Похмурі осінні дні спонукають з головою заховатися у ліжку і якомога довше з нього не вилазити. Однак ніхто не скасовував роботу та інші буденні обов’язки, тому все це доводиться робити у стані «сонної мухи». З чим пов’язаний такий перепад енергії та як боротися з надмірною сонливістю – розповідаємо у матеріалі.
ЯКІ РОЗЛАДИ СНУ ВИНИКАЮТЬ НАЙЧАСТІШЕ?
Осінній період характерний розвитком розладів сну, до яких найчастіше відносять наступні симптоми:
- складність чи неможливість засинання;
- складність чи неможливість підтримання сну протягом ночі;
- відсутність відновлення після нічного сну та денна сонливість;
- значний зсув звичного графіку;
- значна зміна кількості годин сну;
- велика кількість рухів під час сну;
- переривання дихання під час сну.
ЯК ПРОЯВЛЯЮТЬСЯ ПЕРШІ «ДЗВІНОЧКИ» РОЗЛАДУ СНУ:
- Ви спите довше 9 годин і все одно прокидаєтеся невиспаним.
- Протягом дня відчуваєте постійну сонливість.
- У вас підвищена дратівливість, особливо, коли довго не можете заснути навіть після важкого дня.
- Ви витрачаєте на засинання понад 30 хвилин.
- Вночі ваші ноги приносять дискомфорт: ними хочеться рухати, вони самостійно здригаються.
- Ви засинаєте під час відповідальної справи або за кермом.
ПРИЧИНИ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ПІДВИЩЕНУ СОНЛИВІСТЬ ВОСЕНИ
Передусім, відчуття надмірної сонливості може виникати через зміну світлового режиму. За літо ми звикли до того, що навіть у пізню годину на вулиці ще буде достатньо світла. Однак вже з початку вересня дні стають коротшими і темрява насувається значно швидше. Світло надає енергії та підтримує низький рівень мелатоніну – нейромедіатора, який допомагає регулювати цикли сну і неспання. Коли темніє, мозок думає, що настає ніч і час спати. Тому ранні вечори викликають сонливість.
Для того, щоб «переналаштувати» власний організм на довшу активність, варто забезпечити більше освітлення у другій частині дня. А щоб вранці було легше прокидатися навіть тоді, коли на вулиці ще темрява, підберіть для себе світильник, що імітує світанок, або спробуйте світловий будильник у вигляді додатка на телефоні.
Ще однією причиною постійного бажання спати є втома. І якщо ви вважаєте, що втома обов’язково має бути пов’язана з фізичними навантаженнями, або іншою виснажливою роботою, то ви помиляєтеся. У нашому матеріалі ми писали детальніше про хронічну втому, яку може відчувати кожен, а як наслідок – мати порушення сну. Тому єдина дієва порада у такому випадку – навчитися якісно відпочивати.
Якщо ж ви почуваєтеся здоровим фізично, однак не можете так сказати про моральний стан – це також може бути причиною недосипання та сонливості. Вважається, що 80% людей, які переживають депресивні епізоди, мають надмірну денну сонливість. Водночас біполярний розлад, посттравматичний стресовий розлад та загальний тривожний розлад спричиняють проблеми зі сном та також можуть бути причиною того, що вам постійно хочеться спати.
Проблеми зі сном спричиняють і порушення обміну речовин, зокрема діабет і гіпотиреоз. Такі захворювання, як анемія, аномальний рівень натрію в крові та дисбаланс електролітів також провокують надмірну сонливість.
ЯК ПОКРАЩИТИ ЯКІСТЬ СНУ?
Якщо проблема не набула хронічного характеру і ви впевнені, що не потребуєте допомоги спеціаліста, тоді можна налагодити і покращити якість сну завдяки базовим крокам. До прикладу, почніть спати за режимом, зменшуйте активність з ґаджетами перед сном, почніть медитувати, або спробуйте ASMR. Детальніший ґайд із покращення якості сну ви можете прочитати у нашому попередньому матеріалі.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Як підготуватися до майбутнього опалювального сезону?
Яким повинен бути перехід на осінній раціон?