Біологічний вік не настільки важливий, наскільки нам здається. Ваша шкіра може мати старший вигляд навіть у 25 років і навпаки. Клімат, вплив сонячних променів, алкоголь та куріння – все це визначає зовнішній вигляд шкіри попри справжній вік. Фізичні зміни, які пов’язані з певними етапами життя, впливають на загальний вигляд.
Коли розпочинаються гормональні зміни та припиняється овуляція, варто внести нові правила догляду. Менопауза є одним з тих періодів, які безпосередньо впливають на шкіру в віці від 45 до 55 років. Естроген пов’язані в синтезі колагену і еластину. Саме його зменшення впливає на зморшки, виснаження м’язів і обвисання тканин.
Основне, що варто запам’ятати, менопауза (клімакс) – це завершення репродуктивного віку. Але в жодному випадку не здорового та активного життя. Яку косметику обрати у цей період? Що таке взагалі менопауза та чи можна лікувати її симптоми? Дізнаємося разом.
КОЛИ ПОЧИНАЄТЬСЯ МЕНОПАУЗА?
Зазвичай це відбувається у віці 50 років, але може початися і раніше. Вона виникає внаслідок природних змін рівня гормонів. Однак її може спричинити хірургічне видалення матки, хіміо- та променева терапія, синдром передчасного виснаження яєчників (тобто, яєчники не можуть забезпечити необхідний рівень жіночих статевих гормонів).
Пременопауза починається приблизно в 45 років (інколи в 38–40). Яєчники ще функціонують, але менструації нерегулярні, а час між ними збільшується. Тут у жінок спостерігають головний біль, зниження лібідо, приливи, посилене потовиділення. Менопауза починається в 50–53 роки. Через значне зниження рівня естрогенів, у жінки припиняються менструації. Виникають й інші ознаки нестачі естрогену: остеопороз, перепади артеріального тиску.
КОСМЕТИКА В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ
Коли йдеться про пошук хорошого лікувального крему для шкіри, яка починає втрачати еластичність та блиск, то варто обирати такі, у яких поєднуються альфа-гідрокислоти (AHAs), ретиноїди и антиоксиданти (вітамін С). Ці інгредієнти пришвидшують оновлення клітин, а саме цей процес уповільнюється через зниження рівня естрогену. А ще звертаймо увагу саме альфа-гідрокислоти, які так часто використовують в косметиці (і лікувальних кремах). А саме йдеться про гліколеву, саліцилову і молочну.
NO SMOKING
Це універсальна порада в будь-якому віці, але якщо в 45 років ви продовжуєте курити, відмова від тютюну має першочергове значення для здоров’я шкіри і волосся. Нікотин та інші хімічні речовини, присутні в тютюні, не тільки сприяють зневодненню шкіри, але і ускладнюють загоєння, синтез колагену. Крім того, тютюн знижує надходження кисню і погіршує тон шкіри, перешкоджає засвоєнню вітамінів, псує волосся, роблячи їх більш ламкими.
СОНЦЕЗАХИСТ
Щоденний захист SPF важливий в будь-якому віці, але коли у період менопаузи один лише крем не такий ефективний. Звертаємо увагу на більш закритий одяг, капелюхи і сонцезахисні окуляри.
ГІАЛУРОНОВА КИСЛОТА
Спричинити виникнення зморшок та подразнень може дефіцит вологи у шкірі. Важливим є аспект щоденного використання зволожувальних кремів із гіалуроновою кислотою. Так засоби притягують та утримують воду. Це правило підходить і для вибору крему для тіла.
ДЕПІГМЕНТАЦІЯ
Після 45 років депігментація є однією із причин накопичення ультрафіолетового випромінювання протягом багатьох років. Важливо обрати депігментувальний крем.
НА ЩО ВАРТО ЗВЕРНУТИ ОСОБЛИВУ УВАГУ?
Необхідно налаштувати режим та запланувати систематичні відвідування лікарів, зокрема: гінеколога, мамолога, ендокринолога, кардіолога. Під час клімаксу дисбаланс гормонів сильно впливає на всі обмінні процеси, тому лікування варто проводити, не чекаючи розвитку наслідків дефіциту гормонів.
ЯКІ СИМПТОМИ КЛІМАКСУ?
До ранніх симптомів клімаксу належить психоемоційне збудження, підвищена дратівливість та відчуття тривоги. Поступово змінюється характер місячного циклу.Деякі жінки скаржаться на відчуття припливів жару до обличчя та верхніх кінцівок. В окремих випадках змінюється артеріальний тиск. Коли менструація закінчується остаточно, розпочинається власне клімакс. В цей час можуть виникати наступні симптоми:
- сухість піхви;
- свербіж;
- болісність під час статевого акту;
- нетримання сечі (дуже рідко);
- виникнення зморшок;
- ламкість нігтів та волосся;
- сухість шкіри.
Іноді жінки скаржаться на біль у серці. Через зниження захисних функцій організму можливе виникнення нових алергічних реакцій на лікарські засоби, їжу, рослини тощо. В окремих жінок падіння кількості естрогенів стимулює активний ріст волосся на обличчі. Збільшується маса тіла навіть за умови звичного способу життя. Погіршується пам’ять, падає зір, погіршується розумова діяльність. Може розвиватися ішемічна хвороба серця, атеросклероз, гіпертонія та цукровий діабет. Звичайно, симптоми клімаксу проявляються в індивідуальному порядку. Деякі жінки можуть навіть не помітити початок пременопаузи.
ЩО ТАКЕ ПРИПЛИВИ ПІД ЧАС КЛІМАКСУ?
Припливи – це найрозповсюдженіший симптом, який характеризується відчуттям жару в верхніх кінцівках та на обличчі. Під час припливів посилюється серцебиття, інколи з’являється біль в серці. Відчувається жар близько 1-2 хвилин. Припливи неможливо спрогнозувати: вони можуть виникати навіть вночі та приводити до безсоння і неврозу. За кількістю випадків жару оцінюються важкість клімактеричного синдрому:
- легкий ступінь – до 10 разів на день;
- середній ступінь – до 20 разів на добу;
- тяжкий ступінь – понад 20 разів.
За приблизною оцінкою, на припливи скаржаться 50-75% усіх жінок в менопаузу.
ЧИ МОЖНА ЛІКУВАТИ СИМПТОМИ КЛІМАКСУ?
Лікуванням симптомів клімаксу та покращенням загального самопочуття займається лікар-гінеколог та ендокринолог. Спеціалісти детально вивчають загальні скарги, стиль життя жінки та призначають необхідні аналізи.
Будь-яка терапія має починатись зі здорового способу життя:
- якісного повноцінного харчування;
- 8-ми годинного сну;
- відмови від шкідливих звичок.
Рекомендовано займатися спортом, щоденно дихати свіжим повітрям на прогулянках, зменшити вплив стресу на організм.