Негативні емоції: проживати, а не пригнічувати

Злість, сум, розчарування та тривога є невіддільною частиною життя будь-якої людини. Їх неможливо уникнути, адже проживаючи життя, ми проживаємо і невдачі, і конфлікти.

Негативні емоції нам не подобаються, знижують наш емоційний стан та погіршують настрій. Стереотипно в нашому суспільстві звично ці емоції подавляти, пригнічувати або ж не помічати. З дитинства нам нав’язують образ «хорошої дитини», яка не злиться, не плаче та не боїться, і яка отримує за це у винагороду похвалу та любов. А потім «хороший дорослий» не може визначити власні пріоритети у житті, не усвідомлює особисті кордони, має низьку самооцінку та залежить від думки оточення. В результаті, не відчуває себе щасливим, реалізованим, з’являються проблеми зі здоров’ям та втрачаються сенси життя.

То навіщо нам негативні емоції та що з ними робити?

Негативні емоції мають величезне значення у житті людини і мають першочергове значення, щоб вижити. Адже вони як «червоні прапорці» того, що з нами відбувається, чи нам щось загрожує фізично, чи психологічно, чи є для нас те, чи інше шкідливим і наскільки, попереджають про проблеми. Вони наша мотивація та стимулюють навчатися. Кожна негативна емоція має свою задачу та є корисною.

Наприклад:

страх – захищає від небезпеки;

злість/ гнів – сповіщає про порушення ваших кордонів;

огида – спонукає відмову від шкідливого;

смуток – сповільнює нас після попереднього стресу;

тривога – попереджає про небезпеку та мобілізує до дій;

сором – стимулює усвідомлення власних недоліків та їх корекцію.

 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як відрізнити панічну атаку від тривожності – відповідає психологиня Олена Будько

 

Перестаньте уникати негативних емоції чи сприймати їх, як щось дуже погане. Вони ваші друзі, які допомагають вам вижити та покращити якість вашого життя. Пригнічуючи їх, ви пригнічуєте та не чуєте себе, не дозволяєте собі проявлятися у світ.

Прожити емоцію – це визнати її в моменті і не намагатися одразу її позбутись. Навчіться розпізнавати власні та відстежувати їх інтенсивність. А далі вербалізуйте їх, тобто виражайте словами. Можете почати вголос наодинці для себе або письмово. Поступово починайте говорити оточенню те, що ви відчуваєте і чому.

У моменті, коли уже розпочалась емоційна реакція, важливо оволодіти власними техніками саморегуляції. Це може бути дихання або ж розслаблення на рівні тіла (сильно напружтесь усіма м’язами і тримайте допоки тіло не почне розслаблятись самостійно). Також добре допомагають ходьба/спорт/йога/масаж.

Програмування є відмінним профілактичним способом: зупиніться в моменті і уявіть, як ви успішно провели заплановану зустріч, здали проєкт, уже досягнули бажаного результату, складіть колаж бажаного обравши картинки з журналів та фото та напишіть надихаючі фрази.

Навчитись усвідомлювати та керувати власними емоціями – важлива навичка, яка допомагає впоратись з труднощами, будувати здорові стосунки та зберігати внутрішню рівновагу.

Олена Будько, психологиня

Instagram: @olena.budko

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Депресія: як розпізнати та допомогти – розповідає психологиня Олена Будько

Що таке злість – розповідає луцька психологиня

Емоційні гойдалки в умовах війни – розповідає психологиня Олена Будько

Заздрість: негативна риса чи мотивація?

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
Screenshot
PYJAMAZZZ_SD_24_09
herbalcraft
3067c6ddbc69ec52a0614b8b2ab2e6861111111111111111111111
Співзасновникит
-сайт-new-_2_
IMG_7174
31489e7865e09ca11111111111111111
IMG_19991111111111111
magazine-norway111111111111