Осінь – для багатьох час змін: прохолодніша погода, теплий одяг, інша колірна гама, навчання/робота та нові плани, а разом з цим й новий раціон. Адже ні для кого не секрет, що осінь має багатий врожай, тому використовувати цей час для насичення організму вітамінами сезонних продуктів потрібно всім. Восени варто звернути увагу на харчування, яке підтримує імунітет, забезпечує енергією і допомагає адаптуватися до зміни погоди, тому про користь та необхідність осінніх продуктів – читайте далі в матеріалі.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Благодійна комбуча зі смаком липи: колаборація Green Chef x ЦВІТ
Як потрібно харчуватись восени?
- Сезонні овочі та фрукти. Додайте до свого раціону гарбуз, картоплю, капусту, буряк, баклажани, цибулю та часник, сливи, яблука, груші, виноград. Осінні овочі та фрукти багаті на різні вітаміни, мінерали, клітковину та антиоксиданти, які зміцнюють імунітет і здоров’я в цілому. Існує думка, що навіть планувати вагітність найкраще починаючи з осені, бо в цей час організм жінки максимально насичений різними важливими вітамінами після літнього та осіннього врожаю у порівнянні з весною, коли запаси корисних речовин майже вичерпані після зими.
- Консервування восени чи не найкращий спосіб зберегти смак врожаю на всю зиму. Чим старшими ми стаємо – тим краще розуміємо наших бабусь, які не обмежувались декількома баночками огірків, а робили запаси смачних овочів та фруктів для всієї сім’ї, щоб урізноманітнити зимовий раціон і зберегти користь від продуктів.
- Білкова їжа (гриби, бобові, м’ясо, курячі яйця, риба) не менш важлива у будь-яку пору року, а у холодний період року допомагає зберігати сили та енергію. Також, якщо насолоджуватись прянощами та гострими спеціями – це покращує циркуляцію крові, що допомагає зігріватись.
- Супи з сезонних овочів і теплі страви корисно додати до раціону з настанням прохолодної погоди. Частіше споживайте теплі супи, тушковані овочі, каші. Це допоможе зігрітися та насититися.
- Вітамін С, щоб підтримувати імунітет і запобігти застудам, і вірусам. Включіть у свій раціон цитрусові, квашену капусту, чай з шипшини, журавлини, а також імбирний та трав’яні. Вітамін C допомагає організму боротися з інфекціями, а чаї діють як профілактика проти застуди.
- Жирні кислоти Омега-3. Часто лікарі радять починати пити Омега-3 саме з настанням перших похолодань. Включайте в раціон рибу, насіння льону, волоські горіхи. Кислоти Омега-3 важливі для підтримки здоров’я серця і покращення настрою. Добавки, в яких містяться поліненасичені жирні кислоти групи Омега-3 позтьтвно впливають на стан імунної системи.
- Гідратація та фізичні навантаження. Не забуваємо, що споживання води з холодною погодою не повинно змінюватись, а прогулянки на свіжому повітрі, їзда на велосипеді, поїздки в ліс та інші активності лише покращуватимуть результат споживання корисних сезонних овочів і фруктів.
Що приготувати восени?
Рецептів сезонних страв існує чимало. Ось один з тих, що може вам сподобатись через свою легкість приготування з використанням гарбуза та сиру з пліснявою:
- Візьміть невеликий гарбуз, поділіть навпіл та повністю очистіть від насіння. Шкірку можна не зрізати, якщо вона тоненька.
- Наріжте гарбуз скибочками та вкладіть його у форму для запікання.
- Полийте оливковою олією, посоліть та посипте сушеним часником і сумішшю улюблених спецій.
- Ставте гарбуз у духову піч на 25-30 хвилин при температурі 180°. Запікайте до м’якості.
- Коли гарбуз пропечеться, дістаньте його та викладіть шматочки сиру з блакитною пліснявою, після чого допечіть гарбуз із сиром ще 10 хвилин.
- Далі додайте на свій смак рідкий мед, горіхи чи гарбузове насіння та теплий багет. Подавайте закуску гарячою до столу.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:
Продукти-антистреси: їжа, яка сприяє зниженню тривожності
Підзарядити батарейку: як підвищити енергію завдяки раціону?
Як налагодити харчування і не «заїдати» стрес – відповідає нутриціологиня Вікторія Радісна
Сезон у розпалі: 4 рецепти десертів і випічки з ягодами та фруктами