Як правильно харчуватись під час вагітності – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

Вагітність – це час дивовижних перевтілень та фундаментальної метаболічної перебудови організму жінки. Потреби дитини фізіологічно завжди будуть в пріоритеті у порівнянні з потребами жіночого організму. Саме тому будь-яка вагітність потребує нутриціологічної уваги. Адже ціль – не лише здорова безпечна вагітність в цілому, але і здорова дитина та бездефіцитна мама, яка «не посиплеться» після пологів.

Луцька нутриціологиня, дієтологиня модельної агенції MZM Models Наталія Тарапата розповіла, на що потрібно звертати увагу під час складання раціону для вагітних та які компоненти є необхідними для здорової мами та дитини.

 

ОРАЛЬНИЙ ПРОБІОТИК

Спосіб життя та бездефіцитний раціон матері набувають ключової ролі, адже програмують як здоров’я, так і метаболізм на майбутнє для обох. В ідеалі, до вагітності варто свідомо готуватися заздалегідь: збалансувати раціон, налагодити сон та роботу циркадних ритмів, налагодити здорову ритмічність менструального циклу, відмовитись від алкоголю, компенсувати нутритітивні дефіцити, мінімізувати стрес, відновити антиоксидантний статус організму, нормалізувати вагу. Згідно з клінічними дослідженнями, мінімум три місяці такого балансу потрібні для старту здорової вагітності.

Важливою умовою здорової вагітності є пролікована ротова порожнина. Під час вагітності рН ротової порожнини фізіологічно знижується, що підвищує ризики карієсу. Актуально застосовувати оральний пробіотик, який нормалізуватиме композицію ротової мікрофлори.

 

ФОЛІЄВА КИСЛОТА

Вже на етапі планування вагітності важливим є рівень фолієвої кислоти, для підтримки якої часто прописують препарати синтетичної фолієвої кислоти. Вітамін В9, або фолієва кислота дуже важливі для формування нервової трубки плода. Але вживають В9 для того, щоб отримати кінцеву форму цього елементу, яка є біоактивною: метилфолат (MTHF).

За статистикою, 60% людей мають мутацію гена MTHFR, що не дозволяє конвертувати вжиту фолієву кислоту у метилфолат. У випадку, якщо людина має таке генетичне порушення, з конвертації фолієвої кислоти та приймає її, вона накопичуватиметься і може давати побічні ефекти. У той самий час запит організму на метилфолат закритий не буде. Можливо, доречним буде прийом метильних біоактивних форм, зокрема метилфолату. Це лише підтверджує актуальність індивідуального, а не протокольного підходу, та важливість глибокої діагностики організму, його можливих генетичних порушень, наявних  дефіцитарних станів та особистого ресурсу засвоєння речовин до початку будь-яких призначень. Харчовими джерелами вітаміну В9 є зелень, броколі, спаржа, печінка.

Потреби вагітних не обмежуються вітаміном В9. Усі вітаміни групи В впливають на баланс естрогенів та прогестерону, а В12 важливий для закриття нервової трубки плоду. Також існує дослідження про зниження негативного впливу на організм вагітної фталатів та бісфенолів у випадку достатнього вмісту вітамінів групи В. Харчовими джерелами вітаміну В12 є морепродукти, риба, молочні продукти, м’ясо та субпродукти.

 

ВІТАМІН D

Вітамін D є одним з найважливіших елементів як на етапі підготовки до вагітності, так і безпосередньо під час. Вітамін D стимулює утворення статевих гормонів (стероїдогенез). А рецептори до нього є на яєчниках та ендометрії. Також достатній рівень вітаміну D в організмі знижує ризики гестаційного діабету, який часто виникає під час вагітності через фізіологічну інсулінорезистентність. Харчовими джерелами вітаміну D є яйця, жирна риба, лісові гриби (варто пам’ятати, що гриби – це окреме не повністю вивчене людиною царство, яке живе та колонізується за своїми законами, які дуже схожі на закони тваринного світу).

 

ЗАЛІЗО

Рівень заліза бажано відновити ще до вагітності, адже більшість жінок репродуктивного віку перебувають у залізодефіциті через щомісячні втрати заліза під час менструацій. Залізо потрібно для росту дитини, розвитку плаценти, превенції передчасних пологів, розвитку здорових когнітивних функцій дитини. Однак добавки заліза часто мають побічні ефекти, а також показані не всім. Тому рекомендовано відновлювати вміст цього елементу, в першу чергу, через збалансоване харчування. Харчовими джерелами заліза є морепродукти, м’ясо та субпродукти, особливо печінка, риба.

 

ЦИНК

Цинк необхідний для розвитку яйцеклітини з фолікула, а також впливає на розвиток плаценти та нервової трубки плода. Харчовими джерелами цинку є горіхи, насіння, цільні крупи та бобові.

 

ЙОД

Йод матері використовується для роботи двох щитоподібних залоз. Враховуючи йододефіцитність регіону, нутрицевтична дотація актуальна практично всім.

 

ВУГЛЕВОДИ

Вуглеводи – основне джерело енергії для дитини. Ті, хто мав порушення метаболізму глюкози до вагітності, мають всі шанси отримати гестаційний діабет через фізіологічну інсулінорезистентність. Рекомендовано пильнувати раціон, надаючи перевагу довгим цільним вуглеводам, що неперероблені промисловістю.

 

БІЛОК

Вагітність – це період підвищеної потреби у білку. Амінокислоти транспортуються дитині через плаценту. Багато замінних амінокислот стають на цей час незамінними. Білкова їжа, окрім безпосередньо білка, багата на інші важливі елементи: В12, холін, цинк, залізо.

 

ЖИРИ

Обов’язково потрібно регулярно вживати жири. Для розвитку дитини потрібен холестерин, омега-3 жирні кислоти (особливо DHA). Якщо мама схильна до прозапального раціону (зловживання промисловими соусами, консервами, рафінованими оліями), то може бути передозування омега-6, що у майбутньому може підвищувати тривожність дитини та знижувати її когнітивні функції.

 

РІДИНА

Рідина. З підвищенням об’єму крові зростає потреба у споживанні рідини.

 

ЕЛЕКТРОЛІТИ

Електроліти. З підвищенням об’єму рідини зростає потреба в електролітах. Не рекомендовано сідати на безсолеву дієту. Адекватне споживання NaCl забезпечить підтримку електролітного балансу, нормальну функцію м’язів, підтримку хімічного складу шлункової кислоти. Варто зауважити, що можливі нудота та токсикоз будуть підвищувати втрату електролітів.

Бажаємо всім вагітним читачкам легкої вагітності та вчасної щасливої зустрічі з дитиною!

INSTAGRAM: @tarapatanataliia

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ:

Чому випадає волосся і як із цим боротися – розповідає луцька нутриціологиня Наталія Тарапата

Як медичний канабіс діє на організм людини – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Як підвищити стресостійкість організму – розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Що потрібно знати про вплив гормональних контрацептивів: розповідає нутриціологиня Наталія Тарапата

Новий рік – нові харчові звички: чек-лист з покращення якості життя від нутриціологині Наталії Тарапати

ПОПУЛЯРНЕ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ
hijaluronnasl11111111
cover-1
IMG_7737глв11111111111
 кулонів Moments (1)
DiaDia_DenimDrop_Campaign11
EmptyName 70
bzqOfaWH7lafLruLlgg6o8zi11111111111
Merezhyvni red5
_MG_1976
_MG_9191 (3)j