Лазерна корекція зору: все, що ви хотіли знати

Багато хто мріє про досконалий зір, аби забути про окуляри та лінзи. Лазерна корекція дозоляє це зробити. Насправді це дуже популярний метод, але і питань та страхів у пацієнтів завжди чимало. Розбираємося разом у питанні лазерної корекції.

ЩО ТАКЕ ЛАЗЕРНА КОРЕКЦІЯ ЗОРУ?

Якщо говорити простою мовою, то лазерна корекція зору змінює кривизну рогівки (внутрішньої прозорої оболонки ока, тобто «природної лінзи») так, що зір покращується, тому необхідності в окулярах та лінзах не виникає. Для успішного результату лікар повинен враховувати багато параметрів, тому перший етап підготовки до операції – комплексна діагностика зору.

ЩО ВХОДИТЬ В ДІАГНОСТИКУ ЗОРУ ПЕРЕД ЛАЗЕРНОЮ КОРЕКЦІЄЮ?

  • Перевірка гостроти зору;
  • вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • огляд очного дна, сітківки, зорового нерва;
  • вимірювання розміру очей;
  • склад карти поверхні рогівки.

Ці дані можуть виявити протипокази і обрати оптимальний метод корекції. У сучасній практиці таких методів є три.

1. ФРК (фоторефракційна кератектомія)

Це методика першого покоління, яка з’явилася у 1990-ті, яка передбачає дію лазера на всій площі рогівки. У результаті створюється більша поверхня рани, яка потребує тривалішого відновлення, а супроводжується біллю та дискомфортом. Можливий розвиток ускладнень у вигляді стійкого помутніння рогівки і синдрому сухого ока. Зараз ФРК використовують для корекції або повторної операції.

2. ЛАСІК (LASIK, Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) и Фемто ЛАСІК (Femto LASIK)

Технологія лазерної корекції передбачає формування тонкого клаптика рогівки, перед лазерним «шліфуванням» її внутрішніх шарів. Femto LASIK – це перша і єдина в світі методика, за якої такий клаптик формується лазером, автоматизовано, без ручного ножового розрізу.

Це новий рівень точності та безпеки в сучасній рефракційній хірургії, який виключає особистісний хірургічний фактор і дозволяє досягти високих параметрів якості зору. Така операція – набагато комфортніший варіант, але протипоказаний активним людям (наприклад, спортсменам), а також пацієнтам з тонкою рогівкою.

3. СМАЙЛ (ReLEx SMILE, SMall Incision Lenticula Extraction)

Це мікроінвазивна методика з найменшим хірургічним втручанням, адже всі маніпуляції проводять в розрізі у 2 мм. Підходить людям з тонкою рогівкою і синдромом сухого ока, зберігає найбільшу біомеханічну міцність рогівки, водночас зменшуючи ризик ускладнень. Період відновлення короткий – до одного дня.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЛАЗЕРНОЇ КОРЕКЦІЇ ЗОРУ

Основні протипоказання поділяють на дві групи.

  • Часові: вагітність, годування груддю, гострі запальні захворювання очей, вік менше 18 років.
  • Абсолютні: деякі захворювання рогівки, катаракта та глаукома. Також операція може бути не найкращим рішенням для вікових пацієнтів: після 60 років часто з’являються різні захворювання, зокрема катаракта, глаукома, хвороби сітківки. В цьому випадку лікар рекомендуватиме інші методи лікування. Наприклад, під час катаракти це заміна помутнілого кришталика на штучну лінзу – це усуває дефект, можна скоригувати близькозорість, далекозорість та астигматизм. У молодому віці відмовити в проведенні лазерної корекції можуть власне під час захворювання рогівки (наприклад, кератоконусі) або недостатньої товщини рогівки. У таких випадках альтернативою лазерному втручанню може стати встановлення внутрішньоочисних факічних лінз – це дуже тонкі лінзи, схожі на контактні, які встановлюють через мікропрокол за райдугу ока. Вони дають пацієнту хороший зір без окулярів та контактних лінз, коли лазерна корекція неможлива.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ОПЕРАЦІЯ ЛАЗЕРНОЇ КОРЕКЦІЇ ЗОРУ?

Незалежно від способу корекції операцію проводять амбулаторно – без госпіталізації, у режимі одного дня. В операційній пацієнт перебуває 15-20 хвилин (в цей час входить підготовка та інструктаж, сам час роботи лазера – від 15 секунд (СМАЙЛ) до 1 хвилини (ФРК). Після знеболювання в око вставляють повіко розширювач – спеціальну пружинку, яка не дозволить кліпати. Потім пацієнта переміщаються під лазер. Все, що потрібно, дивитися на «мітку-вогник», решту робить лазер і офтальмохірург. На завершення процедури повіко розширювач знімають, закапують краплі – і можна іти додому. Наступного дня потрібно прийти в клініку на контрольний огляд. Під час процедури пацієнт перебуває в свідомості, для анестезії використовують краплі. Загальний наркоз застосовують рідко за показаннями: наприклад, за умови психічних або ментальних проблем, проблем з опорно-руховим апаратом або судинною системою.

ЯК ОБРАТИ ХОРОШОГО ЛІКАРЯ ТА КЛІНІКУ

Особливість хірурга – запорука успіху операції. Лікар оцінює стан пацієнта, вносить дані в лазер, робить правки зі свого досвіду і загалом контролює процес. Добре, якщо у лікаря будуть дипломи про участь у міжнародних конференціях та членство в професійних організаціях. Це свідчення того, що він цікавиться своєю роботою та стежить за тенденціями в офтальмології. Для корекції краще обирати спеціалізовану офтальмологічну клініку, де існують необхідні інструменти. У деяких центрах офтальмологія лазерна корекція зору може не бути пріоритетним напрямом.

УСКЛАДНЕННЯ ПІСЛЯ ЛАЗЕРНОЇ КОРЕКЦІЇ ЗОРУ

Найчастіше з’являються інфекції очей. Їх можна уникнути, якщо дотримуватися рекомендацій лікаря: користуватися краплями, не торкатися очей руками. Серед інших ускладнень можна виділити можливий розвиток кератоконусу – хвороби, за якої рогівка стоншується та набуває форми конуса. Хоча сучасні технології дозволяють передбачити цю хворобу і вчасно відмовитися від операції. Багато кого хвилює питання – чи може щось піти не так під час операції? З практики міжнародної мережі SMILE Eyes, можна стверджувати, що у дуже рідких випадках (0, 1% або 1 око на 1000) можуть призначити докорекцію – повторну операцію. Загалом, це залежить від особливостей організму пацієнта, коли залишається невеликий «мінус» або з’являється «плюс», який заважає отримати 100%-ий зір. Докорекцію проводять не раніше трьох місяців з моменту першої операції.

СКІЛЬКИ ТРИВАЄ ЕФЕКТ ВІД ЛАЗЕРНОЇ КОРЕКЦІЇ

Ефект стійкий, але не вічний. Людське око – складний орган, хворобами можуть вражатися різні його структури: з віком може мутніти кришталик, страждати сітківки та розвиватися глаукома. Виникнення цих захворювань не пов’язано з операціями, адже якщо рано звернутися до офтальмолога, то їх можна легко вилікувати.

Матеріали за темою
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”6429, 9909, 10859″][eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”15692, 11189, 10019″]
Топ-3 публікації
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”10859, 15230, 15303″ offset=””]
Вибір редакції
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”14855, 12520, 15524″ offset=””]
ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
gorn spec
2
F7ykwглв11111111
gattorre-jef-claesп
-сайт-new (2)11111111
IMG_65111
ad4f49d96a6e111111111111
ann haustova
cy9n591глв1111111
T95_TAYLOR_K201320-006_MAIN-MODELS_01-RGBо