Дитина та пончики

Фаст-фуд та глютен: 5 питань про дитяче харчування

ЧИ МОЖНА ПРИМУШУВАТИ ДИТИНУ ЇСТИ?

Дитина, у якої все гаразд зі здоров’ям, сама може визначити, чи хоче вона їсти, зважаючи на внутрішні сигнали голоду і ситості. Вона сама повинна до них прислухатися, тоді нормальна харчова поведінка буде притаманна їй і в дорослому віці. Адже зараз вчасно зупинитися, коли ти наївся, – це вже суперзвичка. Багатьох у дитинстві годували через силу, змушували доїдати або позиціонували їжу як нагороду, намагаючись впливати на емоції. Такі вмовляння можна назвати такою ж м’якою формою насильства.

Хлопчик та хліб

МОЖНА ВМИКАТИ МУЛЬТИК АБО ВІДВОЛІКАТИ ДИТИНУ ПІД ЧАС ЇЖІ?

Найбільш вдалий варіант – це сімейна трапеза, на якій дитина спостерігає за тим, як їдять батьки та як вони спілкуються під час прийому їжі. За деякими даними великого систематичного огляду досліджень, ті діти, які частіше харчувалися з родиною, мали нормальну вагу, здорові харчові звички та рідше харчувалися шкідливою їжею.

Батьки повинні лише забезпечити дитині комфортне середовище: у неї має бути власне місце за столом, а то й навіть власний посуд. Під час трапези не варто вмивати мультики у Ютубі або класти книжку перед тарілкою. А потім вам потрібно робити це знову і знову. Що вже говорити про саморегуляцію харчових звичок?

ЧИ МОЖНА З’ЇСТИ МОРОЗИВО ПЕРЕД ОБІДОМ?

Нічого страшного в цьому немає, якщо це відбувається не щодня. Якщо в дитини проблеми з вагою, апетитом або харчовою поведінкою, то батькам варто виключити перекуси або готувати щось менш енергетично цінне, але більше за обсягом – йогурти, фрукти чи овочі. Їжа не повинна поставати у ролі винагороди. Репліка «Отримаєш морозиво, якщо з’їси помідори чи огірки» не вчить любити овочі. Ця фраза схожа на те, що овочі – несмачні та погані, а морозиво – ще той смаколик.

Хлопчик у костюмі кухаря
Дівчинка та пончики

ЧИ МОЖНА ДАВАТИ ДИТИНІ ПРОДУКТИ З ГЛЮТЕНОМ?

Целіакією, тобто непереносимістю глютену, страждає в середньому від 0,5 до 1% людей. Для таких людей рекомендують безглютенову дієту, оскільки в них глютен ушкоджує клітини кишківника. Продукти без глютену створювали саме для такої групи людей, але це аж ніяк не альтернатива цільним злакам. Для здорових злаки відіграють роль необхідної харчової групи, звідки людина отримує вдосталь клітковини, вітамінів та мінералів, адже це частина збалансованого раціону.

КОЛИ ДИТИНА МОЖЕ ВПЕРШЕ СПРОБУВАТИ ФАСТ-ФУД?

У фаст-фуді – дуже багато калорій, жиру, цукрі та солі. Крім того, в такій їжі містяться трансжири (частково гідрогенізовані рослинні жири промислового виробництва), які ВООЗ рекомендує заборонити зовсім через їхній шкідливий вплив на здоров’я. Від фаст-фуду дитина не отримає вітамінів, мінералів, клітковини, які так потрібні для здорового функціонування організму. Але їм легше звикати до такої їжі: фаст-фуд створили спеціально так, щоб його хотілося споживати ще більше. Тому чим пізніше ваші малята спробують, тим краще.

ОПУБЛІКУЙТЕ КОМЕНТАР