Переконані, ви точно чули пісню Anxiety виконавиці Doechii, яка не так давно масово завірусилась у соціальних мережах. Хтось бездумно знімав відео під цей трек, хтось добре розумів, про що йдеться, однак факт залишається фактом – пісня про тривожність відгукнулася мільйонам людей з усього світу. На неї ніхто не очікує, але вона може з’явитись раптово та надовго засісти у вашій голові. Тривога змушує сумніватись, відкладати, перебільшувати та драматизувати, мислити крайнощами та уникати нових можливостей. Вона може впливати на ваш сон, виснажувати фізично та емоційно. І в певний момент взагалі може здаватись, що все ваше життя продиктоване та підпорядковується тривозі.
@mercifullyrics Doechii- Anxiety ❤️🩹😅😰 #doechii #anxiety #mercifullyrics #fypシ #relatable ♬ Anxiety - Doechii
Знайома ситуація? Постійна експертка Space mag, психологиня Олена Будько назвала головні «червоні прапорці», які вказують на те, що ви тривожна людина.

Отже, тривога – це емоційний стан, який супроводжується очікуванням найгіршого, поганими передчуттями, страхами та сильною внутрішньою напругою. Тривога – це про відчуття небезпеки тобі, твоїм близьким і всьому, що є для тебе цінним.
Це не просто хвилювання, а фоновий стан життя, який впливає і на мислення, і на поведінку, і на фізичний стан людини, яка в ній живе.
Основні «червоні прапорці» тривожника:
- Ментальна гумка. Людина постійно обдумує слова/ дії/ситуації, аналізує чи можна було вчинити/сказати по-іншому, прокручує різні сценарії в голові та веде уявні недоказані діалоги.
- Прагнення передбачити всі можливі сценарії, оскільки будь-яка неочікувана ситуація викликає страх та сумніви.
- Постійний контроль. Людина прагне проконтролювати все та всіх, навіть якщо у цьому немає необхідності, до найдрібніших деталей.
- Залежність від думки інших. Тривожна людина настільки боїться розчарувати інших, що постійно «зчитує» реакцію інших на себе та прагне «заслужити» схвалення.
- Перфекціонізм. Страх помилитись та отримати осуд змушує сумніватись та прагнути до ідеальності. Це значно підсилює внутрішню напругу.
- Чутливість до критики. Будь-яке зауваження сприймається болісно та призводить до «ментальної гумки» та емоційного виснаження.
- Катастрофізація як спосіб мислення. Тривожна людина здатна сильно перебільшувати незначні проблеми і сприймати їх глобальними (наприклад, головний біль може сприйматись як «ознака смертельної хвороби»).
Не поспішайте ображатись, якщо людина ігнорує повідомлення/дзвінки, багато говорить перебиваючи, їй важко перебувати у тиші у присутності інших, метушиться, дратується через дрібниці, уникає зорового контакту, може різко змінити плани, швидко емоційно «спалахує». Перед вами може бути тривожна людина.
Не тривога керує вами, а ви керуєте нею
Важливо зрозуміти, що тривога – це частина нашої психіки, неможливо від неї повністю і назавжди позбутися. І не потрібно. Але точно можна навчитись керувати нею, аби вона не керувала нашим життям.
Ось декілька загальних порад, які допоможуть:
- Почніть записувати всі тривожні думки, ситуації або події, які у вас виникають. Це допоможе критично подивитися з позиції «спостерігача» та визначити, на вирішення яких з них, ви можете вплинути.
- Важливо дотримуватись режиму та планувати свій день. Це дозволить перевести контроль в ресурсний фокус, зосередитись на вирішенні конкретних задач, що знижує рівень неконтрольованої тривоги і дає відчуття впевненості.
- Детокс від соціальних мереж та новин. Постійний скролінг стрічки в соціальних мережах створює ілюзію успішного і наповнено життя у всіх, окрім вас. Порівняння та знецінення себе породжують прокрастинацію та апатію, що є вірними подругами тривожного розладу. Виділіть конкретні години або кількість хвилин в день для перегляду стрічки.
- «Час для себе» нехай стане частиною вашої щоденної рутини: техніки розслаблення, медитації, дихання, масаж, спорт і будь-що, що приносить вам задоволення.

Тривога – це не риса характеру і не слабкість. Тривога – це стан, який сигналізує вам, що варто звернути увагу на себе та свій спосіб мислення. Головне пам’ятати про те, що завжди можна отримати підтримку спеціаліста.
Instagram olena.budko
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Не просто говорити «ні». Психологиня Олена Будько – про здорові межі й особисті кордони
Книги про психологію, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та почуття
«Буває і гірше»: що таке токсична підтримка, як правильно втішати інших – розповідає психологиня