Бувають дні, коли зовсім не відчуваєш радості, мотивації та бажання. Багато речей навколо видаються нецікавими, їжа несмачною, рутина – чергою незрозумілих завдань. Настрій на нулі, а всередині затягує смуток. У такі моменти часто хочеться сказати «у мене депресія». Але не варто поспішати з діагнозом, адже його можна сплутати з тривожним станом, синдромом хронічної втоми або ж емоційного вигорання.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Весь час втомлююсь»: ознаки хронічної втоми та методи боротьби з нею
Більше про депресію, її ознаки та допомогу собі й близьким, у кого депресія, розповідає психологиня Олена Будько.
Що таке депресія?
Отже, депресія – це психічний розлад, остаточно який може підтвердити лише лікар-психіатр, підтвердивши діагнозом.
Депресія – це не просто декілька днів поганий настрій, який можна «вилікувати» роботою, смачною їжею або ж алкоголем. Це нездатність радіти життю, відчуття безвиході, порушується мислення і людина загальмовується в рухах.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чому важлива психологічна підтримка під час війни – розповідає психологиня Олена Будько
Найбільша небезпека для хворого на депресію – це небажання жити, і чим гірше людина себе почуває, тим вище ймовірність спроби самогубства. Кожна людина індивідуальні і симптоми хвороби можуть у кожного проявлятись по-різному, в залежності від віку, віросповідання, способу життя тощо. Але все ж таки є ряд загальних ознак, зрозумівши які ви зможете допомогти собі або ж дорогій вам людині.
Ознаки депресії
- Один з головних моментів, який вирізняє депресію – це стан затяжного зниженого настрою та небажання робити те, що раніше приносило задоволення понад 2 тижні.
- Також людині стає важко робити найпростіші справи. Наприклад, ранкові ритуали: піднятись з ліжка, прийняти душ та приготувати сніданок буде видаватись непосильною працею для хворого. Тому з часом людина взагалі може перестати турбуватися про себе, не вбачаючи в цьому сенс.
- Настрій незмінний протягом усього дня – стабільно поганий, без змін (на відміну від інших тривожних розладів, коли настрій змінюється).
- Відсутність бажання в принципі, відчуття безвиході та порожнечі. Тобто світ і люди у ньому стають чорно-білі. Усе втрачає сенс і задоволення. Лише байдужість.
Якщо ви запідозрили депресію у себе чи у близької людини, варто обов’язково звернутись до спеціаліста. Депресія лікується антидепресантами та психотерапією паралельно.
Війна в Україні принесла з собою багато смутку і болю, багато людей пережили шок. І, на жаль, ці факти лише збільшать статистику хворих на це захворювання. Від депресії не застрахована жодна людина, але з усім тим ми можемо вплинути на деякі фактори.
Не дозволяйте собі лежати увесь день в ліжку та занурюватись у власні думки. Виходьте на вулицю, спілкуйтесь з друзями/родиною, повноцінно спіть та знайдіть своє хобі. Вивільняйте стрес через фізичні вправи. Дбайте про себе. Нам ще святкувати ПЕРЕМОГУ.
Олена Будько, психологиня
Instagram: @olena.budko
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Як підтримувати стосунки на відстані у складні часи – радить психологиня Олена Будько
Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько
Синдром самозванця: що це і як його подолати – розповідає психологиня Олена Будько