Війна, яка вже роками руйнує Україну, а з лютого 2022 не залишила в країні жодного безпечного закутка, несе загрозу не лише життю кожного українця, а й неймовірно згубно впливає на психіку. В інформаційно та технологічно прокачаному ХХІ столітті, ми стаємо очевидцями обстрілів просто тримаючи в руках телефон. І ніхто досі не має рецептів подолання отриманих психологічних травм. Проте, їх необхідно проговорювати, а особливо з дітьми. Саме тому протягом цього року багато дитячих авторів присвятили час саме пошуку слів та образів, які б допомогли батькам проговорити з малечею тему війни.
«Мої вимушені канікули» Катерина Єгорушкіна, видавництво Vivat
Вік: від 9 років
Книжка оформлена у вигляді щоденника 10-річної Віри. Разом із батьками й меншим братиком дівчинка переїжджає у підвал своєї багатоповерхівки, ховаючись від обстрілів. Сім’я намагається пристосуватися до нової реальності. Здається, звичний світ руйнується і відбудувати його можна лише в уяві чи комп‘ютерній грі, чим й починає займатися Віра. В книзі зібрано щоденникові записи головної героїні про перші 19 днів повномасштабного вторгнення, а також є поради від психологині Світлани Ройз, як заспокоїтися, коли страшно або дуже сумно.
«Жерар-партизан» Іван Андрусяк, видавництво Vivat
Вік: від 6 років
Це історія про детектива Жерара, який ще донедавна розслідував різного штибу дивні чи незбагненні події, капості, прикрощі, а то й справжні злочини та жив цікавим мирним життям. А тепер він хоробрий вояка! У час, коли ворожі танки насуваються на хутір Витівку, протистояти їм збирається відважний звірячо-партизанський загін. Колишній детектив, а тепер безстрашний захисник Жерар разом із мишачою теробороною, котами Степаном і Тимком та іншими місцевими мешканцями готуються задати жару московським зайдам. Кляті орки ще не знають, із ким доведеться мати справу. Бо від Жерара та ЗСУ ніхто не втече!
Цією історією автор показує, що звірята в книжці роблять те саме, що їхні батьки, родичі, сусіди роблять у житті. Це дає малечі впевненість, відчуття захищеності, усвідомлення того, що вона теж є частиною цього великого загальнонаціонального організму, який бореться з ворогом, хто як може і вміє.
«Дім» Катерина Тихозора, Олександр Продан, видавництво Ранок
Вік: від 3 років
Оповідь ведеться від імені хлопчика, який був вимушений полишити свій зруйнований дім, й описує його відчуття дорогою до безпечного місця — іншої країни. Ключовою в книзі є тема дому й пошуку відповіді на питання: Чи стаєш ти бездомним, якщо твій дім зруйновано? Що таке дім і де його шукати, якщо зненацька втратив? Проте тато головного героя таки знаходить правильні слова й переконує малюка, що дім завжди лишається у наших серцях й підказує нам правильний шлях.
«Битва за місто» Володимир Чернишенко, видавництво Артбукс
Вік: від 3 років.
Книжка покликана допомогти дітям повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране. Всередині прості коротенькі віршики про біду, боротьбу, згуртованість та, звичайно, перемогу. У виданні використано художній прийом героїзації персонажів, який має на меті вселити читачам віру у світле майбутнє та допомогти їм побороти нав’язливі негативні думки.
«Котик, Півник і Шафка» Олександр Михед, Видавництво Старого Лева
Вік: для всіх.
На сторінках книги оживають символи стійкості українців в протистоянні з окупантами: шафка, що втрималась на стіні зруйнованого будинку в Бородянці, півник васильківської майоліки, який дивом вцілів на шафці, та врятована з пошкодженої багатоповерхівки кішка. У цій казці вони оберігають всесвіт однієї родини – бабусі Лізи, дядька Андрія і онуки Соні. Ця родина покоління за поколінням циклічно проживає історію і врешті стає сильнішою, ніж будь-коли. Нагріта теплом дідусевих рук Шафка, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу й незламність, бережуть рід і дарують надію.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
«Звуки війни»: як підтримати дитину та допомогти їй впоратися зі страхом
7 книг-мотиваторів, що надихають на зміни у 2023 році