«Нам легше змінити світ, ніж свої щоденні звички», – лікар-дієтолог Ангела Федець

Здорове та збалансоване харчування – це запорука щасливого та довгого життя. Цю аксіому нам твердять звідусіль. А й справді, з кожним днем ми все сильніше відчуваємо цінність свого здоров’я, життя та намагаємось зробити все можливе, аби його зберегти. Першим кроком на цьому шляху може стати корекція раціону, перегляд своїх харчових звичок та формування залежності до здорової їжі. Знайомимо вас з лікарем-дієтологом – Ангелою Федець, автором програми відновлення здоров’я та корекції маси тіла, що змінила життя вже понад 3 тисяч пацієнтів. Також Ангела веде 2 групових онлайн-проєкти: марафон «Без цукру» та інтенсив «Основа краси», які скеровані на формування здорових звичок і дають круті результати.

Навіщо нам правильне харчування? Як насправді впливає цукор на наш організм? Чи доречно під час війни звертатись за консультаціями до дієтолога? На ці та інші питання відповідає Ангела Федець.

НАВІЩО ЛЮДЯМ ПРАВИЛЬНО ХАРЧУВАТИСЯ?

Так, ми схильні недооцінювати важливість харчування, здається, що це дуже просто, ми шукаємо чарівну таблетку, магічну дієту, щоб щось випити й зразу отримати ефект. Нам легше повірити в чудодійну рекламу, ніж змінити свій раціон. Для сучасної людини, яка живе в шаленому ритмі, це довго та нудно.

Просто наведу кілька фактів. Їжа – джерело енергії, будівельний матеріал нашого організму, який постійно перебуває в стані оновлення клітин. Зрозуміло, що з поганого будівельного матеріалу важко збудувати надійний дім. Також їжа регулює обмін біологічно активних речовин, вітамінів та коферментів, поповнює їх запаси, а відтак визначає стан обмінних процесів. А ще вона несе хімічну інформацію для організму і чим різноманітніша їжа, тим краще організм адаптований до навколишнього середовища. І найголовніше: їжа може активувати хороші гени й деактивувати гени спадкових захворювань. Наукові дослідження підтверджують, що збалансоване харчування може продовжити життя на 10-14 років. Чи варто заморочитися на 2-3 місяці, щоб отримати +10 років життя?

Думаю, відповідь очевидна.

З ЯКИМИ ПРОБЛЕМАМИ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЬ ДО ДІЄТОЛОГА?

Найчастіше звертаються пацієнти з надлишковою масою тіла. Але це тільки ще раз доводить, що ми недооцінюємо значення харчування для нашого здоров’я. У лікувальному комплексі будь-якого захворювання на першому місті стоїть модифікація способу життя, а дієтотерапія є одним з його компонентів. І якщо лікуватися лише медикаментозно, то ефект буде короткочасним. Тільки якщо ми змінимо свої старі звички, ми справді відновимо здоров’я у повному сенсі цього словосполучення. Людська природа влаштована так, що нам легше змінити світ, ніж свої щоденні звички.

Після завершення лікування понад 90% пацієнтів повертаються до попереднього життя і так ходять замкнутим колом у пошуках чарівної таблетки від одного лікаря до іншого. Разом з тим дуже часто спостерігаю у своїй практиці, що правильно дібране харчування та незначна модифікація способу життя творять дива у лікуванні найрізноманітніших захворювань: від дерматитів і акне до автоімунних захворювань, непліддя, ендокринних порушень, захворювань травної системи та інших.

ЯКІ НАЙПОШИРЕНІШІ ПРИЧИНИ ОЖИРІННЯ?

Немає настільки простої та водночас складнішої проблеми як ожиріння. Його основною причиною є те, що ми споживаємо значно більше енергії (калорій) з їжею, ніж витрачаємо з фізичною активністю. Це зумовлює надмірне відкладання жиру у тілі, що суттєво погіршує стан нашого здоров’я та вкорочує тривалість життя. Здавалося б, що може бути легше? Їж менше, рухайся більше і буде тобі щастя. Проте кількість людей з зайвою вагою та ожирінням у світі та в Україні продовжує невпинно зростати. Тому далеко не все так просто. Зайва вага – це тільки верхівка айсберга, а всі її істинні причини знаходяться «під водою». У більшості випадків це психологічні проблеми, часто родом з дитинства, які зав’язані на харчових звичках. Вони визначаються культурою харчування, яка іноді переходить у культ харчування тої чи тої родини так, що буває важко визначити, чи це генетика, чи сімейні традиції. Якщо не розібратися з психологією харчової поведінки, то цю проблему повною мірою вирішити неможливо.

ЧИ НАСПРАВДІ ЦУКОР ТАКИЙ ШКІДЛИВИЙ ДЛЯ НАШОГО ЗДОРОВ’Я Й ОРГАНІЗМУ?

Цукор – це кристалічний дисахарид, який містить молекули глюкози та фруктози, з’єднані між собою слабким зв’язком, тому його відносять до швидких вуглеводів. Та проблема тут навіть не у легкому засвоєнні чи калорійності. Будь-який продукт у помірній кількості не є шкідливим. Згідно з останніми дослідженнями, 80% українців мають цукрову залежність, ба більше, значна частина з них – діти!

Надмірне споживання цукру призводить до утворення так званих кінцевих продуктів глікації. Коли цукру надто багато і він не встигає засвоюватися, то чіпляється до простих молекул найчастіше білкової природи, які є основним функціоналом нашого організму. Він ніби «сідає їм на шию». Це шлях до всіх лих: цукровий діабет з його наслідками (ураженням нирок, очей, порушення периферичного кровообігу та неврологічних порушень). Також глікація впливає на інші органи та системи: від шкіри, суглобів, м’язів, кісток (руйнує колаген, прискорює процеси старіння), до впливу на наш мозок (зумовлює психоемоційні розлади, зменшує в організмі вміст вітамінів та мінералів, робить нас втомленими та безсилими).

ЧИ ВВАЖАЄТЕ, ЩО ПІД ЧАС ВІЙНИ ВАРТО ЗАЙМАТИСЬ КОРЕКЦІЄЮ МАСИ ТІЛА ТА ЗДОРОВИМ ХАРЧУВАННЯМ?

Ми не обираємо часи. Ми можемо лише вирішувати, як жити в часи, які обрали нас. Для себе я чітко визначила сфери, які можу і не можу контролювати. Ми не можемо змінити кількість тривог, загиблих, поранених, полонених, ми не знаємо, куди прилетить чергова ракета, та точно можемо найкраще виконувати кожен свою роботу, щоб донатити та підтримувати тих, хто цього потребує, турбуватися про своїх рідних, ми можемо контролювати те, як ми виглядаємо, як почуваємося і чи болить у нас спина, голова. Зараз нам особливо важливо дбати про себе і своїх рідних.

ЯК ВИ ДОПОМОЖЕТЕ СФОРМУВАТИ ЗАЛЕЖНІСТЬ ДО ЗДОРОВОЇ ЇЖІ?

Для мене важливо отримувати насолоду від усього. А ще я дуже люблю смачно поїсти і смачно готувати здорову їжу. Тому учасники моїх програм ніколи не виснажені голодом, водночас досягають бажаних результатів, без зривів і з максимальною користю для здоров’я. Вони дотримуються простих правил, кайфують від процесу та позбуваються відчуття провини. Здорове харчування має бути цікавою яскравою пригодою, а не жахливими тортурами виснажень і надзусиль, які базуються на залізній силі волі. Саме такий підхід здатен на завжди вирішити цю проблему і гармонізувати наше життя.

Instagram: @dr.anhela_fedets

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
Fashionista_17 (1)
8aa1111111111
Rectangle+17insв
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111