Цифровий детокс: розкіш чи необхідність

Комп’ютери, планшети та смартфони, які зробили наше життя легким і приємним, приховують небезпеку – і не тільки для підлітків, що живуть в мережі. Залежність від ґаджетів серйозно шкодить здоров’ю, тому диджитал-детокс необхідний нам не менше, аніж позбавлення від токсинів.

 

Недавнє американське дослідження доводить, що в середньому ми перевіряємо смартфон кожні 12 хвилин і проводимо 3 години на день, втупившись в його дисплей. А це лише один серед безлічі екранів, на які наші очі змушені щодня дивитися. Те ж дослідження стверджує, що за добу телефони, комп’ютери, планшети й телевізори віднімають близько 11 години нашого часу. І оскільки високі технології все активніше входять у наше життя, в майбутньому ця цифра буде тільки збільшуватися.

Окреме спасибі ми повинні сказати різним месенджерам і електронній пошті. Кожен раз, коли ми перевіряємо пошту, організм відповідає реакцією «бий або біжи», яку виробив за тисячоліття життя без девайсів. Тому частішає серцебиття, підвищується тиск, а в крові підіймається рівень гормону стресу кортизолу. Щось схоже відбувається з людиною в умовах військових дій. Тим паче у сучасних людей розвинувся особливий вид страху під назвою FOMO (fear of missing out) –  панічний страх втратити важливу інформацію серед моря повідомлень.

Як же нам відпочивати та відключатися від усіх цих ґаджетів? Сьогодні все більше і більше людей влаштовують собі цифровий детокс, щоб дати перепочинок мозку і перезавантажити свідомість. «Для деяких з нас відносини зі смартфонами вийшли за рамки розумного і стали створювати проблеми в повсякденному житті, – розповідає доктор Ніколас Кардарас, виконавчий директор реабілітаційного центру Omega Recovery Transformational Healthcareв Остіні. – Заговорили навіть про справжню залежність. І дійсно, ми знаємо, що проводити час перед екраном дуже швидко може стати звичкою, а це надає збудливу дію на систему організму та збиває циркадні, тобто добові біоритми, що часто веде до безсоння. У подібних випадках цифровий детокс – це найкращий спосіб повернутися до більш здорового режиму».

Але ми – люди XXI століття і просто змушені постійно застосовувати високотехнологічні пристрої, щоб залишатися повноцінними й ефективними членами суспільства. Але як нам розпізнати ту грань, за якою користування ними стає «нездоровим»?

 

«Коли телефон починає захоплювати територію, яку раніше займали інші захоплення і справи, це точна ознака того, що потрібно вживати заходів, – вважає доктор Кардарас. – Ви повинні запитати себе: а чи не став я менше уваги приділяти хобі? Чи не почав менше спілкуватися з друзями наживо, вважаючи за краще віртуальний контакт? Чи не сплю я з телефоном і чи хапаю його вранці? Все це красномовні індикатори проблеми».

Експерти попереджають, що залежність від смартфона/комп’ютера/планшета здатна заподіяти шкоду як душевному, так і фізичному здоров’ю.

«Було проведено кілька десятків рецензованих досліджень, які виявили, що якщо людина проводить занадто багато часу перед екраном, це може спровокувати депресію, тривожність, гіперактивність, агресію і навіть суїцидальну поведінку».

Для повноцінного цифрового детоксу доктор Кардарас рекомендує відключитися від всіх екранів на чотири-шість тижнів – за цей час адреналова система зможе повернутися до нормального функціонування. Він також підкреслює, що дуже важливо використовувати метод замісної терапії. Тобто знайти справи, які б приносили задоволення і займали той час, який раніше поглинали девайси. «Це означає, що не можна просто сидіти на дивані, втупившись у стіну, потрібно знайти заняття чи хобі, не менш привабливі, ніж електронна стимуляція».

 

За умови, якщо форма залежності слабша (або детокс, який необхідний, якщо ви проводите багато часу за монітором через роботу) доктор Кардарас радить практикувати свідоме «відключення» від електронних пристроїв хоча б на один день в тиждень або у вихідні та свята. Це допоможе повернутися до більш активного життя в реальному світі. Невеликі, але регулярні періоди відмови від телефону хоча б на час їжі, прогулянки та інших повсякденних справ також будуть вельми корисні. Навчіться дотримуватися цифрової гігієни. За можливості вимкніть спам-повідомлення, перевіряйте робочу пошту не частіше трьох разів на тиждень, не нехтуйте можливістю автоматичної відповіді у відпустці. І будьте реалістами: підтримувати нульовий баланс повідомлень – сізіфова праця. Нічого страшного, якщо у вас десять тисяч непрочитаних повідомлень, на прочитання кожного з них піде не менше 30 секунд, а це 80 годин. Тому економте час, а головне – дорогоцінний кортизол.

Вибір редакції

[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”8379, 10879, 10546″ offset=””]

Топ-3 публікації

[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”10452, 10820, 10691″]
ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
ad4f49d96a6e111111111111
ann haustova
cy9n591глв1111111
T95_TAYLOR_K201320-006_MAIN-MODELS_01-RGBо
завантаженнят
1_
32 (1)
pedicure
PYJAMAZZZ240511111111головна
HUKH_12