В наші дні алергія вражає все більшу кількість людей – продукти, рослини та навіть аромати можуть викликати бурхливу реакцію організму, а іноді й загрожувати здоров’ю. За даними Всесвітньої алергологічної організації, до 2050 року кількість алергіків у всьому світі становитиме приблизно 4,5 млрд людей. Погодьтеся, цифри просто вражають. Чому так відбувається і що робити, якщо у вас почалася алергія на ваш улюблений аромат?
ЯК ВИНИКАЄ АЛЕРГІЯ?
Алергія – це якась неадекватна реакція імунної системи на цілком нешкідливі речовини. Адже ніхто не замислюється, що звичайний пил може викликати нежить, а іноді і напади задухи. Алергія завжди розвивається на білки – імунна система сприймає їх як чужинців, намагаючись всіма можливими шляхами їх перемогти. Для цього виробляються антитіла IgE, які розпізнають алергени та за умови повторного контакту атакують їх. Так, справжня алергія проявляється різними симптомами: сверблячкою в носі, чханням, кашлем, нападами задухи, висипаннями на шкірі, блювотою та навіть анафілаксією.
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ АЛЕРГІЯ НА АРОМАТИ?
Окрім істинної алергії негайного типу, коли симптоми виникають через кілька хвилин (рідше – годин) після зустрічі з алергеном, буває уповільнена алергічна реакція. Вона може проявитися через 6-72 години після контакту з алергеном. До цього типу належить і алергія на аромати. Ми знаємо, що аромати не містять білків. Вони складаються зі спирту, ефірних олій, води та інших хімічних сполук. Тому найчастіше прояв такої алергії – це алергічний контактний дерматит. Ми виявляємо його, коли якась із речовин, що входять до складу аромату, а з умови контакту зі шкірою викликає сухість, свербіж, почервоніння, лущення.
Навіть натуральний парфум високої якості може викликати хворобливу реакцію за умови контакту зі шкірою. Вся справа в окремих компонентах у складі, на які організм може реагувати неоднозначно. Тому, вибираючи аромат, необхідно протестувати продукт заздалегідь на невеликій ділянці зап’ястя. Якщо після повторного контакту (справжня алергія проявляється, тільки якщо ви «зустрілися» з подразником двічі) нічого кримінального не сталося – аромат для вас безпечний. Такий ритуал повинен стати для вас регулярним, особливо якщо шкіра чутлива і схильна до подразнень.
ЧИ БЕЗПЕЧНИЙ СУЧАСНИЙ ПАРФУМ?
Чи повинні ми повністю відмовитися від синтетичних нот і вибудувати на своїх полицях винятково натуральні гіпоалергенні парфуми?
Сьогодні майже 90 відсотків продукції, що має аромат, виготовляється відповідно до вимог IFRA – міжнародної парфумерної асоціації, яка формує стандарти використання парфумерних речовин. У рамках її роботи велика група фахівців, зокрема дерматологи і токсикологи, постійно вивчають і тестують парфумерні інгредієнти на предмет безпеки для людини та навколишнього середовища.
Тому можна з упевненістю сказати, що абсолютна більшість духів, які ми бачимо сьогодні на полицях, безпечні, зокрема з погляду потенційних алергій. Бувають, звичайно, індивідуальні непереносимості певних запашних речовин, але це рідкісна і часто непередбачувана річ.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ АЛЕРГІЮ НА АРОМАТ?
Якщо ви знаєте про алергію на конкретний компонент (часті тригери в парфумах – квіткові і цитрусові ноти), то ретельно вивчіть піраміду аромату перед купівлею. Також будьте особливо уважні в міжсезоння, адже саме в цей період наш організм стає найбільш чутливим, а імунітет – ослабленим.
Наша імунна система не в змозі розвинути толерантність до подібних алергенів. А якщо ви страждаєте алергічним дерматитом при контакті з ароматом, варто негайно звернутися до алерголога. Можливо, доведеться проводити шкірний patch-тест після розбору складу аромату, щоб виявити точні причини реакції.