Керувати грошима – одна з основних навичок, яка потрібна людині протягом дорослого життя. Виховуючи фінансову грамотність, батьки підвищують підготовку дитини для того, щоб у дорослому віці вона була самостійною й фінансово успішною. Чому важливо виховувати своїх дітей фінансово грамотними та як навчити їх витрачати, заощаджувати та давати гроші? Розбираємось разом.
МОЛОДШИЙ ШКІЛЬНИЙ ВІК: НАВЧАННЯ ЧЕРЕЗ ІГРИ
Чим молодша дитина, тим легшою повинна бути форма подання інформації. Почати можна з пояснення того, що всі товари та послуги мають свою ціну, а для оплати потрібні гроші. Для наочності варто піти з дитиною до магазину і разом купити продукти. Попросіть дитину знайти мінімальну ціну конкретного товару або підрахувати різницю у вартості між продуктами з однієї категорії. А ще можна влаштувати «магазин» вдома, адже гра – веселий і ефективний спосіб навчити дитину корисних речей.
СЕРЕДНІЙ ШКІЛЬНИЙ ВІК: ЧАС ВЧИТИСЯ ПЛАНУВАТИ ПРАВИЛЬНО
Навчити плануванню можна на прикладі сімейного бюджету. Дитина повинна розуміти, що витрати поділяють на обов’язкові прогнозовані платежі – комунальні послуги, транспортні витрати, іноді – виплати кредитів; необхідні покупки – харчові продукти, одяг, ліки; необов’язкові платежі – розваги, поїздки, покупка іграшок тощо.
Передусім варто відняти з бюджету суму обов’язкових прогнозованих платежів, а потім розрахувати приблизну суму необхідних покупок. І лише потім вирішувати, на що піде решта суми. Такий підхід допоможе дитині усвідомити різницю між «хочу» і «можу», навчить робити правильний вибір. Допоможіть дитині правильно планувати покупки та раціонально споживати ресурси, поясніть, як економно використовувати воду та електрику, чому не завжди варто купувати те, що дешевше.
СТАРШИЙ ШКІЛЬНИЙ ВІК: ПЕРШІ ІНВЕСТИЦІЇ
Саме час дізнатися більше про способи примножити гроші. Розкажіть своїм дітям про способи інвестування – депозити, акції. Вони повинні знати, що банківські вклади відрізняються умовами та дохідністю, вміти підрахувати свою вигоду. Обов’язково поговоріть з дітьми про ризики під час інвестування в сумнівні проєкти. Поясніть, чому важливо уважно читати договори та пропозиції, обговоріть, коли варто брати кредити і які проблеми можуть виникнути в цьому випадку.
ПРИВЧАЙТЕ ДІТЕЙ КЕРУВАТИ ФІНАНСАМИ З РАННІХ РОКІВ
Давайте дитині кишенькові гроші з 6-8 років – сума повинна бути фіксованою і адекватною. Не прив’язуйте кишенькові гроші до гарної поведінки дитини, оцінок в школі або допомоги у домашніх справах – це зобов’язання за замовчуванням. Але ви можете «доплачувати» за додаткові роботи – прибирання снігу, миття машини тощо.
Поясніть, що мрія – це мета, для досягнення якої потрібен план. Якщо дитина буде правильно розставляти пріоритети в покупках і відкладати частину кишенькових грошей, то зможе накопичити на бажану річ. Також деякі банки оформлюють дитячі карти, на які можна перераховувати кишенькові гроші. Це дуже зручно, позаяк батьки можуть відстежувати їх використання. Також необхідно пояснити дитині, як захиститися від шахраїв.