Як чашка кави впливає на наш організм?

Еспресо, капучино чи американо? Впевнені, ви вже не можете уявити свій ранок, прогулянку з подругою чи сімейні посиденьки без ароматної кави. Адже чашка цього напою стала своєрідним ритуалом, який навіяний розвитком культури кави в Україні, соцмережами та думкою, що ви не можете прокинутись без цього бажаного ковтка вранці. Розповідаємо про користь й шкоду кави та як цей напій пов’язаний із тривожністю.

Користь 

Варто зауважити, що кава є корисною для нашого організму, якщо вживати її в помірних кількостях. І також важливо, яку каву ми п’ємо: з молоком чи без. Кава з молоком може зашкодити людині й, навпаки, спровокувати виникнення цукрового діабету другого типу, підвищуючи рівень інсуліну в крові, оскільки молоко має найвищий рівень інсулінового індексу.

Серед корисних властивостей кави можна визначити такі:

  1. Завдяки дії кофеїну чашка кави підвищує працездатність, концентрацію та прискорює метаболізм. Як правило, ефект бадьорості триває протягом короткого проміжку часу. Проте кофеїн на кожну людину діє по-різному, залежно від індивідуальної чутливості рецепторів до дії кофеїну.
  2. Кофеїн знижує ризики нейродегенеративних захворювань (хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона), а також підвищує стійкість печінки до патологічних впливів, оскільки кофеїн сприяє відновленню функцій печінки. Завдяки підвищенню чуттєвості клітин інсуліну кава знижує ризик виникнення цукрового діабету другого типу.

Шкода

  1. Кава містить речовини, таніни та поліфеноли, які сповільнюють процес всмоктування кальцію та заліза. Краще не пити каву разом з їжею, яка містить залізо та кальцій, тому що кава заважає їх засвоєнню в організмі. Людям, які хворіють на анемію та мають дефіцит заліза у крові, бажано відмовитися від уживання кави взагалі.
  2. За надмірного вживання кава може впливати на гормональну систему. Річ у тім, що велика кількість кофеїну підвищує рівень кортизолу – гормону стресу, який впливає на всі наші органи та системи. Кортизол порушує якість сну. Людина, яка має підвищений рівень цього гормону, відчуває себе втомленою й також її може турбувати безсоння.
  3. Підвищений рівень кортизолу, своєю чергою, порушує функцію статевих гормонів. Наприклад, у чоловіків може знижуватися рівень тестостерону, а в жінок страждають жіночі гормони – естроген і прогестерон, які вразливі перед дією кортизолу. Кортизол ніби «обкрадає» жіночі та чоловічі гормони.
  4. Надмірні дози кофеїну призводять до зневоднення, сонливості, перевтоми та втрати концентрації.
  5. Від зловживання кавою з’являються ризики захворювань ШКТ, адже кофеїн має здатність підвищувати кислотність шлунка. Якщо є запальні захворювання кишківника або шлунка, краще відмовитися від цього напою.
  6. Якщо ви будете постійно пити більше кави, у вас з’явиться залежність від цього напою й попередня кількість випитої кави вже не буде на вас діяти.

Кофеїн і тривога

А ви помічали, що ми почуваємося добре після вживання кави лише якусь мить, а потім стан бадьорості змінюється на тривожність? Так, кофеїн блокує стан сонливості, стимулює центральну нервову систему та трохи підвищує тиск. Також кофеїн безпосередньо повʼязаний з панічними атаками, адже більшість людей стикаються з ними або тривожністю після вживання кави. Але кофеїн міститься не тільки в каві. Він також є в чорному та зеленому чаї, газованій воді та енергетичних напоях. Логічний висновок випливає сам собою: якщо ви відчуваєте надмірну тривожність, спробуйте зменшити кількість споживання кофеїну.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Як правильно харчуватися в умовах блекауту – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

4 оригінальні гарячі напої за рецептами Дарії Цвєк

Чайне питання: як правильно заварювати чай

Тваринне чи рослинне: з яким молоком краще пити каву

 

ПОПУЛЯРНЕ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
molodo main
sidletskiy main
1647357888_15-gamerwall-pro-p-maidan-art-krasivie-oboi-21
-сайт-new (2)
19
 дроп Rooted in Nature (1)
HyperFocal: 0
d363b35d1a45
black fr
 06.11