«Ностальгія в око потрапила»: чому ми згадуємо минуле?

Передивитися старий-добрий фільм замість того, аби сходити в кіно на прем’єру, переслухати 150-й раз улюблений музичний альбом, не викидати і тримати до «кращих часів» джинси, яким вже десяток років, передивлятися галерею в телефоні… Зізнайтеся, було ж таке? Якщо вам знайома така поведінка, тоді вітаємо в клубі людей, які люблять ностальгувати. І добре це чи не дуже – розповідаємо вам у матеріалі.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Tears of empathy: розвиваємо емпатію, як, чому та навіщо?

Що таке ностальгія?

Простими словами, ностальгія – це сум за минулим, посилений сентиментами. У когось це може бути ностальгією за дитинством, у когось – за першим коханням, у когось – за рідними, яких не повернути. Звісно, можна й сумувати за менш значущими подіями, людьми чи речами. Відчуття ностальгії складно сплутати з чимось іншим і воно може виникати будь-коли: відчувши запах парфумів, якими користувалась ваша мама, побачивши, що улюблені цукерки з дитинства з’явились знову у продажі, знайшовши профіль дівчини, з якою відпочивали у таборі тощо. Це емоції, які ми відчуваємо, коли думаємо про спогади зі свого життя. І вони можуть бути як радісними, так і не дуже.

Ностальгія як зона комфорту

Психологиня Олена Будько зазначає, що згадуючи минуле, ми часто поринаємо у приємні спогади, коли відчували щастя та приємні емоції, були сповнені сил та енергії. І це добре, тому що перебуваючи у поганому настрої або відчуваючи апатію, ми можемо повернутись думками у ці спогади, які стають для нас додатковим ресурсом та мотивацією. Вони ніби нас заспокоюють. У психології навіть є практика, де клієнту пропонується згадати місце або ситуацію, коли він почував себе безпечно. І саме відчуття безпеки та комфорту – одна з тих причин, яка повертає нас у ностальгію.

«Не плач, бо це минуло. Посміхнись, бо це було»

Однак інколи ми настільки заглиблюємось у минуле, що починаємо знецінювати теперішнє. Ми не просто тужимо за своїм минулим, ми згадуємо його романтизовану версію, одягнувши рожеві окуляри. Надмірна романтизація спогадів може привести до того, що ми відчуватимемо невдоволеність усім навколо.

Тому, пригадуючи час, коли вам було краще, варто проаналізувати те, що варто зробити вам зараз, аби відчути полегшення. Олена Будько також наголошує на важливості практик вдячності. «Яким би сентиментальним або ж складним не видавалось вам ваше минуле, подякуйте собі за цей етап вашого життя. Відчуйте вдячність за пройдене, за помилки та отриманий досвід. Та врешті змістіть свою увагу на своє теперішнє. Що для вас цінне зараз? Що приносить задоволення та радість? Дозвольте собі відчувати яким приємним життя може бути сьогодні», – зазначає психологиня.

Загалом ностальгія – це здоровий, навіть життєво важливий компонент людського досвіду. По суті, вона допомагає нам повернутися до наших справжніх «я», нагадуючи про те, ким ми завжди мали бути. І ким ми є зараз. Тому немає нічого поганого в тому, щоб вкотре переглянути «Друзів» чи купити собі кілька шоколадок, які нагадуватимуть минуле.

Фото: Ruo Bing Li, Richard Oliveira, Tyler Mitchell 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Життя в очікуванні. Як і чому у нас виникає залежність від сильних емоцій?

Втеча від реальності: чому ми любимо переглядати старі фільми та серіали?

Popcorn brain: що це за явище і чому воно знайоме кожному?

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
6 (1)с-min
sisters stelmakh
IMG_1753
 поста із заголовком11111111
CPU_cover3d
завантаженняддд
 2 (2)
IMG_1464111111111111
MOLODO_limited_summer drop_campaign (7)
7110622c8de5d939a95fbd979d6e42b2_1000в