5 ознак співзалежної дружби

Дружба – це прекрасні взаємини, які прагне мати кожна людина. І справжнім щасливчиком є той, хто знаходить протягом життя тих людей, на яких завжди може покластись і довіритись. Однак є деякі «red flags», які можуть траплятись у ваших дружніх стосунках і справлятимуть на вас негативний вплив. Спочатку ви цього не усвідомлюватимете, однак згодом помітите, як дружба стане для вас тягарем. І поки друг, який завжди потребує вашої уваги і підтримки завдяки вам почуватиметься краще, ви ж втрачатимете себе. Такий вигляд має співзалежна дружба і це – не окей.

Розберімося у матеріалі, які є найпоширеніші ознаки токсичної дружби і чому вам варто переглянути свої взаємини.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Синдром самозванця: що це і як його подолати – розповідає психологиня Олена Будько

 

Що таке співзалежна (токсична) дружба?

Це нездорова дружба, в якій особисті кордони розмиті, а один друг залежить від іншого емоційно, практично або навіть фінансово.

Як правило, один з них грає роль «заручника» і завжди в біді. Він не може впоратися зі своїми проблемами самостійно, тому шукає підтримки в інших. У свою чергу, «дарувальник» надає необхідну допомогу та емоційну підтримку. Розгляньмо найпоширеніші прояви такої дружби.

 

  1. Ваш друг завжди потребує допомоги

Здається, ваш друг – найбільш нещасна людина у світі. Він постійно губить ключі, у нього крадуть гаманець, він потрапляє в погану компанію або закохується не в ту людину. Такі друзі завжди потребують емоційної підтримки. Вони хочуть знову і знову говорити про свої розбиті серця і розчарування, а ви завжди готові їх вислухати.

Це те, що роблять справжні друзі, чи не так? Але знайдіть хвилинку, щоб відповісти на просте запитання: чи робить ваш друг те ж саме для вас? Якщо ні, то, швидше за все, ваша дружба є співзалежною.

 

  1. Ваш друг покладається лише на вас

Ви – єдина близька людина, яка є у вашого друга і на яку він може покластися. Можливо, у нього жахливі стосунки з батьками, тому він не може звернутися до них за допомогою або навіть розповісти про свої проблеми. Можливо, у нього немає інших друзів, а всі його соціальні зв’язки надто поверхневі. Тож ви, по суті, є єдиною підтримкою. Ви можете часто чути від нього те, що ви найкраща і найдорожча людина для нього, це може змусити вас відчувати себе особливим. Але правда в тому, що така залежність є нездоровою і є великою ознакою співзалежної дружби.

  1. Присутність вашого друга є виснажливою

В один момент ви можете почати відчувати, що присутність вашого друга лякає, тому що він завжди скаржиться і говорить про негативні речі.

Відтак, вся ваша енергія йде на те, аби обговорити проблеми друга. Навіть якщо раніше вам було весело, цього більше немає. Ви можете почати помічати, що не відчуваєте ентузіазму від зустрічі з другом. Можливо, ви навіть відчуваєте провину за це. Друзі підтримують один одного у важкі часи, чи не так? Отже, ви повинні бути поруч, коли ваш друг потребує вас. Але що робити, якщо ваш друг хронічно переживає важкі часи?

Якщо ваша дружба взаємозалежна і одностороння, ви відчуватимете себе мамою чи батьком проблемного підлітка. У якийсь момент ви втомитеся розгрібати їхній безлад.

 

  1. У вас немає особистих кордонів

Оскільки ваша подруга дуже покладається на вас, вона вважає нормальним з’явитися без попередження або зателефонувати вам посеред ночі.

Коли таке трапляється, ви можете спочатку відчувати роздратування, але незабаром забуваєте про це і знову перемикаєтесь на режим «рятівника». Ви завжди знаходите спосіб виправдати їхню поведінку.

Слабкі особисті кордони – це явна ознака співзалежної дружби. Проблема в тому, що ви дозволяєте своєму другові постійно переступати ваші межі. Отже, доки один з вас не зламає цю схему, ваша дружба і надалі залишатиметься співзалежною.

 

  1. Відчуття провини

Ключовою ознакою співзалежної дружби є те, що вас переслідує нездорове почуття провини, яке робить вас нездатними встановити чіткі межі і сказати «ні», коли ваш друг вас потребує.

Щоразу, коли він потрапляє в біду, ви відчуваєте, що це ваш обов’язок – врятувати його. Вам важко сказати «ні».  Ваш друг може знати про це і використовувати ваше почуття провини, щоб отримати бажане. Він може сказати, що ви – єдина людина, на яку він може покластися, і більше нікому не довіряє.

У будь-якому випадку, співзалежність, що підживлюється почуттям провини, не є здоровою динамікою дружби.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як поводитися з токсичними людьми?

Як розпізнати аб’юз та вийти з токсичних стосунків?

Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько

Як допомогти собі у стані невизначеності?

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
головна
101-puma252620 copy
головна тру
65236168f75674e8
головна
NS_Isla_Beautyjpg
523362506_469714196_18026981234531521_3968193814977888218_n
17b7d425-2d68-4470-800e-3974c9de47a7
photo_2025-04-1_10-30-53 (1)
cb2b6c96b141073254555111