Як часто ви лаєте себе? Як часто незадоволені власними вчинками чи рисами характеру? Скільки разів ви відмовлялись від цікавих пропозицій, бо відчували невпевненість у власних силах? Якщо частенько – вам потрібно попрацювати над самооцінкою.
Наша самооцінка впливає на безліч речей: вибір партнера, місця праці чи університету, поведінку під час конфлікту, навіть – на розмір заповітних мрій. А люди з заниженою самооцінкою применшують свої успіхи чи вміння. Як підвищити власну самооцінку та полюбити себе розповідає луцька психологиня Оленою Будько.
Самооцінка – одна з центральних моментів у розвитку нашої особистості. Це наше вміння оцінювати власні сили та можливості, можливість дивитись на себе критично. Наша самооцінка не є сталою і може змінюватись впродовж життя під тиском різних обставин.
Цікаво, що самооцінка виникає в результаті взаємодії з довкіллям та оточенням. Ми набуваємо знання про себе, спілкуючись з іншими, наповнюючи ці знання емоціями настільки, наскільки важлива для нас отримана інформація. Ось тут і може виникнути внутрішній конфлікт: неадекватна (завищена або занижена) самооцінка. А потреба в оцінюванні у нас генетична, і формується раніше, аніж самооцінювання.
Занижена самооцінка руйнує у людині впевненість і віру в успіх, а свої реальні досягнення сприймаються як щось випадкове та тимчасове. Людина стає вразливою, часто змінюється настрій та гостро реагує на критику, стає більш підозрілою та залежною від оцінки оточення.
За умови завищеної самооцінки людина самовпевнено відстоює власну правоту, невдачі призводять до розчарувань і виникає бажання перекинути відповідальність на інших. Може агресивно доводити власну думку та знецінює досягнення інших. Тобто, це та ж сама невпевненість в собі, яка очевидно виявляється в поведінці.
ЯК ПІДВИЩИТИ ВЛАСНУ САМООЦІНКУ ТА ПОЛЮБИТИ СЕБЕ?
Напишіть перелік власних досягнень. Можна 50 пунктів, а краще 100. Адже дуже часто ми зосереджуємось на невдалих моментах, знецінюючи успіхи, навіть найменші (наприклад відмовився/лась від кави, прочитав/ла книгу, навчився/лась плавати, подорожував/ла такими країнами тощо) і в минулому, і в теперішньому.
Порівнюйте себе лише з собою. Адже завжди буде той, хто буде робити щось краще, і той, хто буде робити щось гірше. Всі ми різні й у кожного свій шлях.
Допомагайте іншим, робіть добро. Навіть посмішка баристі, що робить вам ранішню каву, принесе відчуття спокою і впевненості.
Обмежте спілкування з людьми, які свідомо або несвідомо знижують вашу самооцінку жартами типу: «Ти що образився? Я ж пожартував» або «Ну це ж правда…».
Сформуйте список позитивних та сильних рис вашого характеру.
Почніть практику «Вдячності» у свій кожен день. Щоранку або щовечора дякуйте Богу або Всесвіту за речі, які сьогодні з вами трапилися (за ще один день, за можливість бачити, чути, за чашку чаю або розмову з другом, за обійми батьків та поцілунок коханого).
Будьте вірні своїм життєвим принципам та переконанням, робіть так, як відчуваєте. Пам’ятайте – кожен з нас є унікальною особистістю, з власними талантами та можливостями.