Купити велосипед чи мотоцикл? Записатись на курси іноземної мови чи переїхати жити в Одесу? Різкий пошук нових захоплень, занять, інтерес до всього нового та божевільного, незадоволеність своїм життям та роботою – перші дзвіночки, що ваш чоловік переживає особливий період у своєму житті.
Криза середнього віку – одна з найбільш важливих криз, які ми проходимо протягом життя. За інтенсивністю переживань, впливом на людину її можна порівняти з підлітковою. Часто кризу супроводжує депресія, пригнічений стан. Людині здається, що найцікавіші роки вже позаду, а те, що попереду вважається сірим та нудним: рутина, старість, хвороби, – зазначала психологиня та постійна авторка рубрики «Психологія» Юлія Дзюба у нашому попередньому матеріалі.
Раніше ми вже детально розповідали про КРИЗУ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ, її ознаки, причини та притаманну поведінку. Проте, КСВ – це не тільки чоловіча проблема, але і справжнє випробування для жінок, які змушені терпіти всі «примхи» свого чоловіка. Ось кілька рекомендацій, які дозволять вам уникнути конфліктів і полегшити переживання чоловіка.
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ КРИЗА СЕРЕДНЬОГО ВІКУ У ЧОЛОВІКІВ?
Одним з найбільш частих ознак КСВ є незадоволеність своєю роботою і кар’єрою. Навіть якщо чоловік обіймає високу посаду і має пристойну зарплату, йому все одно здається, що цього недостатньо. Часто чоловіки порівнюють себе зі своїми однокласниками чи однокурсниками, які досягли в житті великих результатів. Від цього почуття незадоволеності собою тільки посилюється.
У цей період чоловік починає відчувати і невдоволення своїм особистим життям. Йому здається, що інтимна близькість з дружиною не приносить йому задоволення. Через це виникає напруга у відносинах з дружиною: нерозуміння і часті сварки.
Ще однією особливістю чоловіків у цьому віці є надмірне занепокоєння за своє здоров’я. Постійне вишукування у себе хвороб і страх за своє життя через кожну дрібницю часто набувають нав’язливого характеру.
Варто зазначити, що цей переломний період у кожного чоловіка відбувається по-різному. Тут все залежить від ступеня незадоволеності життям, характеру людини та оточення. Одні тримають все в собі, часом стаючи більш жорсткими і зібраними. Так чоловік всіма силами намагається самоствердитися в соціумі. На жаль, нерідко бувають і зриви, коли чоловік починає захоплюватися алкоголем, азартними іграми, а також зривають злість на дружині і дітях. Водночас у деяких щасливчиків і зовсім життя проходить без особливих драматичних змін, а що таке криза середнього віку їм невідомо.
КРИЗА ДОВЖИНОЮ В ЖИТТЯ
Жінки проходять лише через два переламних періоди. Це криза тридцятиріччя – перехід від юності до ранньої зрілості і п’ятдесятиріччя – входження у пізню зрілість. І обидва великі пошуки нової ідентичності у жінок пов’язані з прийняттям себе дорослішими, ніж раніше.
Чоловіки ж, ледь вийшовши з підліткового віку, стикаються з кризами кожні десять років. У двадцять – із кризою вибору, у тридцять – кризою мотивацій, у сорок – досягнень, у п’ятдесят – розбіжності між очікуванням і результатом, у шістдесят – визнання, в сімдесят – підбиття підсумків і передачі досвіду, у вісімдесят – потрібності. На щастя, КРИЗА – НЕ ХВОРОБА. Тож якщо ви мама чи дружина, не мусите ставитися до вашого юного чи не дуже мужчини як до хворого.
Не намагайтеся давати поради – ви ж не знаєте насправді, як вчинити краще. Не кидайтеся підставляти плече, відгороджувати чоловіка від щоденних клопотів. Котрі, порівняно з душевними муками коханого, видаються марнотою. Чоловіки не розраховують, що ви заміните для них рідну матір, вірного друга, психоаналітика. Залишайтеся дружиною.
КРИЗА СЕРЕДНЬОГО ВІКУ ЧИ ЮНА КОХАНКА?
Поширена ситуація. Він і вона живуть разом п’ятнадцять років, мають двох хороших дітей, не сваряться. Але останнім часом чоловік почав вечорами усамітнюватися біля комп’ютера, замкнувся у собі. Дружина робить висновок, що він її вже не любить і – класичне – «в нього хтось є».
Хоча, як виявилося, він саме переживав кризу сорока років. Коли начебто все добре, усього вистачає, але ніщо по-справжньому не тішить. Отже, йому потрібен був час, щоби переосмислити щось, розібратися зі своїми почуттями наодинці. І найкраще в цей час – не влаштовувати істерик, не вимагати запевнянь у коханні, а дати йому спокій. Але тільки за крок до розлучення жінка усвідомлює, що чоловік – не її власність, що він, зрештою, як і інші члени родини, має право на своє окреме життя.
ГОЛОВНА ДОПОМОГА – ДАТИ СПОКІЙ
Допомагайте лише тоді, коли вас просять. Не беріть на себе опіку за долю дорослих людей, позбавляючи їх так права самим ухвалювати важливі рішення. Перемикайтеся на власні інтереси і турботу про себе.
Якщо ж ви – той самий чоловік у періоді чергової вікової кризи, не драматизуйте надмірно своє становище. Не впадайте у крайнощі, вважаючи або що вам усі винні, або що це ви змушуєте всіх страждати.
Пам’ятайте: якщо ви навіть нічого не вчинятимете, криза минеться сама собою. І те, що ви її переживете, вже можна вважати перемогою.
ПОКРОКОВУ ІНСТРУКЦІЮ ЯК ВИЙТИ ІЗ КРИЗИ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ – читайте у нашому матеріалі ТУТ.