Цивільний шлюб: що варто знати

Цивільний шлюб стає все більш поширеним, адже все більше українців позитивно ставляться до спільного проживання перед офіційним шлюбом. Натомість психологи зазначають, що чим довше подружжя живе в такому шлюбі, тим менше у них шансів узаконити свої стосунки. Про цивільний шлюб та його основні аспекти, про які потрібно знати, розповідаємо у нашому матеріалі.

ПРО ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ШЛЮБУ

У законодавстві терміну «цивільний шлюб» не існує, а для його позначення юристи вживають вираз «спільне проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу». Далі в матеріалі ми також вживатимемо цей термін, щоб зробити його більш зрозумілим.

Спільне проживання пара розпочинає відповідно до того, яку мету переслідують обоє партнерів. Зазвичай, чоловік та жінка вирішують пожити в цивільному шлюбі, щоб переконатися в правильності свого вибору і не пов’язувати себе юридичними зобов’язаннями на той випадок, якщо сімейне життя не заладиться. Якщо партнери прожили разом недовго, спільного майна не набули і спокійно роз’їхалися, то ніяких юридичних труднощів цивільний шлюб не спричинить.

Інколи цивільний шлюб може тривати довше, тоді партнери спільно набувають спільне майно, наприклад, нерухомість, авто чи техніку. А коли пара завершує стосунки, то виникає питання, що ж робити з усім спільно набутим майном.

ЩО ВАЖЛИВО?

Важливо запам’ятати одне правило – майно, придбане під час цивільного шлюбу, ділиться між колишніми партнерами так само, як і між офіційним подружжям. На жаль, бувають випадки, коли жінці доводиться захищати свої права в судовому порядку. Так буває, коли пара розлучається, а чоловік відмовляється чесно ділити нажите, або в процесі успадкування (у випадку смерті чоловіка), коли виникає суперечка з іншими спадкоємцями і жінці необхідно довести своє право на половину спільного майна. У таких ситуаціях жінці потрібно звертатися до суду з позовом про визнання факту спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу і про розподіл спільного майна. Найбільш ефективно і правильно заявляти 3 позовних вимог відразу (в рамках 1 позову):

  • встановити факт проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу;
  • визнати майно спільною сумісною власністю;
  • визнати право власності на ½ частину загального майна.

Необхідно розуміти, що вирішення такого позову залежить від переконливості і змістовності наданих доказів. Позивачу необхідно зібрати докази і підтвердити, що партнери цивільного подружжя:

  • проживали однією сім’єю, але не перебували в цей час у шлюбі між собою або в шлюбі з третіми особами;
  • мали спільний бюджет;
  • були пов’язані спільним побутом і вели спільне господарство;
  • мали взаємні права та обов’язки.

Варто звернути особливу увагу на першу умову із зазначеного списку. Якщо під час проживання в цивільному шлюбі один зі подружжя (або обидва) знаходився в офіційному шлюбі (навіть якщо фактично цей шлюб був припинений), суд не визнає факт проживання однією сім’єю.

Лише якщо жінка доведе всі перераховані вище обставини, суд винесе рішення на її користь, визнає факт спільного проживання однією сім’єю і чесно поділить майно між цивільним подружжям. Для того, щоб отримати право на ½ частину майна, жінці необхідно буде довести наявність у неї самостійних доходів, які вона вкладала в спільний бюджет. Зазвичай, на рішенні суду першої інстанції справа не закінчується, той з подружжя, хто не згоден з рішенням місцевого суду може оскаржити його в апеляційному та касаційному порядку. Але як довести, що ви дійсно проживали однією сім’єю?

  • Показання свідків;
  • довідки з місця проживання;
  • свідоцтва про народження спільних дітей;
  • виписки з будинкових книг про реєстрацію або виселення;
  • заповіти;
  • чеки або квитанції на спільно куплене майно;
  • церковні документи про проходження обряду вінчання;
  • особисте і ділове листування, заяви, анкети, які підтверджують, що чоловік і жінка вважали себе подружжям.

ЗА ТА ПРОТИ ЦИВІЛЬНОГО ШЛЮБУ

У співжиття є чимало позитивних сторін:

  • відсутність ризику розділити не тільки горе і радість, а й борги чоловіка;
  • можливість припинити відносини в будь-який момент без бюрократичних процесів;
  • можливість створити сім’ю, навіть якщо ви не можете або не хочете укласти офіційний шлюб.

Якщо йдеться про мінуси, то серед них можна виділити наступні:

  • необхідність доводити наявність сім’ї в судовому порядку;
  • ризик втратити майно після смерті партнера, якщо він не склав заповіт;
  • обмежений вибір засобів захисту своїх прав та інтересів, зокрема неможливість укласти шлюбний контракт;
  • менший обсяг подружніх прав.

Неабиякий недолік співжиття – неможливість укласти шлюбний контракт. Альтернативний варіант для пари в цивільному шлюбі – договір про спільне проживання. Його не потрібно завіряти у нотаріуса, достатньо письмової форми і підписів сторін. Головна проблема договору про спільне проживання в тому, що після розставанні вам доведеться укласти додаткову угоду про дату припинення фактичного шлюбу. Якщо партнер відмовиться – доведеться йти до суду. В офіційному шлюбі цю дату визначає свідоцтво про розлучення з РАЦСу.

Матеріали за темою
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”23639, 23677, 24244″][eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” offset=”” post_in=”23151, 21241, 19660″]
Топ-3 публікації
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”23224, 8942, 23385″ offset=””]
Вибір редакції
[eltdf_layout5 skin=”” posts_per_page=”3″ column_number=”3″ space_between_items=”huge” sort=”popular” display_author=”” display_pagination=”” post_in=”12520, 15524, 20226″ offset=””]
ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11
Sisters BRUNCH копія1111111