«Я почуваюсь знесилено», «Які добавки краще пропити?», «Купила магній і не відчуваю ефекту», – ці та схожі фрази ви чули чи говорили неодноразово. Адже в житті кожного трапляються періоди, коли сил стає менше, стрес та втома накопичуються, а перше, що спадає на думку – це дефіцит вітамінів в організмі. Будьмо відвертими, не кожен у цей момент йде до фахівця, натомість – купує самостійно вітамін Д або магній і чекає миттєвого ефекту. А він не настає, адже ви могли просто придбати не ту форму вітаміну чи підібрали некоректне дозування. Ми вирішили дізнатися про всі нюанси вибору правильної форми магнію у лікарки сервісу Vitamin Boom – Катерини Сахарук. Далі – з перших уст.
Яка роль магнію для організму жінки?
Значення магнію важко переоцінити. Він відіграє важливу роль майже у всіх функціях організму, бо бере участь у виробленні енергії, скороченні м’язів, проведенні нервових імпульсів, балансуванні рівня цукру в крові тощо.
Необхідна кількість магнію, яку в середньому потрібно вживати на день, залежить від віку і статі. Так, добова норма магнію для жінок 310-320 мг, а для чоловіків – 400-420 мг. Варто розуміти, що харчові продукти рідко містять достатньо магнію. Зазвичай це близько 20% рекомендованої добової норми споживання, відтак, його запаси необхідно поповнювати додатково.

Купила магній, а він не діє. Чому так?
Магній міститься в багатьох дієтичних добавках, часто це форма оксид магнію. А саме він погано розчиняється та складно засвоюється, що підвищує ризик виникнення діареї. Біодоступність цієї форми – лише 8-10%. Тому, для більшої обізнаності та кращого бажаного ефекту, варто знати про інші форми магнію, які краще обрати, а які ж краще уникати.
Форми магнію, які закривають різні потреби організму
Магній малат – це магнієва сіль яблучної кислоти, яка чудово засвоюється. Найкраще цю форму приймати при судомах та спазмах у мʼязах. Вона знімає втому, має мʼякий послаблювальний ефект. Добре використовувати під час загальної перевтоми та порушеннях сну, активних фізичних навантаженнях. Основне призначення магнію малату – це розслаблення, згладження та міцнішання м’язових тканин, а також скелету опорно-рухової системи. Крім цього, він виводить тяжкі метали.
Магнію цитрат – це магнієва сіль лимонної кислоти, часто трапляється в аптечних препаратах. Знімає спазми шлунково-кишкового тракту, покращує жовчовідтік, має легкий послаблювальний ефект, тому часто застосовується в гастроентерології. Також, якщо є каміння в нирках, ця форма магнію підійде найкраще.
Магнію таурат – це магній, поєднаний з амінокислотою таурин, який має високу біодоступність. Його добре використовувати тим, у кого є інсулінорезистентність, адже він знижує потяг до солодкого та бажання поїсти вночі.

Магній гліцинат та бісгліцинат – це одна з найкращих та універсальних форм. Вона не провокує очищення кишечника, добре заспокоює нервову систему, бореться із стресом і почуттям тривоги. Загалом чудово підходить для усунення дефіциту магнію. Дуже актуальна у сучасних стресових реаліях. Однак її варто обережно використовувати для гіперактивний дітей, тому що вона навпаки може активізувати нервову систему.
Хлорид магнію – це форма, яку використовують як сіль для ванни із заспокійливим ефектом.
Оксид магнію – форма, що надає сильний послаблювальний ефект. Її приймають при закрепах, а також знижує високу кислотність шлунку.
Сульфат магнію – ще одна форма, що має роль засобу, який ефективно бореться із закрепами кишечника і стимулює вироблення жовчі, а також при гіпертонічному кризі. З нею варто бути особливо обережними в самостійному застосуванні, тому що дуже легко отримати передозування, що призведе до зневоднення.
Магнію оротат – форма, яку застосовують при захворюваннях серця, атеросклерозі, для зниження холестерину.
Аспартат та глутамат магнію – це форми, яких краще уникати, тому що вони мають нейротоксичну дію і є складовими небезпечного підсолоджувача аспартам.
