В психології існує теорія, згідно з якої ми ототожнюємо себе з одягом. Ця ідея підтримується і в науковій сфері, і в богемній. Адже художники, музиканти не лише носять особливий одяг, а ще й відображають у своїй творчості зв’язок між їх стилем та внутрішнім світом. Але світ сьогодні невпинно і стрімко змінюється, змінюються його правила. Тепер нікого не здивуєш джинсами на співбесіді або піжамою на вечірці. Усе більше світових компаній визнають, що ера дрес-кодів добігає кінця. Одяг стає територією самовираження та самоствердження. То чому ми досі оцінюємо людей за зовнішнім виглядом? На це питання для читачів SPACE mag. відповіла луцька психологиня Оленою Будько.
Те, що ми подумали у перші хвилини зустрічі з людиною, може впливати на наше подальше ставлення та дії. Наша психіка, а саме несвідома її частина, моментально зчитує «сигнали» особистості: поведінка, емоції, слова, зовнішній вигляд, одяг. Ми ніби вибираємо «своїх» серед незнайомців і одяг тут відіграє не останню роль.
Дослідження показують, що 80% першого враження про особистість базується на одязі, а 20% розподіляється на міміку, жести тощо. Адже ми можемо зчитувати певні цінності та вподобання людини, риси характеру та думки.
Оскільки одяг служить способом самовираженням та самоствердженням (як було згадано вище), то і відповідно стає важливим елементом в сприйнятті людини людиною та виступає інструментом діагностики особистості. Гардероб відображає досить важливу інформацію: вік, сімейний стан, соціальний статус і дохід, приблизний рівень освіти, почуття та характер , а інколи і рівень самооцінки.
Людина не просто обирає одяг, але й визначає тип своєї поведінки. Ви помічали, як вона (ваша поведінка) змінюється, залежно від того, у що ви одягнуті: у сукню та підбори, костюм з метеликом або ж у худі та кросівки. Ваш одяг – ваше «середовище проживання», ніби ваш «будиночок», який захищає ваш внутрішній світ. Який він? Безпечний і зручний, чи може вишуканий та затишний? Обирати лише вам!
Але все ж таки не варто робити поспішних висновків лише на основі того, як одягнута та чи інша людина. Адже багато факторів можуть впливати на вибір стилю і аж ніяк одяг не може служити визначенням рівня професіоналізму людини.