Без кексу і лелек: як правильно говорити з дитиною про секс

Байки про лелек, купівлю дітей у магазинах, горщики і зернятка, а також максимальне уникання того самого слова з чотирьох літер – саме таке уявлення досі побутує серед українських батьків, яких спіткає доля розмови з дітьми про секс.

Згідно зі статистичними даними системи МОЗ, зокрема зі звітом про штучне переривання вагітності (за 2022 рік), в Україні було зроблено 44 931 аборт протягом 2022 року. На жаль, досі Україна займає одне з перших місць у Європі за темпами зростання епідемії ВІЛ/СНІДу. Ризик інфікування зростає і через повномасштабне вторгнення росії, спостерігається тенденція до росту статевого шляху передачі хвороб.

Статистика вкотре доводить, що питання сексуального просвітництва в Україні перебуває на низькому рівні. І лише завдяки ініціативам небайдужих громадян це питання потроху зрушує з місця. Зокрема, на початку березня 2023 року українці підтримали петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання в систему української освіти.

Space mag. спільно з мережею магазинів косметики і товарів для здоров’я Watsons розвінчаємо головні міфи про сексуальну освіту дітей. У цьому матеріалі разом із експертками – Катериною Бурдило та Оленою Будько ми розповімо про те, коли потрібно розпочинати розмову з дітьми про секс, як батькам підготуватися до неї, чого робити не варто і чому сексуальне виховання розпочинається вдома.

Експертки:

 

Сексуальне виховання – це не лише про секс

Олена Будько:

Відколи дитина починає усвідомлювати свою приналежність до гендеру, з нею варто починати говорити про секс. Стереотипність змушує батьків уникати або ж відтягувати такі розмови, вважаючи їх сороміцькими або ж «поки рано». Але ж сексуальне виховання – це не лише про статевий акт.

Сексуальна освіта – це про фізіологію, як працює тіло людини та право на нього, як називати органи власними назвами та правило «трусиків», про вміння говорити «ні» небажаним зв’язкам та розумінні власних кордонів приватності, про засоби контрацепції та профілактику захворювань, що передаються статевим шляхом. Сексуальна освіта – це про безпеку вашої дитини, не лише в майбутньому, а й сьогодні, незалежно від статі та віку. Вона допомагає зберегти репродуктивне здоров’я (як профілактика ранніх вагітностей та абортів) та розвинути відповідальне ставлення до стосунків.

Хоча сьогодні батьки все більше розуміють важливість теми у взаємовідносинах з дитиною, але далеко не у всіх вистачає знань та розуміння, коли та як вести таку бесіду.

Пам’ятайте: чим старша дитина, тим важче вам буде розпочинати вашу з нею розмову про секс.

Коли потрібно починати говорити про секс?

Катерина Бурдило:

Як про природний процес причини появи дітей? До початку періоду школи. Якщо статеве виховання про тіло: навички називання геніталій, кордонів, підтримку безпеки було вичерпним і закладено в 3 роки, то питання «звідки я з’явилась(вся)?» закономірно прийде наступним у період від 3-5 років.

Як про сферу стосунків між дорослими людьми, яка торкається тем сексуальності, людської культури, здоров’я та відповідальностей? З початком підліткового віку, враховуючи етапи розвитку сексуальності у цей період, та актуальних тем, який припадає на (10) 11-14 років.

Розмови про секс – це розбещення і сором?

Олена Будько:

Сексуальне виховання – це не одна незручна розмова, не намагайтесь розповісти все й одразу, прагнучи застерегти дитину. Якщо в певних темах виникають труднощі, можна використати відповідну літературу. У нашому суспільстві роками навіювалось переконання, що секс – це брудно та непристойно (а не природний фізіологічний акт). Батьки відчувають сором та передають цей «багаж» власним дітям, помилково вважаючи, що після таких розмов у дитини з’явиться інтерес і вона одразу захоче спробувати.

Насправді відсутність сексуальної обізнаності збільшує ризики травмуючого сексуального досвіду, надто ранньої практики, неприйняття власного тіла та невміння відстоювати власні кордони.

Дитина ніколи не травмується у розмові з батьками, а от випадкове відео однокласника чи неправильне трактування понять та ситуацій серед однолітків може розвинути необґрунтоване почуття сорому та страх запитати у батьків. Діти хочуть говорити з батьками. Сексуальне виховання починається у сім’ї.

 

Катерина Бурдило:

Насправді люди стають обізнаними і формують межі, отже мають більше влади стосовно своєї безпеки. Природа у своїй еволюційності поступова, тому діти не сприймають тіло сексуалізовано, вони вивчають його як цілісне явище.

Освіта відрізняється за віком, теми подаються згідно з виведеними нормативам когнітивного розвитку і потреби. Манера подачі матеріалів є дослідницькою та консультативною. У роботах Дугласа Кірбі (досліджував секс-просвіту у 97 країнах) зазначається спостереження зменшення кількість абортів, незахищених статевих актів, збільшення нормалізації використання контрацепції після таких заходів. Середній вік початку сексуального життя у 18,1 роки, це показник найуспішнішої країни у реалізації таких заходів – Нідерландів.

Світова практика показує, що незнання бази про життя в суспільстві не звільняє від відповідальності за можливі наслідки. Спочатку батьків, які відповідають за своїх дітей, а тоді вже й підлітків. Висновки робимо самостійно.

 

Як розкривати тему сексу залежно від віку дитини?

Катерина Бурдило:

У будь-якому віці вашої дитини потрібно пам’ятати:

– потрібно давати відповіді на поставлені запитання або ті, що актуальні за віком.

– перехід від узагальненого до деталізованого опису в підліткову віці має бути поданий у спокійному й нейтральному тоні, як побутова тема, у якій немає місця сорому, провині, залякуванням чи таємницям, наше завдання підібрати вдалу для сприйняття форм опису, яка втамує знаки питання та закладе здорове сприйняття.

– ваша мета – це доступ до обізнаності, яка формує безпеку та розвиток дитини, тому зробіть глибокий вдих і довгий видих.

Ми віримо, що ви впораєтесь і спробуємо підтримати цим матеріалом вас у батьківстві!

Отож, розмова про секс залежно від віку має бути (згідно з стандартами сексуальної освіти ЮНЕСКО і партнерів в межах програми «Освіта 2030»):

Період від 3-5 років

  1. Використовуйте правильні біологічні терміни для називання органів та процесів, пов’язаних з ними, щоб сприяти здоровому сприйняттю тіла й статевості, описуючи інтимні органи як в цілісній системі, не відділяючи їх від нього емоційно через інтонації.
  2. Навчіть дитину, що її тіло це її ж власність, що ніхто не має порушувати її особисті межі, і через свій приклад вчить їх зазначати та звертатися по допомогу старших, якщо на них не реагують.
  3. Дитина має знати назви геніталій та їх функцію (фізіологічні потреби у цьому віці), правила власної безпеки («Правило трусиків та маєчок»), елементарні навички гігієни і правильності їх виконання.

Важливо пам’ятати, що діти сприймають своє тіло цілісно, без надання сексуального контексту. Оскільки ні їхня гормональна система, ні мозок ще не дозріли до цих процесів, у них є ніби фізіологічний природний блокатор до підліткового віку, на сприйняття такого типу. Тому й розмова має бути такою ж: є питання – є просто відповідь, яка формує чітке розуміння, без використання зайвої деталізації, без ореолу таємничості. І відповідь може бути у форматі простого речення, і варіативних тез: «Я лишила тобі книгу на тій сторінці з інформацією, що ти запитувала», так і «Давай разом подивимось цей просвітницький ролик, і обговоримо, якщо захочеш».

Давайте собі паузи, якщо складно зреагувати відразу на питання. Але обов’язково поверніться до нього. Якщо ваша дитина вас запитує, то це означає, що ви є для неї довіреним дорослим в цій цікавій темі продовження людського життя. Це потрібно берегти.

Період від 5 (7)-10 років:

  1. Теми статевого виховання переходять у сферу побудови стосунків: дружба, симпатія, любов та статеві відмінності.
  2. Продовжуйте відповідати на питання, які виникають, зі зростанням їхнього розуміння. Змінюйте літературу відносно віку й прийміть роль того дорослого, який може супроводжувати у цій темі за потреби й звернення.
  3. Запроваджуйте норми особистої гігієни та статевого здоров’я, дослідження комфортності дотримання чистоти тіла.
  4. У 9-10 років потрібно поступово переходити до теми сексуальності через опис фізіологічних аспектів дорослішання, включаючи зміни у тілі та емоційний розвиток та його перехідні періоди, вплив гормонів й різний темп дозрівання відносно статі, перші полюції у хлопців та менструацію у дівчат.

У цей період можуть бути обговорені перші загальні питання про секс:

«Що таке секс?»

«Що таке відповідальний вибір періоду, партнера для першого сексу та розуміння своєї готовності?»

«Які способи контрацепції та захисту й збереження здоров’я існують?»

«Як відбувається секс?»

«Що таке правило добровільної згоди?»

«З якого віку держава визначає можливість давати добровільну сексуальну згоду?»

«Які можливі наслідки сексу?».

Ваша мета у цей період – взаєморозуміння та створення безпеки й закладання сексуальної здорової культури й наративів. Також важливий батьківський контроль контенту 18+, з метою дотримання психологічної безпеки та розмови, чому цей контроль існує.

 

Період (10) 11-14 років:

  1. Зменшення питань не свідчить про зниження інтересу, а зазвичай відбувається через відчуття сорому та незручності, тому батькам потрібно бути поряд і нагадувати про свою відкритість допомогти, але підтримувати право на особисті кордони.
  2. Це перехідний період у дозріванні лібідо від платонічної стадії (формування образу партнера, дитяча закоханість, бажання духовного спілкування, потреба бачити об’єкт свого захоплення та думати про нього) до еротичної (розвивається чуттєвість, потреба фізичного контакту, доторкатися, тримати за руку, обіймати, цілувати, говорити ніжні слова), тому важливо підтримувати дитину у формуванні навичок здорових стосунків.
  3. Проявляються зміни тіла та початок формування вторинних статевих ознак, тому батькам важливо підтримувати оптику сприйняття різноманітності краси людського тіла в різні періоди життя.
  4. Також розмови про сексуальну поведінку мають бути спрямовані у тему прийняття рішень та відповідальності відносно моральних стандартів, контролю народжуваності, приведення таких прикладів у поведінці актуальних для підлітка кумирів.
  5. У цей період сексуальність відділена від інших аспектів сексуального життя (розуміння можливої комплексної близькості, відповідальності батьківства) та реалізується через експериментальний характер або ж через неможливість реалізувати потяг у доступний спосіб. Відтак, наростає психологічна напруга, якій потрібно давати вихід, допомагаючи проживати складні емоції.
  6. Підтримуйте розвінчування міфів та соціальних шкідливих стигм, які можуть нав’язати провину чи сором (втрата цноти, брудність процесу, стандарти тілесної сексуальності).
  7. Не забувайте про безпеку в інтернеті та обговорення алгоритмів у ситуаціях загроз, де ви відкриті допомогти або звернутись до спеціаліста з охорони психічного здоров’я.

Період 15-18+:

  1. Розмови про нездорові та здорові патерни стосунків, їх приклади, наслідки і прояви у сексуальному житті, реалістичний опис взаємин та вміння вирішувати конфліктні ситуації, підтримка формування психологічної автономії;
  2. Приділення уваги проблемам дискримінації, гендерних стереотипів, стигматизації, інклюзії та прийняття тілесної різноманітності.
  3. Вивчення своїх цінностей, та вибудова співвідношення своєї сексуальної поведінки дитиною.
  4. Зазначення загальних місцевих, національних і міжнародних домовленостей про права людини у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я.
  5. Зазначення кримінальної відповідальності за сексуальне насильство тому, хто його чинить над потерпілим, що це не має жодного стосунку до поняття сексу та про протидію насильству.
  6. Розуміння факторів, які впливають на здатність дати згоду на секс (алкоголь, наркотичні речовини, певні препарати, стан здоров’я).
  7. Про можливий негативний вплив на самооцінку та відчуття самоцінності порнографії, використання соціальних мереж.
  8. Підтримка раціональності у прийнятті рішень про сексуальну поведінку, у темах здоров’я та юридичних ситуацій, право на медичну допомогу, огляд та потрібні втручання.
  9. Розвиток ефективної комунікації про потреби чи табу у сексі та їхнє дослідження.
  10. Тема батьківства потребує нормалізації явища зміни тіла жінки як під час вагітності, так і період після, що не всі люди можуть мати дітей, чи мають хотіти бути батьками.
  11. Постійне нагадування, що «бар’єрна контрацепція + лубрикант» – це алгоритм. В інакшому випадку ризики розриву презерватива збільшуються, як і травматизація слизової піхви та головки статевого члена. Нормалізація контрацепції й розуміння її видів, функцій і обмеженості.

Корисні матеріали на тему сексуальної освіти для дітей і батьків від Катерини Бурдило

Книги дітям:

  1. «Малечі про інтимні речі» Юлії Ярмоленко (4-10 років).
  2. «Путівник світом дорослішання для дівчат: зміни в тілі, перші місячні та бодіпозитив» Барбари Петрущак (9-16 років).
  3. «Путівник світом дорослішання для хлопців. Зміни в тілі, емоції та бодіпозитив» Барбари Петрущак (9-16 років).
  4. «Про секс. То як поговоримо?» Ханни Віттон (15+).

Інформаційна допомога батькам:

  1. Методичні матеріали «Сексуальне виховання» від UNICEF.
  2. Курс на Prometheus «Сексуальна освіта».
  3. Аудіокнига на Toutube «Зовнішня історія – PENIS – Керівництво з експлуатації». Стурла Пілског, 18+.

Фільми:

  1. Про платонічну любов та дружбу – «Королівство повного місяця» 12+
  2. Про поступове зіткнення підлітків з сексуальністю – «Sex education 16+
  3. Про вплив пуританізму на якість сексуальної освіти та соціальний тиск – «Yes, God, Yes» 16+
  4. Про комплексне сприйняття підліткового періоду «Стоп земля» 16+
  5. «Принципи задоволення»,18+
  6. Про український еротизм для батьків, як частину культури «Острів Любові» 18+

Додаткові матеріали для розвитку світогляду батьків, про те, що в наших предків до совєтської доби все «було» раджу подкаст Ірини Ігнатенко «Як ми кохались?» та лекції «Сексуальне життя українців у ХІХ столітті» на платформі «Локальна історія».

Додаткові матеріали для дітей та підлітків:

  1. Відеоурок правила трусиків «Кіко і рука»
  2. Відеоурок про правило добровільної згоди «Згода на секс – не складніша, ніж чашка чаю!»
  3. Діджиталізований інстаграм-серіал «Пубертат» від агенції ООН з сексуального і репродуктивного здоров’я UNFPA.
  4. Лекції від Diaog Hub на Youtube.
  5. Курс на Prometheus «Сексуальна освіта».

Психологічна підтримка для підлітків:

Платформа «Не дрібниці».

Секс – це справді, слово з 4 літер, яке не так складно промовити в голос. Це велика складова життя кожної людини, про яку варто говорити з дитинства. Сексуальне виховання розпочинається з мамою і татом. Не чекайте, що «хтось» скаже про всі ці речі замість вас. Навчайтеся, готуйтеся і зробіть усе можливе, аби дитина довірилась вам з першої розмови.

Довідково:

Watsons Україна входить до складу міжнародної компанії A.S. Watson Group, найбільшої у світі мережі роздрібної торгівлі продукцією для краси та здоров’я. Нині мережа налічує понад 16 000 магазинів, 12 роздрібних брендів на 28 ринках та більше ніж 130 000 співробітників по-всьому світу. За 2022 фінансовий рік A. S. Watson Group зафіксувала дохід у 22 мільярди доларів США. Щороку компанія обслуговує понад 5,5 мільярдів покупців через свої платформи, як онлайн так і офлайн, забезпечуючи клієнтам роздрібну торгівлю на основі сучасних технологій.

Крім того, щоденно Watsons збирає гуманітарну допомогу для ТрО, ЗСУ, благодійних фондів, пологових домів, волонтерів, внутрішньо переміщених осіб та інших, хто потребує допомоги. Щодо співробітників, то компанія зберегла усі робочі місця із відповідними виплатами. Понад 2300 співробітників обслуговують близько 1,5 млн покупців щомісяця.

Instagram: @watsonsua

Сайт: www.watsons.ua

Facebook: Watsons

Youtube: Watsons Ukraine

Експертки: @kateryna.burdylo

@olena.budko

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
Fashionista_17 (1)
8aa1111111111
Rectangle+17insв
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111