Зморшки, сухість і втрата еластичності – ознаки природного старіння шкіри. Проте більшість жінок вважають це патологією, якої потрібно боятися, лікувати, уникати тощо. Страх старіння має назву – геронтофобія.
Найчастіше саме жінки бояться побачити у відображенні перші зморшки та панічно реагують на першу сиву волосину. Видання Vox зазначає, що страх природного процесу значно помолодшав: раніше жінки починали використовувати антивікові продукти в 47 років, зараз про це думають уже з 18.
Чому жінки бояться побачити перші зморшки – у матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Інфлюенсери старшого віку, які надихають
ІСТОРІЯ БОРОТЬБИ ЗІ СТАРІННЯМ
Навіть у міфології описали той факт, що жінки вічно шукали еліксир молодості. Так з’явилися відьми, які крадуть і вбивають дітей, знущаються з худоби та продають душу дияволу, щоб тільки повернути собі обличчя без зморщок і волосся без сивини. Водночас жінки часто конкурували між собою за звання тієї, хто наймолодша, і, відповідно, найгарніша. Також були способи втримати молодість, які засновувалися на методі спроб і помилок. Жінки використовували кислоти, які поліпшували стан шкіри: Клеопатра купалася в кислому молоці, давні греки робили маски з меду, молока та йогурту, а француженки вмивалися вином, щоб омолодитися. Жінки також намагалися не потрапляти під пряме сонце, щоб вберегтися і від зморщок, і від засмаги, адже стандартом краси була біленька гладенька шкіра. Проте існували й жахливіші засоби зберегти молодість – маски з радієм, поїдання плаценти тощо.
Згодом зʼявилися креми, але індустрія антивікових засобів повністю змінилася лише після появи ботоксу й ін’єкцій. Перші розслабляють м’язи обличчя та борються з динамічними зморшками біля очей і на лобі, а другі – зі статичними. Вони стали обіцянкою, що старість можна точно та швидко відтермінувати, достатньо лише обрати клініку та мати багато грошей. Відтак ін’єкції стали популярною процедурою: у 2021 ринок ботуліну досягнув 5,8 мільярда доларів. Проте нині усе частіше говорять про превентивний ботокс, який рекомендують робити з 20 років.
Індустрія антивікових засобів активно експлуатує страх жінок щодо старішання, постійно створюючи нові продукти та практики. Взагалі, велика частина індустрії догляду за шкірою неопосередковано пов’язана із запобіганням зморшкам. SPF, креми, тоніки й очищувальні засоби, – усі вони допомагають шкірі залишатися пружною довше, якщо їх правильно підібрати та наносити.
«ЧОЛОВІКИ СТАРІЮТЬ ЯК ВИНО, А ЖІНКИ – ЯК МОЛОКО»
У суспільстві побутує сексистська думка. Кажуть, що чоловіки старішають, як вино. З віком вони стають досвідченішими, їх поважають більше. Їх навіть вважають сексуальнішими. Натомість жінки ж старіють, як молоко. Бути старшою асоціюється зі страхом стати нецікавою, нерелевантною, непомітною. Раніше старіння означало повну втрату капіталу для жінок: вони не могли народжувати після менопаузи та вважалися непривабними. Якщо чоловіки могли ще довго працювати й бути корисними, то суспільна роль жінок завершувалася з повноліттям їхніх дітей і першими зморшками.
Окрім знецінення від суспільства, жінки також бояться, що партнер може від них піти до когось, хто молодше, стрункіше й активніше. І цей страх не є безпідставним: дослідження, опубліковане в Journal of Family Research виявило: що старшим є чоловік, то молодші жінки йому подобаються. У середньому чоловіки шукають жінку на 10 років молодше.
LIFESTYLE-ПРИЧИНИ СТАРІННЯ ШКІРИ
Окрім проявів біологічного старіння, що впливають на старіння організму та шкіри, є чинники, які залежать від вашого способу життя. Негативний вплив довкілля та шкідливі звички пришвидшують процес в’янення шкіри, змінюючи нормальні клітинні процеси. До списку головних лиходіїв входять забруднення, ультрафіолетові промені й синє світло екранів, стрес, неповноцінне харчування, сидячий спосіб життя і куріння. І на це можна вплинути!
Забруднення
Забруднювальні частинки, гази й токсичні речовини, які опиняються в повітрі через вихлипи автомобілів, можуть призвести до появи зморшок і пігментних плям. А аерозольні частинки викликають окиснення й запалення, що стимулює ферменти, які руйнують колаген, що спричиняє втрату еластичності шкіри.
Ультрафіолетове випромінювання
Про шкоду УФ-випромінювання відомо, мабуть, усім. Ультрафіолет впливає на функції шкіри, спричинюючи підвищену пігментацію і порушуючи антиоксидантний захист. Не обов’язково перебувати під відкритими сонячними променями, щоб нашкодити шкірі. З роками шкіра, що зазнала впливу сонячних променів, старітиме набагато швидше, ніж зони, які його не зазнали.
Блакитне світло
Надмірне захоплення гаджетами може нашкодити нашому здоровʼю. Зокрема, небезпечне блакитне світло екранів, з яким ми взаємодіємо впродовж дня годинами. Випромінювання спричинює зневоднення, появу пігментації та руйнування колагену, що призводить до появи зморщок і в’ялості шкіри.
Психологічний стрес
Хронічний стрес травмує організм на усіх рівнях. Він може викликати й підсилювати запальні шкірні захворювання, знижувати поновлюваність бар’єра, впливати на імунну функцію шкіри та змінювати співвідношення води й ліпідів. На шкірі це проявляється у зневодненні, появі плям, підвищеній чутливості та висипах.
Порушення дієти, сну й тренувань
Правильне харчування, сон та активність – основа здорового способу життя. Систематичні порушення будь-якого із цих складників шкідливі для шкіри. Наприклад, велику кількість цукру в дієті асоціюють із запальними процесами шкіри, утворенням зморщок і порушенням цілісності епідермісу. Недосипання може призвести до опущення повік, появи синців під очима і заломів на шкірі. Але тут є хороша новина: виспавшись, ви зможете усунути ці зміни.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Старіння волосся: коли, як та чи можна сповільнити процес?
Глікація і старіння: як уникнути «цукрового обличчя»